Jak efektywnie zorganizować przestrzeń w domu?

Efektywne organizowanie przestrzeni

Masz czasami wrażenie, że w Twoim domu panuje wieczny chaos, a rzeczy ciągle przybywa? Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie, efektywne rozplanowanie wolnej przestrzeni. Zwłaszcza w mieszkaniach o małym metrażu należy dokładnie przemyśleć podział każdej szafki i szuflady, aby maksymalnie spożytkować każdą przestrzeń do przechowywania. W tym artykule podpowiadamy, jak efektywnie zorganizować przestrzeń w domu!

Łazienka

Łazienka to specyficzne pomieszczenie. Zazwyczaj nie wyróżnia się wyjątkowo dużym metrażem, a musi pomieścić kosmetyki, artykuły higieniczne, akcesoria do makijażu, ręczniki, kosz na pranie oraz drobne AGD - np. suszarkę, golarkę czy prostownicę.

Pamiętaj, mokre ręczniki rozwieszaj na wieszakach stojących, aby miały dostęp powietrza i mogły swobodnie wyschnąć. Mogą to być wieszaki w kształcie drabinki (pasują bardziej do pomieszczeń o dużym metrażu), relingi łazienkowe, pojedyncze haczyki lub wieszaki o designerskich kształtach. Ich estetykę i wielkość musisz dobrać do danej aranżacji pomieszczenia. Za to suche ręczniki - np. te dla gości - przechowuj w szafie. Często nie ma na nie miejsca w szafie sypialnianej, dlatego warto wstawić dodatkowy mebel do łazienki - wąską, acz pojemną szafkę, która wypełni często znajdujące się w łazience, ciężkie do zagospodarowania luki w przestrzeni, np. między kabiną prysznicową a toaletą. Aby uniknąć chaosu w szufladach i w szafce pod umywalką, podziel kosmetyki na grupy. Te, które wykorzystywane są pod prysznicem, jak szampony i odżywki, umieść w wodoodpornym organizerze lub na półkach w kabinie. Te, które wykorzystujesz rzadko (np. olej do włosów), mogą znaleźć się w specjalnej szufladzie, a wszelkie akcesoria do makijażu w pojemnym organizerze, który dodatkowo można przenosić w razie konieczności.

Zobacz wszystkie półki łazienkowe >>

Aby nie zabierać niepotrzebnie miejsca w szafkach, zaopatrz się także w specjalne uchwyty na suszarkę i na akcesoria łazienkowe. W łazience często umieszcza się również pralkę. Dlatego warto dobrać także odpowiedni do wystroju wnętrza kosz na bieliznę. Ustawienie go w łazience ma podłoże czysto praktyczne - nie tylko to właśnie tam robisz pranie, ale także zrzucasz z siebie brudne ubrania przed wejściem pod prysznic.

Zorganizuj kuchnię

Kuchnia

Kuchnia to miejsce, w którym wolna przestrzeń odgrywa niezwykle istotną rolę. To dlatego podczas projektowania warto umieścić w niej jak najwięcej schowków, szuflad i szafek - w końcu muszą zmieścić się w niej akcesoria do gotowania, sztućce, a także zastawa stołowa. Gdy już zdecydujesz się na pierwotne rozplanowanie przestrzeni i przydzielisz każdej kategorii naczyń osobną szafkę, okaże się, że przestrzeń można zorganizować jeszcze bardziej optymalnie. W szufladzie ze sztućcami warto wykorzystać organizer, który pozwoli Ci na podzielenie noży, łyżek, widelcy itd.

Sprawdź organizery kuchenne>>

Duże sztućce - takie jak chochla czy szpatułka - możesz trzymać na specjalnym stojaku w pojemniku na akcesoria kuchenne na blacie. Będziesz mieć do nich szybszy, ułatwiony dostęp, a do tego nie będą zabierać miejsca w szufladzie.

Także niektóre noże warto przechowywać w drewnianych stojakach lub blokach na noże. Nie mogą to być jednak noże ceramiczne. Warto także zorganizować przestrzeń w szufladzie z przyprawami. Możesz wykorzystać organizer do szuflady, który dzieli przestrzeń na wygodne przegródki, lub wyeksponować mnogość kolorów i faktur. W tym celu możesz wykorzystać drobne słoiczki z przezroczystego szkła lub dekoracyjny przyprawnik z fiołkami. Jeśli nie możesz znaleźć takiego przeznaczonego specjalnie do przypraw, puść wodze wyobraźni! Możesz wykorzystać w tym celu organizery używane w przemyśle modowym - np. organizer na koraliki. W kuchni warto mieć także przenośny zestaw przypraw - na sól, pieprz i ewentualnie oliwę. Dobrze, by miał on wygodny uchwyt i można było go wygodnie przenosić. W kuchni często coś się rozleje, coś się poplami… dlatego pod ręką warto mieć zawsze ręcznik kuchenny. Stojak na ręcznik papierowy to nie tylko estetyczny dodatek, ale także akcesorium ułatwiający organizację przestrzeni. Jeśli nie masz miejsca na postawienie go na blacie, wybierz taki przykręcany do ściany. Nie zapominajmy o środowisku ! Z odpowiednim koszem segregacja stanie się łatwa i prosta. Wystarczy zaopatrzyć się w pojemnik z odpowiednimi przgródkami.

Domowe biuro

Domowe biuro to miejsce, w którym organizacja liczy się jak nigdzie indziej. W końcu chaos w dokumentach i notatkach może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami - zawodowymi lub prawnymi. Dlatego warto dokładnie uporządkować swoje dokumenty. Możesz zakupić dużo wolnych teczek i segregatorów, które następnie skrupulatnie opiszesz - np. PIT 2015-2020 albo świadectwa pracy. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka będziesz mieć pewność, gdzie odnajdziesz szukany druk. Na biurku warto także umieścić organizer na akcesoria biurowe. Jeśli nie lubisz przedmiotów leżących na blacie, wybierz organizer magnetyczny, który niczym obraz możesz powiesić na ścianie. Wszystkie potrzebne akcesoria będziesz mieć pod ręką - jednak nie stricte na biurku, które pozostanie czyste i nienaruszone.Jeśli jednak nie przeszkadzają Ci drobiazgi na blacie, być może wystarczą Ci zwykłe pudełka biurowe. W końcu długopisy zawsze będą na swoim miejscu!

Pojemniki biurowe możesz wykorzystywać też jako miejsce na luźne notatki. Jeśli jesteś typem wzrokowca, na pewno potrzebujesz tablicy korkowej lub magnetycznej, na której możesz umieścić nie tylko notatki, ale także wizualizacje i schematy. Tablica w domowym biurze to absolutny must have każdego miłośnika organizacji.

Organizacja biura

Garderoba

Niezależnie od tego, czy w Twoim domu garderoba to osobne pomieszczenie czy po prostu duża szafa w sypialni, miejsca na ubrania nigdy nie bywa za wiele. Z tego względu warto wykorzystać przestrzeń do maksimum - jednak nie upychać nic na siłę, gdyż może to skończyć się odgnieceniami i koniecznością ponownego prasowania. Najprościej zorganizować przestrzeń na buty. Niezależnie od tego, czy w Twojej szafie królują szpilki czy obuwie sportowe, warto wykorzystać kilkupoziomowe półki na buty.

Przydadzą się również w przedpokoju - tam trzymaj buty, w których chodzisz w danym sezonie, a głęboko w garderobie możesz przechowywać obuwie czekające na swój czas. Obuwie zimowe w lecie i na odwrót, możesz przechowywać w oryginalnych pudełkach - nie jest to rozwiązanie aż tak estetyczne, ale pomaga ograniczyć osiadanie kurzu. W szufladach w garderobie można także przechowywać drobne akcesoria, takie jak biżuteria czy krawaty. Warto jednak podzielić przestrzeń na wygodne i małe przegródki za pomocą specjalnych organizerów do szuflady. Na pierścionki, kolczyki i naszyjniki możesz wykorzystać także eleganckie pudełka na biżuterię. Są one o tyle wygodniejsze, że nie zabierają miejsca w szufladach garderoby, a przy okazji możesz dobrać takie, które stanowić będą dekorację i spójny element aranżacji.

Schowek na sprzęt do sprzątania

Sprzęt do sprzątania także trzeba gdzieś schować! Możesz uniknąć typowego chaosu - detergenty w szafce pod umywalką, zmiotka i szufelka w szafce pod zlewem, a do tego ściereczki gdzieś w kuchni - jeśli wydzielisz w domu jedną szafkę na specjalny schowek. Przydadzą się w nim haczyki i wiszące organizery, w których pochowasz lekkie i małe akcesoria - jak np. drobna szczoteczka czy zapachowe saszetki. Butelki detergentów oraz proszki do prania warto trzymać na odpowiednio opisanych półkach - rzeczy do prania, rzeczy do czyszczenia łazienki, rzeczy do czyszczenia kuchni. Ułatwi Ci to cotygodniowe porządki i pomoże zachować nienaganny ład.