Jak samemu zrobić kalendarz adwentowy? Podpowiadamy

kalendarz adwentowy

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. W odliczaniu dni do tych najradośniejszych świąt w roku pomoże kalendarz adwentowy. Możesz oczywiście kupić gotowy kalendarz w sklepie, albo przekonać się, jak wiele frajdy przyniesie przygotowanie go samodzielnie. Poznaj nasze pomysły, jak zrobić samemu kalendarz adwentowy!

Kalendarz adwentowy to stosunkowo młody wynalazek. Jego początki sięgają XIX wieku, kiedy to każdego dnia grudnia zapalano jedną z 24 świeczek, wywieszano świąteczny obrazek lub skreślano jedną z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach.

Kalendarz adwentowy wypełniony łakociami miał swój początek w domu rodzinnym drukarza Gerharda Langa. Będąc małym chłopcem, nie mógł doczekać się Gwiazdki. Zadręczał swą mamę pytaniami, kiedy wreszcie nadejdzie ten dzień. Zniecierpliwiona kobieta narysowała na kartce cyfry oznaczające dni i doczepiła do nich podłużne biszkopty. Mały Gerhard mógł zjeść każdego dnia tylko jedno ciastko. Kiedy dorósł, zajął się produkcją kalendarzy adwentowych skrywających słodycze.

Współczesne kalendarze adwentowe mają zazwyczaj formę kartonowych pudełek z okienkami, w których kryją się czekoladki czy drobne upominki. Każdego dnia otwiera się jedno okienko i wyjmuje ze skrytki cukierek lub gadżet. Pomaga to dzieciom odliczać czas do upragnionej Gwiazdki, uczy cierpliwości i dyscypliny (każdego dnia tylko jedno okienko!). 

Świetną zabawą dla całej rodziny może być wspólne przygotowanie kalendarza adwentowego. Podpowiadamy, jak zrobić kalendarz adwentowy w różnej formie.

jak zrobić kalendarz adwentowwy

Kalendarz adwentowy DIY – dlaczego warto?

Może zanim wpiszesz w wyszukiwarkę: kalendarz adwentowy jak zrobić, zastanawiasz się, czy w ogóle warto się za to zabierać? 

Wspólne przygotowanie kalendarza adwentowego może być świetną zabawą dla całej rodziny. Dzieci zazwyczaj uwielbiają takie plastyczne zadania, zwłaszcza jeśli mogą je wykonywać razem z rodzicami. Maluchy, które włożą nieco wysiłku w przygotowanie adwentowego kalendarza, tym chętniej będą do niego zaglądać w grudniowe dni. 

Własnoręcznie wykonany kalendarz adwentowy możesz spersonalizować w zależności od swoich upodobań i dostosować do wystroju Twojego mieszkania. Kalendarzom adwentowym dostępnym w sklepach trudno odmówić walorów estetycznych, jednak raczej nie ma co liczyć na efekt wow. Możesz mieć za to pewność, że samodzielnie wykonany kalendarz będzie nie tylko cieszył oczy, ale i napawał dumą wszystkich domowników. Z  pewnością zwróci także uwagę gości!

Poza tym kalendarz wykonany samodzielnie posłuży przez wiele lat. Te dostępne w sklepach są jednorazowe. Po świętach zostaje po nich puste pudełko, które nadaje się już tylko do wyrzucenia. To ważny argument dla wszystkich tych, którzy troszczą się o dobro naszej planety i starają się żyć w stylu eko.

Co umieścić w kalendarzu adwentowym?

Najpopularniejsze kalendarze adwentowe to te ze słodyczami. Możesz kupić cukierki i w każdym okienku umieścić po jednym (lub więcej w zależności od liczby dzieci). Jeśli jednak nie chcesz, by maluchy nabrały nawyku codziennego jedzenia słodyczy, skorzystaj z innych pomysłów na kalendarz adwentowy.

Kalendarz adwentowy może skrywać świąteczne figurki, które posłużą w Wigilię do ozdobienia bożonarodzeniowej szopki. Porcelanowe figurki Happy Eternity Alessi są filigranowe, więc bez problemu zmieszczą się nawet w niewielkich pudełeczkach kalendarza adwentowego. Oprócz figurek kalendarz adwentowy pomieści świąteczne zawieszki Karen Blixen Rosendahl. Możesz stopniowo ozdabiać nimi dom lub świąteczne drzewko, wprowadzając świąteczny klimat już od pierwszych dni grudnia.

Ciekawym pomysłem jest też przygotowanie kalendarza adwentowego z karteczkami z zadaniami, jakie można wykonywać w oczekiwaniu na Gwiazdkę. Możliwości jest mnóstwo: wspólne czytanie opowieści z motywem Bożego Narodzenia, wyjście na łyżwy, przygotowanie gorącej czekolady, wspólne pieczenie pierniczków (upewnij się najpierw, czy masz odpowiednie foremki) czy przygotowywanie świątecznych ozdób choinkowych. Taki kalendarz usprawni przygotowania do świąt, zwłaszcza jeśli macie tendencję do odkładania ich na ostatnią chwilę.

W kalendarzu adwentowym możesz również umieścić świąteczne obrazki, wierszyki o tematyce świąt czy cytaty z Biblii. Możliwości jest mnóstwo, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

Kto powiedział, że kalendarze adwentowe są tylko dla dzieci? Odliczanie dni do świąt również dorosłym może przynieść mnóstwo frajdy. W skrytkach możesz umieścić ulubione praliny, porcję aromatycznej herbaty na każdy dzień, czy zapachowe świece, które otulą Cię przyjemnym zapachem w długie zimowe wieczory. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie w kalendarzu kartek z różnymi przyjemnościami, jakie możecie sobie sprawiać wspólnie z partnerem. 

Jak zrobić kalendarz adwentowy z kartonu?

Kalendarz adwentowy z kartonu jest prosty do przygotowania. Wystarczy duży arkusz brystolu. Możesz wybrać zielony brystol i wyciąć z niego choinkę lub granatowy i ozdobić go wyciętymi z papieru gwiazdkami. 

Kolejny krok zależy od tego, co chcesz umieścić w poszczególnych skrytkach. Jeśli mają to być świąteczne obrazki, karteczki z wierszykami czy wypisanymi aktywnościami na dany dzień, do kartonu możesz przykleić ozdobne koperty. Nie zapomnij wypisać na nich cyfr oznaczających grudniowe dni. 

Jeśli planujesz w swoim kalendarzu adwentowym umieścić konkretne przedmioty lepiej sprawdzą się niewielkie kartonowe pudełka. Możesz je kupić w sklepie papierniczym lub zamówić przez internet. Przyda Ci się również mocny klej do papieru. Jeśli jednak pudełka mają pomieścić nieco cięższe przedmioty, takie jak wspomniane wcześniej świece zapachowe czy figurki, bezpieczniej będzie je poustawiać na półce czy komodzie.

Inny pomysł na to, jak zrobić samemu kalendarz adwentowy z kartonu? Zamiast wieszania brystolu na ścianie, możesz wykonać 24 rożki ze sztywnego papieru, (jeśli użyjesz zielonego, będą przypominać choinki), poukładać je na półce, a pod spodem ukryć drobiazgi lub karteczki z zadaniami na dany dzień.

święta alessi

Kalendarz adwentowy w formie girlandy

Ciekawym (i prostym w wykonaniu) pomysłem może okazać się kalendarz adwentowy w formie girlandy. Jak samemu zrobić kalendarz adwentowy tego typu? Wystarczy rozwiesić sznurek na dwóch wbitych w ścianę gwoździach. 

Interesujący efekt przyniesie użycie dekoracyjnego wieszaka. Idealnie będzie w tym przypadku pasował wieszak Bosign Branch w postaci konara drzewa. Na sznurku lub wieszaku zawieś koperty z karteczkami czy obrazkami lub dekoracyjne woreczki lub skarpetki wypełnione łakociami, świątecznymi dekoracjami czy drobnymi upominkami. Łatwo przymocujesz je za pomocą wstążeczek lub spinaczy do prania. 

Materiałowy kalendarz adwentowy

Masz smykałkę do szycia? Wykorzystaj ją do przygotowania kalendarza adwentowego! Wystarczy kilka kawałków materiału: jeden duży prostokątny na tło, drugi wycięty w kształcie domu oraz 24 mniejsze kieszonki na karteczki czy łakocie, które można naszyć tak, by przypominały okna. Starsze dzieci mogą pomagać przy wycinaniu kieszonek lub przyszywać guziki – w ten sposób będą się nie tylko świetnie bawić, ale nauczą się czegoś nowego. 

Kalendarz wykonany z materiału ma jeszcze jedną ważną zaletę – nie zajmuje wiele miejsca podczas przechowywania. Wystarczy go złożyć i schować do szuflady, niech czeka na przyszłoroczny adwent!

Minimalistyczny kalendarz adwentowy dla zabieganych

Nie masz czasu na przygotowywanie kalendarza? Prace typu DIY nie są dla Ciebie? Talent plastyczny to ostatnia rzecz, o jaką się podejrzewasz? Nic nie szkodzi! I tak możesz cieszyć się samodzielnie stworzonym kalendarzem adwentowym. 

Wystarczy tablica magnetyczna lub korkowa (sprawdzi się również lodówka), magnesy lub pinezki oraz 24 ponumerowane koperty. Taki prosty w formie i przygotowaniu kalendarz adwentowy pozwoli odliczać dni do Gwiazdki, a wymaga minimum nakładu czasu i wysiłku.

Już wiesz, jak zrobić kalendarz adwentowy? Przekonaj się, że to nic trudnego, i ciesz się odliczaniem dni do Bożego Narodzenia wspólnie z bliskimi!