7 rzeczy, o których warto pamiętać przy urządzaniu tarasu

Pierwszy dzień wiosny już za nami, a to znaczy, że zbliża się sezon ogrodowo - tarasowy. Warto więc odświeżyć wszystkie przestrzenie na świeżym powietrzu i przygotować je na wizyty gości. Jeśli jednak do tej pory nie znalazłaś czasu na zaaranżowanie tarasu, być może pora to zmienić! W dzisiejszym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas urządzania tarasu (lub mniejszego balkonu).

Meble ogrodowe

1. Meble ogrodowe

Meble ogrodowe to coś więcej niż unikatowy design i dopasowanie do twoich gustów. Oprócz walorów estetycznych, muszą być również bardziej użytkowe niż domowe meble wypoczynkowe - w końcu znoszą wszystkie kaprysy pogody. Jeśli więc aranżujesz swój taras i balkon upewnij się, że meble ogrodowe Twoich marzeń nie wymagają dodatkowej impregnacji lub poradzą sobie z dużą wilgocią.

Obecnie na rynku wnętrzarskim można zaopatrzyć się w designerskie meble z tworzywa sztucznego (które wcale nie wyglądają futurystycznie, jak mogłoby się wydawać!), ogrodowe meble z technorattanu, czyli tworzywa sztucznego imitującego naturalny rattan (dla osób ceniących sobie naturalne surowce) oraz rozwiązania bardziej industrialne. Koniecznie upewnij się, że Twoje nowe nabytki wygrają walkę z wilgocią, deszczem, niskimi temperaturami i słońcem. W innym przypadku po paru miesiącach będziesz musiała dokonywać wyboru na nowo.

Meble do ogrodu

2. Spójna aranżacja

Taras i balkon stanowią przedłużenie wnętrz. Warto więc dokładnie zaplanować aranżację poza czterema ścianami w taki sposób, by odzwierciedlała Twoje gusta i dopełniała wystrój wnętrz. Nie jest to wcale takie trudne! Pamiętaj, by przeanalizować każdą możliwość na poziomie kolorystyki, wykorzystanych surowców, faktury ścian, rodzaju mebli oraz oświetlenia.

Unikaj chaotycznego eklektyzmu, gdyż nieporządek aranżacyjny przyczyni się do optycznego pomniejszenia przestrzeni, która i tak zazwyczaj metrażem nie grzeszy. W małych mieszkaniach z balkonem postaw raczej na kolory jasne i chłodne, przy większych tarasach możesz sobie pozwolić na szarości i czerń.

3. Wykorzystaj przestrzeń

Jeśli dysponujesz ogromną przestrzenią tarasu przed domem, możesz pozwolić sobie na drewniany stół, pasujące do niego krzesła, a oprócz tego wypoczynkowe leżaki. Problem robi się, jeśli przestrzeń tarasu lub balkonu jest mocno ograniczona, a Tobie marzy się miejsce relaksu oraz kącik do zaczerpnięcia odrobiny słońca.

Z tego względu warto wybierać meble ogrodowe, które pozwalają Ci zaoszczędzić przestrzeń. Postaraj się wybierać takie, które nie tylko mają opcję złożenia (np. składany fotel) lub rozłożenia (stół, który można dostosować do większej ilości osób), lecz także produkty, których rozwiązania konstrukcyjne są tak użyteczne, że tworzą wiele funkcji. Są to wszelkiego rodzaju stoliki kawowe, w których blat jest równocześnie przenośną tacą lub pufy, które w zależności od sytuacji mogą stanowić dodatkowe miejsce siedzące lub stolik pomocniczy. Warto także zainwestować w krzesła z możliwością sztaplowania.

Akcesoria do roślin

4. Dodaj rośliny!

Tarasy i balkony nabierają życia dopiero wraz z doniczkowymi roślinami. Możliwości jest mnóstwo! Możesz stworzyć specjalne półki na balkonowej ścianie, przewiesić kwietnik przez poręcz, a w przypadku tarasu zaszaleć z ogromnymi donicami z rattanu lub nawet betonu - oczywiście wszystko zależy od estetyki, na jaką się zdecydujesz.

Pamiętaj, by uwzględnić wymagania roślin co do nasłonecznienia i skonfrontować je z rzeczywistością - jeśli Twój taras nie ma dobrego dostępu do światła, nie staraj się na siłę uprawiać na nim kwiatów, które wymagają sporych jego ilości do życia i rozwoju. Jeśli jednak przynajmniej parę godzin dziennie słońce pojawia się na twoim tarasie lub balkonie, pamiętaj o systematycznym podlewaniu. Możesz sobie również pozwolić na domowy zielnik, zasiać bazylię, kolendrę, oregano i tymianek. Większość ziół uwielbia kąpiele słoneczne.

5. Przygotowanie na kaprysy pogody

Taras to miejsce, które narażone jest na działanie wody, niskich temperatur i rażącego słońca. Oznacza to, że wszystkie elementy aranżacji - od desek podłogowych na dodatkach kończąc - muszą być odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producentów co do impregnacji i ochrony wszystkich elementów i staraj się o nie dbać co sezon.

Niezależnie od tego, czy urządzasz mały balkonik czy olbrzymi taras, warto również wziąć pod uwagę, że niekorzystne warunki pogodowe mogą popsuć Ci przebywanie na świeżym powietrzu... lecz nie muszą. Warto postawić parawan, który osłoni Cię przed wiatrem, a także parasol lub daszek, który zapewni Ci schronienie przed drobnym deszczem.

6. Klimatyczne oświetlenie

W mniejszych przestrzeniach, np. balkonach w bloku, nie warto ryzykować z naturalnym oświetleniem świec. Chyba, że są one bezpiecznie użytkowane - w zamkniętych latarenkach lub lampionach. Być może bardziej ergonomicznie postawić na drobne, lecz klimatyczne światło w postaci girlandy ogrodowej. Pozwoli ona uzyskać romantyczny klimat wieczorami, lecz bez dymu i zagrożenia pożarowego.

Nie musisz przejmować się tym jednak na dużych tarasach, gdzie świece zarówno w świecznikach, jak i ogrodowych lampionach są wręcz niezbędne, aby stworzyć odpowiedni nastrój. W ogrodach możesz wykorzystać również wiszące latarnie, płonące pochodnie oraz lampy oliwne w nowoczesnym wydaniu. Duże przestrzenie pozwalają Ci na eksperymentowanie z rodzajami światła, zwłaszcza tego naturalnego - wykorzystaj to!

Zestaw mebli ogrodowych

7. Ochrona przed owadami

Chyba nic nie psuje majowego wieczoru na tarasie jak uporczywy dźwięk latającego koło ucha komara. Inni nieproszeni goście to chociażby osy lgnące się do resztek jedzenia na stole, które mogą stanowić zagrożenie - zwłaszcza, jeśli nie zauważymy tonącego w naszym drinku osobnika. W małych balkonach wystarczy zamontować moskitierę na oknie. A co zrobić na tarasie?

Osy nie lubią olejku z drzewa herbacianego, olejku goździkowego i zapachu eukaliptusa. Możesz zastosować ceramiczny podgrzewacz do olejków lub przemyć meble ogrodowe wodą z ich dodatkiem. Prościej jednak będzie walczyć z owadami za pomocą… roślin! Powraca temat domowego zielnika - na osy odstraszająco zadziała świeża mięta i bazylia, a na komary dodatkowo szałwia i rozmaryn.