4 przepisy na wegetariańskie dania na lato

Wegeparty

Planujesz imprezę dla rodziny lub znajomych, na której będą wegetarianie i nie wiesz, co podać? A może chcesz urozmaicić swoją codzienną dietę o wegetariańskie posiłki, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz propozycje na wegetariańskie potrawy.

1. Co na wegetariańskie śniadanie? Domowy wegeburger

Wegeburger

Jeśli chcesz wprowadzić więcej roślinnych posiłków do swojej diety, prawdopodobnie najprostszym sposobem jest zastąpienie kanapek z serem i wędliną kanapkami z pastami warzywnymi. Gotowe pasty kupisz bez trudu w sklepach, możesz je też przygotować samodzielnie w dosłownie 5 minut (wystarczy ci do tego dobry blender). W internecie znajdziesz tysiące przepisów na hummus, pastę z suszonych pomidorów, pesto z pietruszki, tapenadę czy smalczyk z fasoli.

My proponujemy ci coś trochę bardziej skomplikowanego - kanapkę z warzywnym kotletem. Przyrządzenie burgera jest trochę bardziej czasochłonne, ale mimo to łatwe (zdziwisz się, jak bardzo).

Do przygotowania burgerów potrzebujesz 2 szklanki buraka lub marchewki startych na tarce i 1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej. Wrzuć je do miski, dodaj 4 łyżki mąki, ćwierć szklanki oleju, garść uprażonych ziaren (np. słonecznika lub dyni), a do tego przyprawy według swojego uznania (może to być pietruszka, czosnek, ostra papryka, tymianek itp.). Jeśli lubisz, dodaj trochę podsmażonej cebulki. Składniki wymieszaj dokładnie, tak aby powstała jednolita, lepka masa (jeśli jest zbyt sucha, dodaj trochę więcej oleju, a jeśli zbyt mokra i rozpada się – więcej mąki albo kaszy). Na koniec uformuj kotlety dowolnej wielkości (jeśli masz z tym problem, pomoże ci mała praska do burgerów). Piecz je w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 25 minut (czas pieczenia zależy od wielkości kotletów, które uformujesz). Mniej więcej w połowie pieczenia przewróć burgery na drugą stronę.

Gotowe kotlety możesz podawać na ciepło lub na zimno na kanapce, w bułce z warzywami i sosem niczym normalnego burgera (nie zapomnij wtedy o szpikulcu) lub z ziemniakami do obiadu.

Zobacz, co ci się przyda do przygotowania wegetariańskich kotletów i burgerów:

2. Co na wegetariański obiad? Warzywne curry

Wegański obiad

Zapraszasz rodzinę lub przyjaciół na niedzielny obiad i zastanawiasz się, co zaserwować wegetarianom? Na pierwsze danie sprawdzi się zupa krem z warzyw, na które jest akurat sezon. A na drugie danie podaj curry – łatwo dostosujesz jego ilość do ilości osób i możesz je przyrządzić niemal z dowolnych warzyw.

Zacznij od przygotowania pasty curry – rozetrzyj w moździerzu pieprz, kumin i kolendrę (po 2 łyżeczki), a następnie zblenduj je na pastę razem z imbirem (kawałek wielkości palca) i papryczką chili. Aby ułatwić pracę blendera, możesz dodać do pasty trochę mleczka kokosowego. Następnie podsmaż na oleju cebulę (użyj do tego dużej patelni albo woka). Dodaj pastę, podsmaż przez chwilę, wlej puszkę mleczka kokosowego, szklankę wody i dodaj warzywa – mogą to być pokrojone w kostkę ziemniaki, podzielony na różyczki kalafior i/lub brokuł, pokrojone w plasterki marchewka czy cukinia. Możesz też dodać pieczarki. Aby ułatwić sobie obieranie i krojenie warzyw, możesz użyć obieraczki i krajalnicy.

Curry jest gotowe, kiedy wszystkie warzywa są ugotowane. Podawaj je z ryżem. Jeśli lubisz eksperymentować, zamiast prawdziwego ryżu użyj... ryżu z kalafiora. Przygotujesz go błyskawicznie za pomocą naczynia do ryżu z kalafiora.

Zobacz, co ci się przyda do przygotowania wegetariańskiego obiadu:

3. Co na wegetariański deser? Ryż na mleku roślinnym

Wegetariański deser

Prawdopodobnie większość deserów, które jesz na co dzień, jest wegetariańska, ale skoro czytasz ten artykuł, przypuszczamy, że masz ochotę na coś nowego. Co powiesz na ryż na mleku roślinnym? Mleko roślinne możesz przygotować samodzielnie z migdałów, orzechów lub płatków owsianych, wystarczy użyć do tego specjalnego naczynia do domowego mleka roślinnego. Gotowym mlekiem zalej ryż (na 1 szklankę ryżu użyj 2 szklanek mleka, otrzymasz wtedy 4 porcje deseru), dodaj cukier i ewentualnie przyprawy (np. cynamon lub kakao) i gotuj na wolnym ogniu. Deser jest gotowy, kiedy mleko się zagotuje, a ryż wchłonie cały płyn. Podawaj z ulubionymi owocami.

Zobacz, co ci się przyda do przyrządzenia wegetariańskiego deseru:

4. Co na wegetariański grill? Grillowane awokado

Wegegrill

Wydaje ci się, że grill to tylko kiełbasa i mięso? Nic bardziej mylnego! Świetnie smakują grillowane sery camembert czy halloumi. Pyszne są również grzyby – pieczarki i boczniaki. Grillować można też cały szereg warzyw: cukinię, bakłażana, pomidory, szparagi, paprykę, ziemniaki, bataty, cebulę, kalafiora, kukurydzę. Większości z nich nie trzeba nawet przygotowywać, wystarczy pokroić w plastry i delikatnie spryskać oliwą za pomocą rozpylacza do oliwy. Warto też spróbować grillowanych owoców – banana, brzoskwini, gruszki czy... grejfruta.

My jednak polecamy grillowane awokado (musi to być odmiana Hass). Wybierz dojrzały owoc, przekrój go na pół i wyjmij pestkę. Do dziury po pestce włóż drobno posiekanego pomidora, przypraw szczyptą pieprzu lub ziołami, skrop oliwą. Połóż na ruszcie i grilluj, aż miąższ ściemnieje i zacznie odchodzić od wnętrza skórki.

Zobacz, co się przyda do przygotowania wegetariańskiego grilla:

Zachęciliśmy cię do eksperymentów w kuchni? Mamy nadzieję, że tak!