W naszym rozpędzonym i zorientowanym na konsumpcję świecie, gdy rzecz się złamie, uszkodzi, zepsuje - wyrzucamy ją i kupujemy nową. W opozycji do tego masowego trendu nurty antykonsumpcyjne ukochały najpierw recycling, później zaś naprawianie – i zachwyciły się kintsugi.
Kintsugi – co to jest?
Kintsugi – dosłownie „złote łączenie” to japońska sztuka naprawiania stłuczonej ceramiki w której fragmenty skorupy łączy się ze sobą za pomocą laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych (złota, srebra, lub platyny).
W efekcie odtwarzamy kształt i funkcję zniszczonego przedmiotu ozdabiając go dodatkowo siecią złotych nici.
Tradycyjna technika Kintsugi jest niesłychanie czasochłonna – naprawa jednego naczynia może trwać kilka miesięcy, dlatego poddawane są naprawie jedynie szczególnie ważne lub lubiane przedmioty.
Naczyniu po naprawie kintsukuroi przypisuje się większą wartość niż posiadał przed zniszczeniem.
Kintsugi – dlaczego warto znać ten termin?
O kintsugi zaczęło być głośno, przy okazji rosnącej popularności trendów antykonsumpcyjnych. Wartości którym hołduje kintsugi – autentyczność, trwałość i niedoskonałość są znakomitą odpowiedzią na dylematy współczesnego życia – wszechobecne podróbki, lichą jakość i powierzchowność.
Kintsugi zyskało popularność wraz z pojawieniem się wnętrzarskiego trendu wabi-sabi. W wabi-sabi niedoskonałości są immanentną cechą przedmiotów, które wcale nie ujmują im urody. Ceni się autentyczność i piękno wynikające z upływu czasu.
Seletti Kintsugi – gdy nieskrępowana wyobraźnia dotyka tradycji
|
-
231,00 złWysyłka: natychmiast przy zamówieniu złożonym do godziny 12. Produkt dostępny w magazynie
-
259,00 złWysyłka: natychmiast przy zamówieniu złożonym do godziny 12. Produkt dostępny w magazynie
-
259,00 zł
-
137,00 złWysyłka: natychmiast przy zamówieniu złożonym do godziny 12. Produkt dostępny w magazynie
Kolekcja Seletti Kintsugi jest elegancka i współczesna. Jest niczym dandys wspominający klasycyzm, z jego granicami i „ułożonym”stylem – który „roztrzaskała” na kawałki, aby je wymieszać i skleić w coś zupełnie nowego.