Kintsugi – autentyczność, trwałość, {nie}doskonałość

Zastawa stołowa Seletti Kintsugi

W naszym rozpędzonym i zorientowanym na konsumpcję świecie, gdy rzecz się złamie, uszkodzi, zepsuje - wyrzucamy ją i kupujemy nową. W opozycji do tego masowego trendu nurty antykonsumpcyjne ukochały najpierw recycling, później zaś naprawianie – i zachwyciły się kintsugi.

Kintsugi – co to jest?

Kintsugi – dosłownie „złote łączenie” to japońska sztuka naprawiania stłuczonej ceramiki w której fragmenty skorupy łączy się ze sobą za pomocą laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych (złota, srebra, lub platyny).
W efekcie odtwarzamy kształt i funkcję zniszczonego przedmiotu ozdabiając go dodatkowo siecią złotych nici.
Tradycyjna technika Kintsugi jest niesłychanie czasochłonna – naprawa jednego naczynia może trwać kilka miesięcy, dlatego poddawane są naprawie jedynie szczególnie ważne lub lubiane przedmioty.
Naczyniu po naprawie kintsukuroi przypisuje się większą wartość niż posiadał przed zniszczeniem.

Zastawa stołowa Seletti Kintsugi

Kintsugi – dlaczego warto znać ten termin?

O kintsugi zaczęło być głośno, przy okazji rosnącej popularności trendów antykonsumpcyjnych. Wartości którym hołduje kintsugi – autentyczność, trwałość i niedoskonałość są znakomitą odpowiedzią na dylematy współczesnego życia – wszechobecne podróbki, lichą jakość i powierzchowność.

Kintsugi zyskało popularność wraz z pojawieniem się wnętrzarskiego trendu wabi-sabi. W wabi-sabi niedoskonałości są immanentną cechą przedmiotów, które wcale nie ujmują im urody. Ceni się autentyczność i piękno wynikające z upływu czasu.

Seletti Kintsugi – gdy nieskrępowana wyobraźnia dotyka tradycji

Zastawa stołowa Seletti Kintsugi

Markę Seletti znamy z odważnych awangardowych projektów oscylujących na granicy designerskiego geniuszu i kiczu. Na zlecenie Seletti włoski designer MarcAntonio wykorzystał japońską technikę łączenia ceramiki nie do naprawy starych przedmiotów, lecz do stworzenia zupełnie nowych. Tak powstała zadziwiająca zastawa stołowa Seletti Kintsugi – seria porcelanowych filiżanek, talerzy i mis w której każde naczynie powstało z co najmniej dwóch różnych naczyń. Fragmenty różnych naczyń połączono ze sobą złotymi nićmi kintsugi (z dodatkiem 24 karatowego złota).

Kolekcja Seletti Kintsugi jest elegancka i współczesna. Jest niczym dandys wspominający klasycyzm, z jego granicami i „ułożonym”stylem – który „roztrzaskała” na kawałki, aby je wymieszać i skleić w coś zupełnie nowego.

Zastawa stołowa Seletti Kintsugi