Kieliszki

Eleganckie kieliszki

Większości spotkań towarzyskich lub uroczystości towarzyszy alkohol. Różnego typu trunki pijemy też podczas romantycznych randek. Niekiedy sączymy także alkohole podczas posiłków. Ze względu na to, że różne typy alkoholi towarzyszą nam na co dzień, powinniśmy dysponować odpowiednim szkłem barowym chociażby do najpopularniejszych rodzajów trunków.

Kieliszki do wina

Jednym z najpopularniejszych alkoholi jest wino. Kieliszki, w których podajemy wino powinny być wykonane z cienkiego, przezroczystego szkła. Wybierając kieliszki do wina ważne jest, by dopasować rodzaj kieliszka do poszczególnych rodzajów win. Kieliszki do białego wina powinny mieć smukły kształt i wysoką nóżkę. Można powiedzieć, że im lżejsze wino, tym węższy kieliszek. Tego typu kieliszki mają około 300ml i napełnia się je do połowy. Kieliszki do wina białego posiadają mniejszą czaszę niż kieliszki do wina czerwonego. Do czerwonego wina należy wybrać kieliszki o dużej czaszy zwężającej się ku górze. Swobodnie można wybrać kieliszki o pojemności nawet 600ml, ale trzeba pamiętać, że nalewamy do nich niewiele wina. Kieliszki do czerwonego wina powinny być na tyle duże aby swobodnie zamieszać w nich trunkiem. Dzięki temu wino może uwolnić swój aromat. Jeśli interesują nas kieliszki do wina różowego, to najlepiej wybrać takie, których czasza lekko rozchodzi się ku górze przypominając kwiat tulipana. Takie kieliszki nadają się też do win deserowych i aperitif’u. Są to więc doskonałe kieliszki do sherry, porto czy wina typu wermut. Można też wybrać kieliszki zaprojektowane z myślą o winach deserowych i aperitifach – mają one mniejszą pojemność około 100ml.

Kieliszki do szampana i win musujących

Wina musujące i szampan mają charakterystyczne bąbelki, które tworzą ciekawy efekt wizualny jeśli są podane w odpowiednim kieliszku. Dlatego kieliszki do szampana i win musujących są wysokie, wąskie i smukłe. Taki kształt kieliszka zapobiega też zbyt szybkiemu wygazowaniu się trunku i utracie smaku. Pięknie wyglądają kieliszki do szampana wykonane z kryształu.

Kieliszki do wódki

Standardowe kieliszki do wódki mają od 50 do 100 ml. Do wyboru są zarówno kieliszki bez nóżki, jak i z nóżką. W kieliszkach bez nóżki podaje się wyłącznie czystą wódkę. Wódki smakowe podaje się w kieliszkach z nóżką. Te ostanie mogą też służyć jako kieliszki do likieru. Do likieru można też wybrać kieliszki o nieco smuklejszym kształcie. W barku warto mieć też kieliszki do shotów. Często są one kolorowe i ciekawie zdobione.

Kieliszki do martini i short drinków

Kieliszki do drinków, które są sporządzone z samych alkoholi mają cienkie i dość krótkie nóżki oraz rozszerzające się czasze. Kieliszki do martini i short drinków mają przekrój zbliżony do trójkąta. Taki kieliszek koktajlowy efektownie wygląda jeśli udekorujemy go owocami.

Kieliszki do koniaku

Do podawania koniaku najlepiej wybrać kieliszki podobne do kieliszków do czerwonego wina, z pękatą czaszą, ale o mniejszej pojemności około 100ml. Do takiego kieliszka nalewa się jedynie 20 do 40ml trunku. Dzięki temu może on uwolnić swój aromat. Kieliszki do koniaku mają odpowiedni kształt do tego, by koniak delikatnie ogrzać dłonią. Szklanki do koniaku są odpowiednie również do serwowania brandy.

Kielich do piwa

Tradycyjnie piwo podaje się w dużych kuflach o grubych ściankach i z grubym uchem. Jednak dla wielu osób klasyczne kufle są zbyt ciężkie, szczególnie dla kobiet. Dlatego równie dobrym rozwiązaniem jest wybór pokala do piwa, szklanki lub kielicha. Bez wątpienia kielich do piwa wygląda najbardziej efektownie. Wybór jest ogromy, a najważniejsza jest w tym wypadku duża pojemność.