Jak pakować prezenty? Praktyczny poradnik

prezenty_2

Święta coraz bliżej, a Ty jeszcze nie spakowałaś paczek z prezentami? Nawet jeśli kupiłaś już upominki dla całej rodziny, leżą one w szafie niezapakowane? A może należysz do osób, które świąteczną atmosferę odczuwają podczas strojenia choinki i stołu, a pakowanie prezentów przyprawia Cię o ból głowy? Spokojnie! Nawet jeśli nie umiesz pakować, po przeczytaniu tego artykułu stanie się to banalnie proste!

Pakowanie prezentów - przygotowanie

Zanim zaczniesz pakować wszystkie prezenty w eleganckie paczki, warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne do pakowania elementy. Nic nie wytrąca z równowagi bardziej, niż brak taśmy dekoracyjnej i klejącej - i to w momencie, kiedy zdążyłaś już wyciąć idealny kawałek papieru! Na początek zaplanuj więc, w jakiej kolorystyce chcesz utrzymać otoczenie swojej choinki. Możesz zdecydować się na papiery i torebki w odcieniach komponujących się z ozdobami na drzewku - dzięki temu same prezenty również stanowić będą odświętne dekoracje.

Następnie zrób listę - potrzebne Ci będą papiery (przynajmniej kilka rodzajów, żeby paczki nie wyglądały monotonnie), wstążki, naklejane kokardki, naklejki lub metki na imiona. Warto uwzględnić też, ile prezentów musisz zapakować w torebki (czasami niestety nie da się inaczej), a także jakich rozmiarów są te prezenty. Do tego warto kupić zapasowy celofan, gdyby okazało się, że jeden z kształtów sprawia za dużo kłopotów. I nie zapomnij o taśmie! Koniecznie przezroczysta, około 1 cm grubości.

Jeśli chcesz wykazać się kreatywnością, możesz kupić zwykły szary papier, a jego monotonię przełamać kolorowymi wstążkami lub samodzielnie przyozdobić paczkę. Dodatkowo, jeśli planujesz, by Twoje prezenty wyglądały niczym prosto od Mikołaja, kup także wypełnienie pudełek - może to być bibuła, bądź wata drzewna (sprawdzi się zwłaszcza do pakowania kosmetyków). Ciekawym zabiegiem jest też świąteczny recykling - książki na prezent zapakuj w stare gazety, a każdy mol książkowy będzie w siódmym niebie!

Zobacz wszystkie inspirujące prezenty świąteczne da Niej >>

prezenty 3

Papier i celofan - paczki od serca

Chociaż chyba każdy zgodzi się, że prezenty zapakowane w papier wyglądają lepiej - a przynajmniej jakbyś włożyła w paczkę więcej serca i wysiłku - trzeba pogodzić się z tym, że niektórych kształtów zapakować się tak po prostu nie da. Książki, kwadratowe pudełka, i wszystko co posiada geometryczne i czworokątne obramowania spokojnie możesz pakować w papier. Wystarczy wymierzyć odpowiedni kawałek papieru, skleić ze sobą (koniecznie na dole prezentu, aby nie było to widoczne) dwa dłuższe boki papieru, a następnie zawijać boki do trójkąta. Jeśli ten sposób pakowania sprawia Ci problemy, zerknij na tutoriale na youtubie - być może prościej będzie Ci zrozumieć z tłumaczeniem krok po kroku.

Wszystkie prezenty o miękkiej i nieregularnej naturze (ubrania, krawaty, ogółem tekstylia), dobrze zapakować do pudełka, przed przystrojeniem paczki. W tym roku na pewno choć raz robiłaś jakieś internetowe zakupy - być może puste pudełka pocztowe zachowały się w którejś z szaf w Twoim mieszkaniu. Teraz mogą żyć drugim życiem, jako świąteczne prezenty!

Często wydaje się jednak, że mały prezent wsadzony do pudełka wygląda niewystarczająco okazale. Tu z pomocą przychodzą wypełniacze, o których mowa była w poprzednim akapicie. Przykryj środek pudełka bibułą, zaklejoną metką z imieniem - będzie przypominać zalakowany list, a do tego zabieg ten spersonalizuje paczkę. Jeśli kupiłaś swojej mamie lub koleżance prezenty kosmetyczne, wnętrze głębokiego pudełka możesz wyłożyć drewnianą watą, która sprawi, że paczka wyglądać będzie niczym prosto z naturalnej drogerii lub SPA.

Wypełnienia w postaci waty lub nawet styropianowych kulek (które lekko przypominają śnieg, prawda?) warto stosować także w przypadku prezentów wyjątkowo delikatnych, szklanych. Jeśli kupiłaś swoim znajomym zestaw kieliszków do wina, upewnij się, że dotrwa on do pierwszego dnia Świąt.

Prezenty o nieregularnych kształtach można zapakować również w celofan. Wystarczy, że wytniesz kwadratowy kawałek folii, prezent położysz na środku i odpowiednio go udekorujesz - watą, świeżymi gałązkami choinki bądź jemioły - a następnie podwiniesz wszystkie cztery rogi w górę i zwiążesz je tasiemką. Paczka co prawda od razu zdradzać będzie swoje wnętrze, jednak elegancją i estetyką wyróżniać się będzie w gąszczu prezentów.

Sprawdź wszystkie prezenty świąteczne dla Niego >>

prezenty 4

Alkohol pod choinką - jak ukryć butelki?

Wśród prezentów świątecznych często pojawiają się także butelki dobrego alkoholu. Jak zapakować wino dla przyjaciółki lub whiskey dla taty, by wyglądały one estetycznie? Jednym z najprostszych sposobów jest przewiązanie szyjki butelki wstążką i zrobienie kokardy - brzmi bardzo minimalistycznie, jednak efekty naprawdę zadowalają. Jeśli jednak chcesz ukryć etykietę, by uzyskać element niespodzianki, opcji jest kilka.

Jeśli posiadasz grubą, materiałową wstążkę, możesz obwinąć nią butelkę całkowicie, zaczynając od denka. Wystarczy, że delikatnie podkleisz ją na samym dole i w kilku miejscach po drodze - dla pewności. W tym przypadku lepiej sprawdzi się klej na gorąco. Możesz również zapakować butelkę w papier w taki sam sposób, w jaki pakuje się prezenty w celofan - zawijając wszystkie rogi do góry i związując je wstążką. Butelka będzie wyglądać niczym wielki cukierek!

Pamiętaj tylko, by położyć ją w bezpiecznym miejscu pod choinką, lub osobiście wręczyć prezent do rąk własnych obdarowywanej osoby - dzięki temu unikniesz rozbitego szkła i czerwonego wina na dywanie.