Japandi – wnętrzarska hybryda kultur

Japandi jadalnia

Są jak zgodne małżeństwo z odrobiną pikanterii - tytułowe japandi to hybryda skandynawskiego chłodu z japońskim wyrazistym charakterem. Choć ciężko to sobie z początku wyobrazić, to styl japandi powstał na bazie wspólnych wartości scandi oraz wabi-sabi – minimalizmu, puryzmu i szacunku do materii. Jest człowiekowi bardzo bliski - nawiązuje do autentyczności natury i naturalności przemijania.  Połączenie tych dwóch, nurtów, tworzy efekt, który z jakiegoś powodu na długo pozostaje w naszej pamięci.

Styl skandynawski = funkcjonalnie i naturalnie

Styl scandi jest nam doskonale znany - pokochaliśmy jego prostotę i elegancję, która z tej prostoty wynika. Funkcjonalne podejście do życiowej przestrzeni to jego domena, a jasne kolory to znak rozpoznawczy. Skandynawski pragmatyzm przejawia się w ograniczeniu wyposażenia wnętrz do rzeczy o praktycznym zastosowaniu. Skandynawowie chcą się otaczać przedmiotami wygodnymi w użyciu, które przy okazji mają być estetyczne - nie odwrotnie. Styl Scandi chętnie korzysta z naturalnych materiałów, z natury także czerpie inspiracje do nadawania kształtów przedmiotom. Ma być prosto, funkcjonalnie, komfortowo i przzytulnie. Z tym podejściem wiąże się jednak pewne niebezpieczeństwo – wzornicze uproszczenia sprawiają, że zaczyna nam czegoś brakować.

Styl skandynawski - MenuStyl skandynawski WOUD

 

Wnętrza japońskie – dyscyplina, powściągliwość, refleksja

Wnętrza japońskie znane są z futonów na podłogach, niskich stolików, przesuwnych drzwi i geometrycznych ścianek shoji. Przestrzeń jest pusta, a liczba dekoracji niewielka. Jeśli już są we wnętrzu dekoracje – to zwykle są to misternie układane ikebany, staranne kaligrafie, lub kształtowane latami drzewka bonsai. Wszystkie bardzo pracochłonne. Kultura japońska szanuje wielowiekowe tradycje, stąd wnętrza japońskie pozostają niemal niezmienne na przestrzeni lat. Zużytych przedmiotów się nie wyrzuca, lecz się je naprawia, a rzeczy naprawione uzyskują specjalną, wyższą wartość.

Wnętrze japońskie

Źródło: http://www.home-designing.comW takich wnętrzach łatwo się wyciszyć, łatwo medytować, a trudno uzewnętrzniać silne emocje. To jest zgodne z naturą Japończyków, jednak nieznośne dla egocentrycznych Europejczyków, którzy poprzez aranżację wnętrza chcą wyrażać siebie.

Wnętrze japońskie

Źródło: http://niko.amJak powstaje Japandi

Styl Japandi pozostaje glęboko minimalistyczny. Łączy skandynawskie umiłowanie wygody i dodaje … coś w oczywisty sposób japońskiego: asymetryczną dekorację, element wykonany ręcznie, albo surową ostrą krawędź pojedyńczego przedmiotu.

Wnętrza Japandi zachowują proste linie. Są komfortowe choć sprawiają wrażenie “pustych”. Dużo w nich drewna i naturalnych tekstyliów. Poprzez bezpośrednie użycie japońskich akcentów dekoracyjnych (niskie stoliki, płaskie poduszki, parawany, ceramika, kaligrafie) uzyskują wyrazisty charakter.

Wnętrza Japandi

Źródło:https://www.italianbark.com

Japandi - wnętrze WOUD

Wnętrza Japandi