Imm Cologne 2019 – subiektywna relacja

Imm Cologne 2019

Jakie meble są teraz modne i  czego można spodziewać się w sklepach w 2019 roku?  Jaki kraj przebija się do czołówki międzynarodowej sceny designu? Jak w znamienitym towarzystwie najlepszych marek prezentuje się polski design?

Przeczytaj subiektywną relację, z największych europejskich targów meblarstwa w Kolonii.

Targi Imm Cologne 2019

Targi Imm Cologne od lat gromadzą światową śmietankę meblarstwa. Znajdziecie tu wszystko. Premiery nowych mebli najlepszych marek w sugestywnych, przemyślanych aranżacjach kuszą na wielgachnych stoiskach zaraz  na przeciw wejścia.  Azjatyckie tygrysy zdolne dostarczać  kontenerami design “inspirowany”, lub “kolonialny”, albo “etniczny” w znakomitej cenie upychają bogactwo wzorów i kolorów na dolnych piętrach hal. Design skandynawski, francuski, niemiecki - współczesny i dobrze wykonany a przy tym na każdą kieszeń ciągnie się przez conajmniej 3 hale zlewając się w jedność podobieństwem stolików, foteli i krzeseł.  Perełki i skarby wzornicze – spektakularne pojedyńcze mebelki prezentowane przez utalentowanych  jeszcze-nie-odkrytych projektantów moszczą się  na obrzeżach hal, lub w specjalnej strefie talentów.

Oto podsumowanie – najważniejsze trendy i motywy, które wyłowiliśmy w tegorocznej edycji IMM Cologne 2019.

Aksamit, welur, welwetowa tkanina z połyskiem

Połyskujące sofy, fotele, leżanki, pufy, a także krzesła tapicerowane aksamitem… aksamitne meble  bedą dostępne w sklepach w ogromnej obfitości.  W zeszłym roku podchodziliśmy do aksamitu dość ostrożnie, wstawiając do wnętrza pojedyńczy welwetowy mebel. W tym roku będziemy mogli skomponować cały komplet wypoczynkowy w aksamitnej tapicerce I uwierz – będzie prezentował się znakomicie.Aksamit, welur, welwetowa tkanina z połyskiem

Aksamit, welur, welwetowa tkanina z połyskiemAksamit, welur, welwetowa tkanina z połyskiem

 

Dominujące schematy kolorystyczne:

Kobalt/szmaragd

Kobalt i szmaragd

 Złoto / zielona oliwka

Złoty i zielona oliwka

 Czerwone wino/brudny róż

Czerwone wino i brudny róż

Do mebli tapicerowanych przenika także motyw wzorniczy, który obserwowaliśmy już w zeszłym roku, głównie na ścianach – duże “malarskie” , poetyczne kwiaty. Trzeba przyznać, że kwiaty na błyszczącym aksamicie prezentują się imponująco.

Dywany także nabrały połysku i …. kwiatowych kształtów. Gęste aksamitne runo łączy się z runem innej wysokości, w innym kolorze, z innej przędzy – uzyskując interesujące faktury i kształty.

Dywan - kwiat AYTM

Kolorowe  kwiaty

Malowane kwiaty są już są na poduchach, na tapicerkach meblowych (koniecznie welwetowych), a także na dywanach.  Przełamują monotonny schemat kolorystyczny i ożywiają kompozycję.Kwiecisty fotel

Żółty fotel w kwiatyPoduszka w kwiaty

Muszla na bogato

Wzory muszli powracają w uproszczonych, harmonijnych odsłonach. Zaklęte w szlachetnych materiałach, połyskujące -  wzmacniają efekt przepychu.  Znakomite  do aranżacji art deco i całkowicie nie przypominające tych, które kojarzymy ze stylem marynistycznym.

AYTM Concha

ferm LIVING Shellferm LIVING Shell

Kropla i łezka

Czy to kropla, czy łezka trudno rozsądzić. Widać gołym okiem, że wchodzi na salony w postaci absolutnie zgeometryzowanej.

Dywany AYTM DropTivoli Peacock

Taca Normann Copenhagen Tivoli PeacockWieszaki Normann Copenhagen Drop-it

Regały i półki systemowe – meble do przechowywania

Nasz nomadyczny styl życia, oraz trend personalizacji wpływa na rosnącą popularność regałów i półek systemowych – lekkich, łatwo adaptowalnych do własnych potrzeb, które w razie potrzeby przeprowadzki można przewieźć po prostu w inne miejsce i rozstawić na nowo – w całkiem innej konfiguracji. Regały i półki systemowe całkowicie “odchudzone” widać w ofercie niemal każdej marki podążającej za ideami “contemporary lifestyle”.Regał modułowy ferm LIVING

Regały modułoweRegał modułowy ferm LIVING

 

Bałkańskie rzemiosło – miej na nie oko!

Bośniackie marki designerskie stają się coraz mocniej  widoczne i z roku na rok bardziej wyraziste. Zanat, Gazzda i MS&Wood zaprezentowały w tym roku swe wyjątkowe rzemiosło z nutką etniczną  - na pięknie zaaranżowanych stoiskach.

Tym co łączy te 3 wyjątkowe marki jest unikalny sposób wykańczania drewna – tak że uzyskuje ono satynową gładkość w dotyku. Dodajmy do tego bezbłędne technicznie łączenia elementów, tradycyjne techniki rzeźbiarskie i znakomite  wykończenia skórzane.

Meble Zanat

Zanat

Zanat

Rodzinna firma Zanat wyrosła z dobrze znanej na Bałkanach  manufaktury ręcznie zdobionych mebli. Dzięki mądremu podejściu rodziny Niksic (której własnością jest marka) tradycyjne techniki rzeźbienia w drewnie, charakterystyczne dla regionu są obecnie reinterpretowane przez znanych i cenionych współczesnych projektantów - między innymi Studio Ilse, Monikę Forster, czy Hari Koskinen’a.  Efekty są znakomite. Meble Zanat są wyraziste, nietuzinkowe i urzekające.

Gazda

Gazzda

O meblach Gazzda możemy powiedzieć właściwie tylko jedno – mają to “coś”  co sprawia, że mimo pozornej zwykłości  wolimy je od innych. Gazzda miłuje lekkość – regały, komody, łóżka i stoły prezentują się eterycznie -  prawie unoszą się w powietrzu ustawione na smukłych nóżkach. Marka używa wyłącznie naturalnych materiałów: drewno, drewno i jeszcze piękniejsze drewno, naturalne pięknie wytrawione skóry i bawełna. Od 2015 roku meble z kolekcji Gazzda wygrywają  w konkursie RedDot.

MS & Wood

MS&Wood

Stoły i krzesła z kolekcji Elle i Primum są wykonane z pełnego drewna. Mają znakomite proporcje i prezentują się naturalnie i ponadczasowo. Zaprojektowane uniwersalnie - mogą być neutralną bazą dla aranżacji eko, etno, skandynawskiej, lub główną dekoracją minimalistycznie pustej przestrzeni.

Polski design na IMM Cologne

Z przyjemnością odwiedzaliśmy rodzime stoiska, których na IMM Cologne 2019 było aż 68. Szczególnie wpadły nam w oko:… starocie;):

VZOR – z nieśmiertelnym fotelem Romana Modzelewskiego w tapicerowanych wariantach

Fotele Vzor Roman Modzelewski RM58

366Concept – z fotelem Chierowskiego w wersji aksamitnej, bujanej, powiększonej i pomniejszonej do rozmiaru dziecięcego :)

366 Fotele Chierowskiego