Kuchnia w stylu loft

zdjęcie drugie

Kuchnia to królestwo osób, które lubią gotować i eksperymentować z nowymi przepisami. Żeby kuchenne szaleństwo było jeszcze przyjemniejsze, dekoratorzy wnętrz starają się o projektowanie kuchni nie tylko stylowych, ale i funkcjonalnych. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa urządzanie pomieszczeń w surowym stylu loft. Jak stworzyć kuchnię w stylu industrialnym?

zdjecie trzy

Styl loft – charakterystyczne cechy


Ten sposób aranżacji wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, z połowy XX wieku. Po krajowym kryzysie poupadało wiele fabryk i przedsiębiorstw, a pomieszczenia, które zajmowały trafiały na sprzedaż. Zagospodarowaniem tych postindustrialnych przestrzeni zajęła się bohema – wolni artyści, którzy stare hale fabryczne i magazyny zaczęli przerabiać na lokale mieszkalne, pracownie i galerie. Ze względu na problemy finansowe, nowi lokatorzy korzystali ze wszystkiego, co było dla nich dostępne. Stąd styl loftowy charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem i prostotą.
Najważniejszą cechą jest otwarta przestrzeń – mieszkania nie dzieli się na mniejsze pomieszczenia. Wrażenie dużej powierzchni potęguje wysoki sufit i panoramiczne okna, dzięki którym wnętrze jest bardzo dobrze oświetlone. Najlepiej sprawdzą się odsłonięte ściany z betonu lub cegły. Całości dopełnią niezakryte rury i przewody, a także stylizowane oświetlenie i drewniane meble lub metalowe meble.

zdjecie cztery

Kuchnia w stylu loft – o czym pamiętać?

Takie kuchnie urządza się zazwyczaj w wersji aneksu, by nie stawiać niepotrzebnych ścianek działowych i nie zaburzać otwartej przestrzeni mieszkania. Aby meble pasowały do konwencji, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na fronty z drewna lub z dużych płyt w odcieniach szarości, czerni lub bieli. Warto zastanowić się nad odsłonięciem struktury ścian. Jeśli nie mamy takiej możliwości, na rynku można znaleźć wiele płytek imitujących beton lub rdzewiejącą blachę. Decydując się na fronty lub blaty wykonane z drewna, trzeba pamiętać o odpowiedniej impregnacji, by zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci, o którą w kuchni nietrudno. Dobry efekt daje także wyeksponowanie przewodów czy kanału wentylacyjnego nawiązując do postindustrialnych przestrzeni. Jeśli podejmiemy decyzję o odsłonięciu kabli, musimy zadbać o ich dobrą izolację, aby użytkowanie mieszkania było bezpieczne dla domowników.
W kuchni w stylu loft najlepiej sprawdzą się stylizowane, wiszące lampy. Można postawić na przykład na lampy wiszące na długich kablach, gołe żarówki lub metalowe halogeny rodem z hal fabrycznych. Jako dodatek świetnie nadadzą się zawieszone na ścianach stare garnki i inne przybory kuchenne. Bez problemu można znaleźć je na aukcjach internetowych lub targach staroci.zdjecie piec

Dla kogo jest styl loftowy?


Dla wszystkich, którzy dobrze czują się w stonowanych, prostych wnętrzach. Szczególnie szybko w tym klimacie odnajdą się pasjonaci miast i oryginalnych, starych przedmiotów. Styl industrialny będzie również idealnym wyborem, jeśli lubimy duże przestrzenie i jasne, mocno oświetlone wnętrza.