Jak kroić, by dobrze pokroić?

Noże Zwilling

Chciałabyś zostać mistrzynią w swojej kuchni, jednak wiele małych rzeczy, jak choćby odpowiednie pokrojenie niektórych składników sprawia Ci problemy? Zacznij od podstaw, by później tworzyć kulinarne arcydzieła. W tym poradniku podpowiadamy, jak kroić, by dobrze pokroić - ważna jest technika, narzędzia i odrobina kulinarnego zacięcia!

Filet ryby

Ryba

Ryba to chyba najbardziej problematyczne mięso. Przez wzgląd na dużą ilość ości, rzadko ma się ochotę przyrządzać ją w całości, natomiast filetowanie sprawiać może problemy. Jak wykonać je prawidłowo?

  • Na początku oskrob rybę z łusek - przesuwaj ostrym nożem od ogona do głowy. Jest to pracochłonny element przygotowywania ryby, jednak jeśli skórka będzie całkowicie gładka, danie będzie smakować nieziemsko.

  • Odkrój płetwy i wymyj rybę pod bieżącą wodą.

  • Ostrym nożem wykonaj nacięcie wzdłuż podbrzusza (od ogona do głowy) i wyciągnij wnętrzności - możesz zrobić to dłonią, jednak zapach długo utrzyma się na Twoje skórze. Odpowiednia będzie też łyżka.

  • Rybę ułóż grzbietem do siebie i natnij skośnym ruchem za skrzelami. Uważaj jednak, by nie odciąć głowy! W momencie, w którym poczujesz opór kręgosłupa, przesuń ostrze w stronę ogona i wykonaj nacięcie wzdłuż całej ryby, po kości.

  • Oddziel dwa płaty i wykonaj tę czynność jeszcze raz - nacięcie za skrzelami, obrót noża, przesunięcie po kręgosłupie.

  • Dzięki temu zabiegowi masz w rękach dwa kawałki mięsa bez ości oraz głowę z kręgosłupem i ogonem, które spokojnie możesz wyrzucić.

mięso wołowe

Mięso wołowe

Nieważne, czy robisz gulasz czy tatara - musisz zawsze upewnić się, że mięso jest świeże i dobrej jakości. Rozpoznasz to głównie po kolorze, najlepsze będzie krwistoczerwone, z wyraźnie białymi błonami. Jeśli Twój kawałek polędwicy jest zszarzały, a błony przybierają żółty kolor, nie ryzykuj jego spożywania.Wołowina jest stosunkowo droga, zwłaszcza w porównaniu z popularnym na stołach drobiem, dlatego wiele osób ma problem z jej prawidłową obróbką. Najważniejszy jest nóż - im ostrzejszy, tym lepiej, gdyż nie szarpie i nie nadwyręża delikatnej struktury mięsa, którą chcemy zachować. Co do samego ostrza, jego wybór zależy od preferencji kucharza. Pamiętaj jednak, by podczas krojenia unikać gwałtownych ruchów - nie tylko możesz zniszczyć kawałek dobrej i delikatnej wołowiny, ale także uszkodzić palce.

Podstawowa zasada mówi, by wołowinę kroić wzdłuż włókien widocznych w mięsie, nigdy w poprzek. Dzięki temu, nawet po obróbce termicznej, mięso będzie wciąż delikatne i łatwiejsze do pogryzienia. Niezastosowanie się do tej zasady może skutkować tym, że Twoje danie będzie miało konsystencję podeszwy.

Siekanie ziół

Zioła

Świeże zioła są o wiele bardziej aromatyczne od suszonych i kupowanych w saszetkach, dlatego coraz częściej pojawiają się w kuchniach Polaków. Jeśli nie wiesz, jak je uprawiać i jakie wybrać, przeczytaj koniecznie nasz poradnik - Zioła w kuchni.

Zacznij od wyboru odpowiedniej deski do krojenia. Do krojenia ziół najlepiej sprawdzają się wszystkie deski z tworzywa sztucznego, gdyż aromatyczne olejki wyciekające z posiekanych listków nie wnikają w pory deski. Jeśli jednak posiadasz tylko deskę drewnianą, zmocz ją wodą przed krojeniem - dzięki temu łatwiej będzie pozbyć się później intensywnego zapachu. Na gąbkę oprócz płynu możesz dodać także odrobinę soku z cytryny i sody oczyszczonej.

Niektóre z ziół można spokojnie pokroić nożyczkami uniwersalnymi razem z łodygami. Ta technika (szybka i łatwa) doskonale sprawdzi się w przypadku pietruszki, koperku czy kolendry. Bardziej skomplikowane są natomiast zioła o dużej ilości olejków eterycznych (bazylia, mięta, szałwia), które podczas krojenia razem z łodygami mogłyby ulec zmiażdżeniu na papkę i dlatego lepiej oderwać listki, a następnie posiekać je przy użyciu metody cross cutting. Potrzebny będzie Ci nóż o gładkim ostrzu lub wygodny siekacz do ziół (nie ten o kształcie piłki!), płaski i szeroki, by łatwo było Ci się nim posługiwać. Końcówkę noża przytrzymujesz jedną dłonią na desce, a drugą przesuwasz go po całej szerokości liści, siekając na małe kawałeczki.
Szybko, sprawnie i aromatycznie!

Kromki chleba

Chleb

Wydawać się może, że tak codziennego i elementarnego produktu jak chleb nie można pokroić źle. A jednak!

Dużo osób kroi chleb na kromki, trzymając bochenek spodem na drewnianej desce. Zauważyłaś, że kromki wychodzą nieregularne lub rozpadają się, a okruszki rozsypują się po całej kuchni? Sposób jest prosty - obróć bochenek bokiem! Dzięki temu dłuższe boki są krojone naraz, unikamy więc nadmiernego ściskania i nadwyrężania struktury posuwistymi ruchami noża.

Do krojenia chleba najlepiej nadają się długie noże w kształcie piły - ząbkowane ostrze łatwo kroi nawet najtwardszą skórkę, a dzięki jego odpowiedniej długości, kromki wychodzą idealnie równe.

Kawałki owoców

Owoce

Jeśli interesuje Cię, jak pokroić granat lub cytrusy, zerknij na naszego bloga do artykułu - Super sałatka Superfoods. A teraz... noże w dłoń! Przecież kroić każdy może :)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat noży, sprawdź nasz artykuł - Czy istnieje nóż idealny? Poznaj 3 mity na temat noży kuchennych.