Bezpieczne święta w dobie pandemii

bezpieczne

Rok 2020 na pewno zostanie zapamiętany. Koronawirus, który pojawił się w Polsce w marcu, wciąż zmienia oblicze codziennego życia wszystkich obywateli. I choć galerie zostały ponownie otwarte, maseczki wciąż należy nosić. Dodatkowo, pojawiają się obostrzenia związane ze Świętami Bożego Narodzenia - które zbliżają się wielkimi krokami. Limit gości do pięciu osób (nie wliczając gospodarza i jego rodziny) przez wielu zostanie zapewne zignorowany, nie ma również jak go prawnie sankcjonować i egzekwować. Jednak w tej specyficznej sytuacji najważniejsza jest społeczna solidarność.. Zadbaj więc o zdrowie swoich bliskich w te Święta! Podpowiadamy, jak zorganizować je tak, by wszyscy cieszyli się atmosferą beztroski.

rece

Czyste ręce, czyste sumienie

Podstawą bezpieczeństwa podczas pandemii jest regularne mycie rąk. Brzmi banalnie, jednak kilkudziesięciosekundowe mycie dłoni zwykłym mydłem pozwala usunąć aż 90% drobnoustrojów chorobotwórczych, które zbierają się na Twoich palcach za każdym razem, gdy chwytasz za klamkę, telefon, długopis. Aby upewnić się, że każdy z Twoich gości pozostawi zarazki w progu, ustaw w korytarzu bezdotykowy dozownik do mydła, w którym znajdować się będzie żel antybakteryjny. Dozownik - zwłaszcza o dopasowanym do reszty wnętrz designie - na pewno prezentować się będzie lepiej, niż zwykła tubka żelu.

Zadbaj też o to, by goście chcieli myć dłonie. Nie musisz wywieszać plakatów przypominających o dokładnej dezynfekcji - wystarczy, że Twoja łazienka sama zachęcać będzie do częstych wizyt. Nie zapomnij o zestawie ręczników do rąk, uzupełnieniu mydelniczki bądź dozownika do mydła (najlepiej mydłem o długo utrzymującym się zapachu!). Może na Mikołaja ktoś podaruje Ci całkowicie nowy zestaw łazienkowy?

swieta na laczach

Święta na łączach

W Święta Bożego Narodzenia 2020 zadbaj o… dobry internet! Przyda się już w fazie przygotowań do wigilii i rodzinnych spotkań. Chociaż galerie są już otwarte, parę miesięcy zdalnego życia mocno wpłynęło na nawyki zakupowe Polaków. Aż 40% robi zakupy świąteczne online! Jest to szybkie, wygodne, a możliwości odbioru paczki (zdezynfekowanej!) jest wiele. Możesz również zamówić ją na adres osoby obdarowywanej - dzięki temu prezent dotrze do niej bezpośrednio, bez niepotrzebnych wizyt na poczcie. Oferujemy nawet specjalne możliwości zapakowania, aby paczka, którą dostarczysz swoim bliskim z innego województwa lub miasta wyglądała niczym prosto od Mikołaja.

Tak jak podczas Wielkanocy, wiele rodzin decyduje się w tym roku pozostać w domu w swoim własnym gronie. Podróż do rodziny na drugi koniec Polski jest w tym okresie dość ryzykowna. Nie znaczy to jednak, że nie można się spotkać! Chcesz pochwalić się pięknymi ozdobami choinkowymi lub świątecznym świecznikiem na stole? A przy okazji poplotkować z rodziną, której nie widziałaś od zeszłych świąt. Skorzystaj z darmowych programów do spotkań i konferencji online - małe rodzinne posiedzenie na Google Meets na pewno zastąpi tradycyjne spotkanie dokładniej, niż zwykła rozmowa przez telefon.

święta

W plenerze? Nie tylko majówka!

Choć Święta Bożego Narodzenia zazwyczaj spędzamy z rodziną w czterech ścianach (i w dużym ścisku), w tym roku jest to niestety niemożliwe, a na pewno ryzykowne. Z tego względu, jeśli chcesz spotkać się z dalszą rodziną na żywo i nie satysfakcjonują Cię wizyty przez kamerkę w laptopie, wybierzcie się wspólnie na spacer! W niektórych miastach w święta dostępne będą na pewno świąteczne kiermasze, na których poczęstować się będzie można grzańcem i tradycyjnymi bożonarodzeniowymi daniami. Na zewnątrz łatwiej jest utrzymać konieczny dystans, w dodatku w miejscach publicznych wszyscy musicie mieć na sobie maseczki zasłaniające nos oraz usta.

Warto także przemyśleć świąteczną kolację we własnym ogródku lub na tarasie. Potrzebne będą Ci dobre grzejniki elektryczne i dużo światełek, by utrzymać ciepłą i bożonarodzeniową atmosferę! Możesz udekorować barierki lub altankę łańcuchem lampek ogrodowych, a także przyozdobić okoliczne grządki uroczymi latarenkami i pochodniami. Na pewno przydadzą się także eleganckie świeczniki i dużo świeczek w różnych rozmiarach - unikaj jednak łączenia ich w dekoracje z gałązkami choinki. Świąteczny pożar może nie być wymarzonym prezentem Twoim oraz Twoich gości.

Aby wszystkie 12 potraw zachowało temperaturę, zapakuj je do toreb termicznych, które długo zachowają ciepło karpia i pierogów. Możesz przenosić je także w naczyniach żaroodpornych i metalowych brytfannach - ważne, by jedzenie było przykryte. Dzięki temu uniknie kontaktu z chłodnym zimowym powietrzem. Herbatę i ciepłe napoje możesz podawać w eleganckich dzbankach termicznych. Może warto wykorzystać również stylowe kubki termiczne? Jeśli zdecydujesz się podawać alkohol, pamiętaj - daje on tylko złudne poczucie ciepła!

Jeśli planujesz urządzić kolację wigilijną lub bożonarodzeniowy obiad w ogrodzie, ostrzeż swoich gości, by ubrali się odpowiednio do prognozowanej pogody. Dodatkowo, warto wyposażyć się w kilka ciepłych pledów i puchatych kocy - nie tylko będą dobrze wyglądać przerzucone przez kanapę lub sypialniane łóżko, lecz także przydadzą się Twoim gościom. Zawinięci w kocyki będą czuli się komfortowo nawet na mrozie!