Szklanki i kufle

Eleganckie szklanki i kufle

Sposób podawania napojów alkoholowych i bezalkoholowych jest ważny nie tylko ze względu na zasady savoir-vivre, ale przede wszystkim ze względu na smak serwowanego napoju i jego prezencję. Odpowiednie szkło pozwala wyeksponować kolor trunku, efektownie ulatniające się bąbelki, pomaga wydobywać aromat, ogrzewać trunek lub przeciwnie – utrzymywać jego niską temperaturę.  

Szklanki do long drinków

Long drinki czyli orzeźwiające koktajle o stosunkowo niewielkiej ilości alkoholu, za to z ciekawymi dodatkami smakowymi podaje się zazwyczaj w szklankach koktajlowych znanych jako tumbler lub highball. Tumbler'y to charakterystyczne niskie, masywne szklanki z grubym dnem. Szklanki typu highball również mają grube dno ale są wyższe i bardziej smukłe. W takich szklankach można podawać gin z tonikiem, mojito, czy takie znane koktajle jak cuba libre, pina colada bądź słynna krwawa Mary. Szklanka niska (tumbler)  jest odpowiednia do whisky. Szklanki do whisky pozwalają podawać trunek na różne sposoby – z lodem, niewielką ilością wody, a nawet z colą lub sokiem. Nawet nie będąc miłośnikiem tego rodzaju alkoholu warto mieć szklanki do whiskey w swoim barku, jako uniwersalne szklanki koktajlowe.

Szklanki do piwa

Piwo, które jest jednym z najpopularniejszych napoi alkoholowych, można podawać w wielu różnych naczyniach. Najbardziej męski jest ciężki kufel do piwa z charakterystycznym uchem. Grube szkło kufla pozwala utrzymać niską temperaturę. Lżejsze są wszelkiego rodzaju pokale. Bardzo delikatnie i kobieco wyglądają szklanki do piwa na niskiej nóżce z podstawką. Piwo można podawać na wiele sposobów, kluczowa jest jednak pojemność szklanki do piwa. Absolutne minimum to 300ml.

Szklanki do napojów

Zarówno szklanki do drinków, do napojów bezalkoholowych, jak i szklanki do wody mogą mieć bardzo ciekawe formy i kolory. Kolorowe szklanki do napojów, lub z ciekawymi wzorami są idealne szczególnie jeśli podajemy napoje bezbarwne. Doskonałym pomysłem jest wybór szklanek izolowanych. Szklanki izolowane są skonstruowane podobnie jak termos, a więc z podwójnych ścianek, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. To sprawia, że napój dłużej oddaje swoją temperaturę do otoczenia, a ciepła dłoń nie ogrzewa napoju. W dodatku takie naczynie pozostaje z zewnątrz suche.

Szklanki do herbaty i kawy

Najbardziej elegancką formą podawania kawy i herbaty, jest serwowanie jej w porcelanowych filiżankach. Jednak wiele osób preferuje picie napojów gorących z wygodnych szklanek. Nowoczesne szklanki do herbaty i kawy zachwycają kształtami i wzornictwem. Szukając czegoś w stylu retro można sięgnąć po szklanki w stalowej oprawie. Taka szklanka z koszyczkiem jest ciekawym dodatkiem. Warto też nabyć szklanki do kawy, jeśli lubimy przygotowywać wszelkiego rodzaju kawy mrożone, kawy frappe, latte macchiato, caffee latte, mocha i inne napoje kawowe.

Szklanki do wina

Wino to trunek, który zwyczajowo podajemy w odpowiednio dopasowanych do jego rodzaju, kieliszkach. Szklanki do wina są więc nietypową formą serwowania tego alkoholu. W szklankach do wina można podawać wina typu Bordeaux, które wymagają ogrzewania ciepłem rąk. Szklanki będą też niezbędne w przypadku wina grzanego. Szklanki do grzanego wina mają zazwyczaj wygodne uszka, które pozwalają trzymać w dłoniach napój i mimo wysokiej temperatury rozkoszować się jego smakiem i aromatem.