Filozofia hygge, niezbędna do zrozumienia podstaw wnętrzarskiego trendu o tej samej nazwie, opiera się na harmonii. Dotyczy ona odnalezienia szczęścia w życiu codziennym i zrobiła się bardzo modna parę lat temu, kiedy na rynku pojawiły się książki poświęcone personalnemu rozwojowi w duchu hygge. Według Duńczyków - którzy podobno są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie - szczęście można osiągnąć poprzez kształtowanie harmonijnej rutyny. Hygge opowiada o tym, że w życiu należy odnaleźć zarówno czas na pracę, jak i relaks, piękno, ale także funkcjonalność, nowoczesność oraz tradycję.
Ten dualizm, z którym większość z nas walczy, zamiast mu się poddać, stanowi również podstawę urządzenia wnętrz w stylu hygge. Muszą być one wyważone i harmonijne, ale nie oziębłe i ekstremalnie minimalistyczne. Duńczycy stawiają na przytulne aranżacje, utrzymane w uniwersalnej kolorystyce i ozdobione elementami natury.
Chłodne, choć przytulne - barwy hygge
Barwy w stylu hygge, tak jak w stylu skandynawskim ogólnie, bazują na odcieniach bieli, szarości i beżu. Najlepiej, by były to odcienie chłodne, gdyż nie pochłaniają światła i lepiej współgrają z oświetleniem. W dążeniu do harmonii i równowagi w domowym designie pomogą także akcenty zieleni i niebieskiego - nie mogą być one jednak jaskrawe.
Hygge opiera się na minimalizmie, dlatego warto zastanowić się, czy chcemy wprowadzać elementy kolorystyczne na ścianach. Lepiej zostawić możliwość kolorystycznych wariacji na dodatki i meble. Wymienione odcienie bieli i szarości stanowią idealną podstawę do dalszych dekoracji, kreatywnego wykorzystania faktur i tkanin.
Jedność z naturą
Hygge stanowi także jedność z naturą, dlatego zadbaj o meble lub dodatki z naturalnych materiałów, najlepiej drewna - kamienne elementy wprowadzają we wnętrza chłód, którego Duńczycy starają się unikać. I choć zdarzają się meble drewniane bejcowane na biało, które wpisują się w ogólną kolorystykę wnętrz, najlepiej zostawić je niepomalowane, z naturalnymi słojami na wierzchu. Idealnie pasować będą także elementy z rattanu i wikliny, takie jak rattanowe kosze lub rattanowe fotele. Dzięki temu we wnętrzach znajdzie się element natury, który równoważony jest przez dodatki i tkaniny.
Ponieważ sama filozofia silnie nawiązuje także do wartości rodziny i przyjaźni, pomieszczenia w stylu hygge muszą być jak najbardziej funkcjonalne. Jadalnia wyposażona w rozsuwany stół, by zmieścili się przy nim goście, wygodna sofa , by odpoczynek był jak najbardziej jakościowy, a wszystkie meble poukładane optymalnie - tak, aby wygodnie się z nich korzystało.
-
489,00 zł
-
576,00 zł
-
450,00 zł
-
- -15 %
Special Price 152,15 zł
Normalna cena: 179,00 zł
-
2 249,00 zł
-
279,00 zł
-
2 943,00 zł
-
- -15 %
Special Price 228,65 zł
Normalna cena: 269,00 zł
Słońce, światło i lampy
W krajach skandynawskich oświetlenie w domach jest niezwykle istotne - w miesiącach zimowych ciężko o naturalne słoneczne światło, trzeba więc sobie radzić inaczej. Udowodniono także, że brak słońca źle wpływa na ludzką psychikę - a więc jak realizować filozofię hygge bez odpowiedniego nastawienia? Wszystko da się naprawić lampami!
Duńczycy preferują w swoich wnętrzach minimalistyczne szklane lampy. Wybierają takie modele, gdzie żarówka praktycznie nie jest osłonięta kloszem lub abażurem. Dzięki temu więcej światła rozchodzi się po wnętrzach i lepszy efekt ciepłej atmosfery można uzyskać. W stylu hygge lampy mają być głównie funkcjonalne - właśnie dlatego urządzając pokój w duchu hygge, postaw na modele minimalistyczne, białe, czarne lub całkowicie przezroczyste.
Oświetlenie w domu urządzonym w stylu hygge znajduje się absolutnie wszędzie. Lampy oświetlają każdy zakątek. Znajdziemy je nie tylko na suficie bądź na szafkach nocnych, ale także w postaci kinkietów i lamp podłogowych. A to często jeszcze za mało - hygge kocha również świeczniki. Im ich więcej, tym lepiej. Postaw je w salonie, jadalni, sypialni, a nawet w łazience. Świece uprzyjemnią Ci długie kąpiele. Jeśli wybierzesz świece zapachowe, uzyskasz dodatkowy efekt!
-
1 570,00 zł
-
2 317,00 zł
-
- -20 %
Special Price 332,00 zł
Normalna cena: 415,00 zł
-
1 081,00 złWysyłka: w następnym dniu roboczym. Produkt dostępny w magazynie
Miękko i przytulnie
Ponieważ epitet “przytulny” dobrze definiuje styl hygge, zadbaj o miękkie dodatki do swoich wnętrz. Baw się tkaninami i fakturami!
Im więcej poduszek na sofie w salonie, tym lepiej. Mogą być one utrzymane w jasnej kolorystyce, a więc wciąż minimalistycznie, jednak powinny wyróżniać się fakturą. Może takie o długim włosie? Taka z poszewką zrobioną na drutach? A może o mięsistym, bawełnianym splocie? Wszystko zależy od Ciebie!
Poszalej też z kocami i pledami. Od niechcenia rzucone na fotel pledy również mogą stanowić integralny element wnętrza, ocieplając go - a także Ciebie w zimowe wieczory. Niezwykle istotne są również dywany. Wnętrza w stylu hygge wyróżniają się zazwyczaj - a jakże by inaczej - podłogą z naturalnych desek lub panelami imitującymi drewno. Idealnie współgrają z nimi dywany w odcieniach beżu i szarości, które dodają wnętrzu cieplejszego akcentu za pomocą swojej faktury - najlepiej dobierz taką, która odpowiada poduszkom. Uzyskasz wtedy efekt harmonijnej i przemyślanej całości.
Dla rodziny i dla natury
Ponieważ hygge opiera się na poszanowaniu bliskości z drugim człowiekiem oraz naturą, we wnętrzach utrzymanych w tym stylu znajdziesz mnóstwo zdjęć i roślin. Geometryczne, minimalistyczne ramki w jasnych barwach, będą stanowić idealną ozdobę ścian lub wypełnienie pustych półek. Również zdjęcia z polaroidów, rozwieszone na sznurkach i doczepione za pomocą drewnianych lub białych spinaczy, będą wpisywać się w klimat wnętrza.
Ważne są także kwiaty doniczkowe. Ponieważ utrzymanie harmonii w życiu opierać się musi na kontakcie z naturą, postaw w domu rośliny. Jeśli nie wiesz jak sprawić, by prezentowały się ciekawie, sprawdź nasz artykuł.
Projektuj w stylu hygge, żyj w stylu hygge! Szczęście można odnaleźć też w domowym designie.
-
1 159,00 zł
-
119,00 zł
-
165,00 złWysyłka: w następnym dniu roboczym. Produkt dostępny w magazynie
-
- -15 %
Special Price 152,15 zł
Normalna cena: 179,00 zł