Państwo Łąka i ich superbohaterowie z programu "Kto to kupi?"

laka_1

Superbohater. Jaki obraz masz w głowie?

Z pewnością Twoje wyobrażenie superbohatera nie odbiega niczym od ludzkiej postaci silnego mężczyzny w czerwonej pelerynie.

Jednak dla Macieja i Natalii to wyobrażenie jest całkowicie inne.

Jakie? Przekonaj się sama!

Poznaj Pana Łąkę - Macieja i jego Żonę - Panią Łąkę, czyli Natalię, którzy wspólnymi siłami stworzyli coś całkowicie innowacyjnego, coś dzięki czemu miasta zyskały piękne kolory i czyste powietrze.


Smogówka, czyli antysmogowa łąka kwietna, to produkt, dzięki któremu odetchniesz pełną piersią.
To Maciej odpowiednio wyselekcjonował gatunki roślin pod takim kątem aby nie tylko prezentowały się pięknie i kolorowo, ale również były przy tym niezbędne dla naszego zdrowia.


Państwo Łąka to firma rodzinna Macieja - wynalazcy z programu “Kto to kupi?” i jego żony Natalii.

Oglądaj program "Kto to kupi?" w każdą niedzielę o 16:00 na kanale TTV lub na Player.pl

Państwo Łąka.

Razem tworzą zgrany duet już od czasów studenckich. Oboje od dzieciństwa interesują się przyrodą, a ich pasja do roślin rozkwita do dziś.

Maciej, to innowator, który zawodowo rozwiązuje najpoważniejsze codzienne problemy. Natalia jest perfekcjonistką, od dziecka związana z przyrodą rozwija swoją pasję do roślin i dzielnie wychowuje dwójkę dzieci - siedmioletniego syna Lwa i dwuletnią córeczkę Malinkę. Rodzinie Łąka każdego dnia towarzyszy również mała i cudownie urocza świnka Pyza.

pan laka
Pan Łąka.

Maciej, zakłada łąki kwietne już od 2014 roku.Bez wątpienia jest jednym z najbardziej doświadczonych fachowców w swojej branży.

Jego zdaniem trawniki to nudne rozwiązanie zaaranżowania terenów zieleni w miastach.

Dlatego jego Fundacja Łąka prężnie działa i propaguje w miastach bioróżnorodne łąki kwietne, które swoją drogą mają szeroką gamę zalet w porównaniu do tradycyjnego trawnika.

pani laka

Pani Łąka.

Natalia zajmuje się sprzedażą i zaopatrzeniem sklepu w nasiona.
Jest biologiem i znawcą roślin. Dobrze więc wie, które rośliny są idealne na miejsca zacienione, które idealne na zdegradowane gleby, a które świetnie odnajdą się na balkonach zalanych słońcem.

Natalia mieszanki nasion komponuje z ogromnym zaangażowaniem i dbałością o najmniejszy szczegół i konkretne potrzeby.
Chce, aby łąki były odpowiednim pożywieniem dla zapylaczy, kwiaty przetrwały suszę i odnalazły się w każdym miejscu w mieście.

smogowka
Smogówka.

Smogówka składa się z wyselekcjonowanej mieszanki nasion, dobrana w ten spossób, aby zadbać o kilka ważnych aspektów dla środowiska. 

Przede wszystkim pierwsze skrzypce grają Ci bohaterowie:

  • Dziewanna wielkokwiatowa - jest to roślina, która posiada bardzo lepkie i szorstkie liście, dzięki czemu bez problemu wyłapuje smog, który osiada trwale na jej powierzchni,

  • Żmijowiec zwyczajny - odporny na suszę. Dzięki niemu rośliny mniej odporne dają sobie radę w trudnych warunkach,

  • Marchew zwyczajna - roślina wysoce miododajna, to głównie dzięki niej zapylacze są w idealnej kondycji. 

No dobrze, ale trawnik jest przecież taki ładny i równiutki, wygląda elegancko i minimalistyczne. 
Po co komu łąka? 

Jeśli jeszcze nie przekonał się argument ochrony antysmogowej, to nie zatrzymuj się, poznaj kilka kolejnych plusów posiadania łąki, nie tylko w mieście i parkach, ale również w Twoim ogrodzie, albo na balkonie. 

Dlaczego łąka kwietna jest lepsza niż trawnik?

  • Wystarczy, że skosisz ją tylko dwa razy w roku. W przeciwieństwie do trawnika, który należy kosić conajmniej raz na dwa tygodnie przez całą wiosnę, lato i początek jesieni.

  • Piękna, kolorowa i przyciąga uwagę przez cały okres kwitnienia. Mieszanka nasion posiada kilka lub kilkanaście odmian kwiatów, dzięki którym łąka jest po prostu piękna.

  • Oszczędza wodę - rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawnik, dzięki czemu ich zapotrzebowanie na wodę jest o wiele mniejsze.

  • Jest schronieniem i pożywieniem dla zapylaczy - pszczoły, osy, motyle. Kwiaty łąki zapewniają im pożywny nektar i pyłki kwiatów.

  • Łąka nie potrzebuje żadnych środków chemicznych aby wyglądała pięknie, zdrowo i kolorowo.

Zobacz wystąpienie Macieja na TEDx i poznaj smogówkę bliżej.

tedex