5 Sposobów na ekspozycję kwiatów ciętych

5 sposobów na kwiaty

Kwiaty cięte wprowadzają do domu życie, świeżość, kolor i zapach. Róże, gerbery i goździki dostępne są przez cały rok, poza nimi jednak mamy do dyspozycji całe spektrum kwiatów sezonowych: tulipany, frezje, astry, dalie, kalie... Jeśli kochasz kwiaty, poznaj nasze propozycje ich oryginalnej ekspozycji. Dowiedz się jak dobierać wazony do kwiatów i jak łatwo przygotować nowoczesne dekoracje kwiatowe.

Jak dobierać wazony do kwiatów?

Wazon Menu Willman

Wazon powinien podkreślać urodę kwiatów, a nie konkurować z nimi formą. Dlatego proste kształty i neutralne kolory są najlepszym tłem dla świeżych pąków i zielonych fantazyjnych łodyg. W przypadku kwiatów suszonych – łatwo uzyskać oryginalną jesienną dekorację dobierając kolorystycznie wazon do suszonych kwiatów.

Dobierając wazon do kwiatów zwróćmy uwagę na długość łodyżek i wielkość bukietu. Pąki kwiatów w bukietach powinny znajdować się conajmniej 7-10 cm nad brzegiem wazonu. Bukiet należy rozwiązać przed włożeniem do wazonu, a łodygi oczyścić z nadgnitych liści. Wazon powinien być tak szeroki, by luźno zmieściły się w nim wszystkie łodygi. Zbyt szeroki wazon jednak może utrudnić układanie kwiatów w środku, gdyż łodyżki będą przechylały się pod skosem z powodu ciężaru pąków.

Szklane wazony na jeden kwiat, lub kompozycja z pojedyńczych pąków

Wazon Serax Crown

Wazon Serax 3 kwiaty

Przezroczyste, szklane wazony wspaniale eksponują całe kwiaty wraz z łodygą. Kwiaty prezentują się w nich delikatnie i świeżo. Wspaniałe kompozycje można uzyskać dzięki wazonom w formie naczyń połączonych, w których woda swobodnie przemieszcza się między komorami.

Jeśli eksponujemy kwiaty w wazonie z przeźroczystego szkła musimy pamiętać o regularnej wymianie wody dla kwiatów i przy okazji oczyszczać łodygi by wyglądały estetycznie.

Taki wazon czyścimy wodą z octem, by pozbyć się resztek osadu i wycieramy do sucha miękką ściereczką, a w miejscach trudnodostępnych – czyścikiem do karafek.

Białe wazony porcelanowe i szklane

Wazon Holmegaard Cocoon

Wazony w białym kolorze znakomicie wyeksponują kwiaty w intensywnych kolorach. Jednolity kolor ukryje łodygi, oraz pozwoli na swobodną aranżację przy użyciu np. kratki do układania bukietów.

Efekt neutralnego tła uzyskamy także umieszczając kwiaty w wazonach z polerowanej stali.

Wiszące wazony

Wiszące wazony Serax

Za pomocą wiszących wazonów wyczarujemy oryginalne dekoracje ścienne, interesujące przegrody – parawany, lub dekoracje nad stołem w jadalni. Wazony ścienne najpiękniej wyglądają w grupach po kilka sztuk. W każdym umieszczamy jeden kwiat o pełnym, wyrazistym pąku ( np. różę, piwonię) albo łodyżkę z rośliny doniczkowej.

Kompozycję z wazonów wiszących tworzymy natomiast wieszając je na różnych wysokościach.

Wazony podłogowe

Wazon podłogowy Echasse

Wysokie wazony podłogowe stanowią znakomite wypełnienie pustego narożnika salonu,  świetnie prezentują się także przy schodach I w korytarzach – ustawione w grupie wzdłuż pustej ściany.

Zwykle mają od 40 do 60 cm wysokości i są przeznaczone do kwiatów o bardzo długich łodygach (np. Kalie, kwiat czosnku, chryzantema Anastasia).

Jeśli mieszkamy z małymi dziećmi, wazony podłogowe z żywymi kwiatami nie będą bezpiecznym rozwiązaniem. Ustawmy w nich wtedy kompozycje z suchych łodyg, nie wymagające wody.

 

Ikebana – inny świat wartości

Ikebana

Źródło: htpps://oss.adm.ntu.edu.sg

Japońska sztuka układania kwiatów skupia się na tworzeniu harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru.

„Podczas gdy ludzie Zachodu podkreślają ilość i barwy roślin, poświęcając uwagę przede wszystkim pięknu kwiatów, Japończycy podkreślają linearne aspekty kompozycji. Rozwinęli sztukę obejmującą nie tylko kwiaty, ale również naczynia, łodygi, liście i gałęzie.“ - Wikipedia

Ikebana to trudna sztuka, jednak gdy poświęcimy czas planowaniu dzieła, wyborowi elementów kompozycji i niespiesznemu układaniu – efekt będzie wyjątkowy i satysfakcjonujący.

Wazony do ikebany są integralną częścią kompozycji. Często w roli wazonu wybiera się klasyczne miseczki na przekąski, lub głębokie tacki. Wybierając konkretny model naczynia warto mieć przemyślane techniczne aspekty dzieła (np. czego będziemy używać - gąbek, mocowań, kleju, itd.) i obejrzeć je pod kątem możliwości sprawnego ułożenia kwiatów, łodyg i liści.

Ikebana w miseczce

Źródło: http://keithstanley.com

 

Ikebana w wazonie Georg Jensen Flora

Te naczynka będą stanowiły dobra bazę do ikebany: