Grillowanie od A do Z

Grillowanie od A do Z

Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur wychodzi słońce - to znak, że powoli możemy zacząć przygotowywać się do sezonu grillowego! Jak? Najpierw należy dokładnie przeczyścić grilla, który parę miesięcy spędził w garażu lub schowku, a także upewnić się, że mamy niezbędny asortyment do przygotowania pysznych dań z rożna. W tym artykule poruszymy wszystkie aspekty związane z grillowaniem - czas zacząć grillowanie od A do Z!

Jaki grill jest odpowiedni?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grillów. Można spotkać się zarówno z najbardziej popularnymi grillami na nóżkach, jak i takimi w ciekawych kształtach lub paleniskami dających możliwość obcowania z żywym ogniem. Przy wyborze warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami - gdzie chcemy grillować? Czy liczy się dla nas estetyka produktu? A także jak problematyczne będzie jego czyszczenie?

Designerskie palenisko

Jeśli do dyspozycji masz dużą przestrzeń, warto zastanowić się nad designerskim paleniskiem - nie tylko będzie ono stanowić dekorację ogrodu, lecz może być również wykorzystane jako źródło ciepła w chłodniejsze dni. Jest to także odpowiednia opcja dla osób, które uwielbiają grillować w tradycyjny sposób, przyrządzając potrawy nad płomieniem ogniska. Jeśli jednak chcesz się skupić tylko na funkcjonalności produktu oraz nie dysponujesz wolnym miejscem w swoim ogrodzie, warto rozważyć mniejsze grille przenośne - mogą one mieć formę naczynia lub niskiego paleniska, które możesz ustawiać w dowolnie wybranym miejscu.

Grill przenośny

Brak ogrodu nie oznacza, że nie możesz grillować! I choć nie ma jasno sprecyzowanego zakazu rozpalania grilla na balkonie, można zostać ukaranym mandatem z tytułu stwarzania zagrożenia pożarowego lub łamania prawa spółdzielni. Warto więc zainwestować w mały, przenośny grill elektryczny - sprawdzi się podczas przyrządzania potraw, a nie sprowadzi na nas kłopotów. Ewentualnie mandat za naruszanie spokoju - jeśli grill party okaże się zbyt udane! :) 

Jak i czym przeczyścić grill, żeby przygotować go do sezonu?

Jak i czym przeczyścić grill, żeby przygotować go do sezonu?

Podczas grillowania, z potraw wydziela się tłuszcz, który osiada na kratkach oraz pokrywie. Jeśli grill nie jest czyszczony systematycznie, tłuszcz ten może opadać na przygotowywane potrawy, a w rezultacie psuć ich smak i prowadzić do niestrawności. Dlatego należy dbać o czystość grilla po każdym jego użyciu, a nie tylko na otwarcie sezonu.

Ruszt możesz czyścić specjalną szczotką do grilla oraz wodą z octem bądź płynem do naczyń. Są to środki, które nie pozostawią niechcianego smaku, zwłaszcza po dokładnym spłukaniu wodą i wytarciu ręcznikiem papierowym. Tak samo możesz wyczyścić wnętrze grilla. Szybszym sposobem będzie jednak wykorzystanie węża ogrodowego - wysokie ciśnienie pomoże nam uporać się z brudem.

Pamiętaj także, by pozbyć się rdzy z elementów grilla - wykorzystać w tym celu możesz sodę oczyszczoną. Wystarczy posypać nią wilgotne części i pozostawić na 2 godziny.

Jakich sztućców i akcesoriów używać?

Narzędzia i akcesoria do grilla

Zakres kulinarnych cudów, które można wyczarować na grillu, jest olbrzymi - hamburgery, pieczone ryby, kurczak z rożna, żeberka, karkówka, kiełbasa czy szaszłyki. Do przygotowania każdej potrawy potrzebne są konkretne akcesoria.

Najczęściej spotykanym grillowym daniem są szaszłyki - są też problematyczne, jeśli chodzi o przyrządzenie. Wykorzystywane wykałaczki często przypalają się, a potem łamią i zostawiają w kawałkach mięsa długie drzazgi. Warto więc zainwestować w szpikulce do szaszłyków ze stali nierdzewnej - są wielokrotnego użytku, można myć je jak normalne sztućce, a do tego niektóre z nich posiadają specjalne suwaki, umożliwiające higieniczne zsunięcie składników. Koniec brudnych rąk podczas grilla! Podobnie działają rynienki do szaszłyków - pozwalają jednak uniknąć zabrudzeń już na etapie ich przyrządzania.

Taca grillowa

Najważniejsze podczas grillowania jest dobranie odpowiedniego rusztu. Zwykła, płaska kratka nie sprawdzi się odpowiednio podczas pieczenia niektórych rodzajów mięsa. Konieczne będzie dokupienie specjalnego rusztu do pieczenia ryby - pomiędzy “klapami” upiecze się ona równomiernie, a przy okazji nie rozleci na małe kawałeczki. Niektórzy testują grillowanie ryby w folii aluminiowej - warto jednak pamiętać, że przy wysokiej temperaturze mięso puści wodę i soki. Jeśli liczymy na złoty i chrupiący przysmak z grilla, niezbędny będzie więc dodatkowy ruszt do ryby.

Czasami dodatkowy ruszt przydaje się w celu zaoszczędzenia miejsca na grillu lub pieczenia wielu rodzajów mięsa naraz. 



W grillowaniu, tak jak w kuchni, przyda nam się również zestaw sztućców, które ułatwią obracanie produktów oraz nakładanie ich na talerze. Szczypce do grilla to absolutny must have. Przydać się mogą także łopatki i szpatuły - wszystko, co uczyni nasze grillowanie łatwiejszym i dzięki czemu pieczone potrawy nie rozpadną się podczas przyrządzania.

Pamiętajmy także o naszym bezpieczeństwie - podczas grillowania należy mieć na sobie rękawice kuchenne. Obronią nas przed potencjalnym poparzeniem. A jeśli chcemy prezentować się stylowo nawet we własnym ogrodzie, warto wybrać elegancki fartuch - ochroni nasze ubrania przed skapującym tłuszczem, może również prezentować się bardzo modnie sam, jako dodatek.



Dania z grilla - czym zaskoczysz rodzinę i znajomych?

Jeśli znudziły Wam się te same potrawy serwowane co roku, przedstawiamy szybkie i łatwe pomysły na dania z grilla.

Pomidory faszerowane serem feta

Pomidory faszerowane serem feta

Grillowane warzywa pojawiają się na rożnach coraz częściej - i to nie tylko pieczone ziemniaki. Pomidory z fetą to grillowana przekąska naprawdę łatwa do przyrządzenia.

  • Odkrój górną część pomidorów, łyżeczką
  • Wydrąż miąższ
  • Następnie dodaj go do pokrojonego w kostkę sera feta - razem z czosnkiem i preferowanymi ziołami,
  • Serowy farsz nakładamy do pomidorowych miseczek.


Następnie każdy pomidor musi zostać owinięty folią aluminiową i pozostawiony na ruszcie przez 20 minut. Smacznego!

Nadziewana pierś z kurczaka

Nadziewana pierś z kurczaka

Sycące i proste do przygotowania danie, które w mniejszych porcjach (plasterkach) stanowić może także przystawkę.

  • Przekrojoną na pół pierś z kurczaka delikatnie rozbij, by mięso upiekło się na grillu szybko i równomiernie,
  • Następnie nasmaruj odrobiną oliwy (w zależności od preferencji można dodać mieloną paprykę, sól, pieprz bądź zioła).
  • Farsz zależy od naszej kreatywności - może to być szpinak z czosnkiem, śmietankowe pieczarki, a nawet dżem żurawinowy.
  • Rozprowadź go po jednej części piersi, a następnie przykryj drugą połową i pozostaw na grillu do uzyskania odpowiedniego koloru (około 20 minut).
  • By podczas grillowania farsz nie wypadł z mięsnej sakiewki, wbij w nią wykałaczki lub szpady do szaszłyków.

Zapiekane bakłażany

Zapiekane bakłażany

  • Bakłażany pokrój na około centymetrowe plastry.
  • Posyp solą i odczekaj 15 minut, aż puszczą wodę.
  • Następnie posmaruj je lekko oliwą i piecz na ruszcie przez kolejne 15 minut.


W tym czasie:

  • W osobnej misce wymieszaj bułkę tartą, starty ser, odrobinę oliwy oraz czosnek (do smaku można dodać także inne przyprawy).
  • Panierkę nałóż na plasterki bakłażana od niedopieczonej strony,
  • Następnie grilluj dalej, czekając, aż ser się rozpuści i nabierze lekko złotawego koloru.


Grillowanie nie musi być trudne! Przyda się tylko trochę wiedzy… i grillowych akcesoriów.