Jak dobierać świąteczne dekoracje?

Jeśli jeszcze nie czujesz ducha zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, powinnaś rozbudzić go w swoim domu! Chociaż do Gwiazdki pozostał jeszcze miesiąc, większość domów rozbłyska już choinkowymi lampkami i dekoracjami. Chcesz, by świąteczne akcesoria w Twoich wnętrzach były dobrane z klasą i smakiem? Koniecznie przeczytaj ten artykuł! Podpowiadamy, jak dobierać bożonarodzeniowe dekoracje, aby nie przesadzić - a przy okazji rozświetlić swój dom świątecznym blaskiem.

dekoracje

Świąteczne trendy - wersja zima 2020

Absolutnym hitem Bożego Narodzenia jest co roku kolor złoty - króluje on w ozdobach choinkowych, dodatkach na stole, a nawet w kolorach opakowań prezentowych. I dobrze! Złoty to barwa uniwersalna, która idealnie łączy się zarówno z bielą, jak i odcieniami niebieskiego - a te dwa kolory kojarzą się z zimą najbardziej.

W trendach jesienno-zimowych 2020 przewija się jesienny beż (przeczytać o modnych na jesień kolorach we wnętrzach możecie również przeczytać tutaj), a także uspokajające odcienie błękitu i zieleń. I to nie byle jaka zieleń, lecz głęboki szmaragd oraz odcień butelkowy - oba ponadczasowo eleganckie, z klasą. Złoto w świątecznych dodatkach podkreślać będzie wyjątkowy charakter chłodnej zieleni, którą wprowadzać możesz w tekstyliach i akcesoriach.

Kolorem kojarzonym ze świętami jest również czerwień. Dzieje się tak zapewne za sprawą popularności św. Mikołaja i jego szat. I choć czerwony na co dzień pewnie nie gości w Twoich wyważonych i stonowanych wnętrzach, w połączeniu ze złotem może stworzyć naprawdę eleganckie połączenie. Tak więc niezależnie od tego, jaki główny motyw kolorystyczny pojawi się na Twoim stole i świątecznym drzewku, postaw na złoto!

Świąteczne drzewko na medal

Perfekcyjne drzewko świąteczne brzmi jak wyzwanie. Problemem często jest już sam wybór drzewka, nie wspominając nawet o lampkach, bombkach i innych dekoracjach. Różnice w drzewkach świeżych i sztucznych są istotne - zapach, wytrzymałość, mnogość rodzajów.

Wszystko jednak zależy od przestrzeni, jaką możesz dysponować w okresie świątecznym. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, bardziej opłacalne jest kupno choinki sztucznej, która posłuży Ci przez parę lat, a przy okazji nie pozostawi po sobie igieł, gdy zacznie usychać. Jeśli natomiast decydujesz się na żywe drzewko, wybierz to doniczkowe, które później posadzić można w ogrodzie. Nie ma gwarancji, że wybrana choinka dożyje kolejnych świąt (często obkopuje się ich system korzeniowy), jednak pod względem ekologicznym, możesz mieć czystsze sumienie.

Sztuczne choinki pojawiają się na rynku w różnych wersjach. Możesz kupić taką, która układem igieł imitować będzie konkretny rodzaj iglaka (jodła, sosna, świerk), a nawet wybrać okaz w innej kolorystyce. Drzewka białe, złote i czerwone są już ozdobą samą w sobie - należy więc ostrożnie dobierać dekorację, by świąteczne drzewko nie wprowadzało w nasze wnętrza chaosu zamiast elementu spokoju i harmonii.
Jeśli już wybrałaś drzewko, czas na jego dekorację! Ta część przygotowań do Bożego Narodzenia to jedna z ulubionych atrakcji wszystkich dzieci - a dorośli też bawią się dobrze, mogąc przystroić choinkę elegancko i ze smakiem. Oprócz tradycyjnych bombek na choince powinny znaleźć się także wiszące figurki i dekorację. Dobrze, by były one związane tematycznie. Najczęściej pojawia się motyw aniołów, serc, a także gwiazd i jemioły. Na czubku drzewka umieszcza się także szpic lub gwiazdę.

Pamiętaj, by w szale zakupów nie przesadzić z kolorami! Na świątecznym drzewku odnaleźć można zazwyczaj również lampki choinkowe i girlandy, dlatego warto ograniczyć się do jednego lub dwóch głównych kolorów podczas jego dekorowania. Najlepiej, by była to biel ze złotem lub srebrem - to klasyczne połączenie ślicznie będzie wyglądać na kanwie głębokiej zieleni choinki.

świecznik

Aby tradycji stało się zadość - 12 świątecznych dodatków

W okresie świątecznym w domach pojawiają się gałązki jemioły, często malowane na złoto. Nikt tak naprawdę nie wie do końca, skąd pochodzi tradycja wieszania jej w domowym korytarzu, a także wymieniania się pod nią pocałunkami. Prawdopodobnie jest to tradycja celtycka - wierzyli oni, że jemioła chroni dom przed demonami. Uznawali ją także za symbol płodności.

Przez cały adwent towarzyszą nam również dekoracyjne świece, które płoną także na wigilijnym stole. Świece sprawiają, że atmosfera staje się przytulna, kameralna, ciepła, a dodatkowo są po prostu przyjemne dla oka, zwłaszcza umieszczone w designerskich świecznikach. Jeśli w Twoim domu obecne są dzieci, lepiej wybierz drobne tealighty, które możesz umieścić w ciekawych świecznikach nawiązujących kształtami do świąt, np. w gwiazdkach. Oczywiście równie elegancko będą wyglądać świece wysokie, jednak istnieje większe ryzyko ich przewrócenia.

Podczas planowania dekoracji nie zapomnij także o podkreśleniu świątecznej atmosfery poprzez girlandy, wieńce, stroiki i lampki. Mogą one dobrze prezentować się nie tylko na wigilijnym stole lub jako dekoracja choinki. Przystroić możesz również swój balkon lub taras, a także wszystkie pomieszczenia - w końcu ducha świąt powinno się czuć wszędzie.





zastanawa stołoa

Zastawa dla każdego - nawet dla niespodziewanego gościa

Święta Bożego Narodzenia skupiają się - oczywiście odkładając na bok aspekty religijne - głównie na choince i… stole. W końcu jedną z tradycji jest uroczysta, rodzinna kolacja wigilijna na 12 potraw. Z tego względu warto skupić się na odpowiednim przygotowaniu zastawy, obrusa, a także dodatków na stole.

Specjalnie z myślą o świątecznych uniesieniach kulinarnych powstała zastawa stołowa Alessi Dressed for X-mass. Większość jej elementów odnajdziesz w kolorze białym lub srebrnym. Ta zastawa wyróżnia się delikatną ornamentacją, minimalistycznymi formami, a także klasyczną kolorystyką. Jeśli jednak szukasz czegoś, co w swojej prostocie jest zarówno eleganckie, jak i uniwersalne, sprawdź kolekcję Eva Solo Trio Legio Nova. Biała porcelana ozdobiona została delikatnym plisowaniem, które nadaje jej ponadczasowego charakteru.

Jeśli Twoje wnętrza idą z duchem czasu, a wystrój charakteryzuje nowoczesność i minimalizm, Twoja świąteczna zastawa może to podkreślać. Kolekcja Alessi Colombina to zestaw sztućców oraz mis, talerzy, filiżanek, które wyróżniają się nieregularnymi, lecz opływowymi kształtami. Swoim designem zdecydowanie wykracza poza schemat. Dostępna jest również w wielu wersjach kolorystycznych, również w świątecznym odcieniu czerwieni. Inną kolekcją, która również podkreśla nowoczesny charakter wystroju, jest Lyngby Rhombe. Wszystkie elementy zastawy wpisują się w tradycyjny schemat obiadowej porcelany, jednak uzupełnione zostały o delikatne zdobienia w postaci rombów.

Jeśli szukasz czegoś całkowicie niestandardowego, co przykuje uwagę każdego gościa, wybierz kolekcję Seletti Kitsungi. Ta niesamowita kolekcja powstała na zasadzie łączenia ze sobą elementów przy pomocy laki z zawartością 24-karatowego złota. Szklanki, filiżanki i talerze wyglądają jak popękane i naprawione, posklejane często w sposób niechlujny i nieregularny, a jednak luksusowy, gdyż uzupełniony metalem szlachetnym. Nie sposób przejść obok niej obojętnie!