Pościel na dobry sen - jak o nią dbać?

Jak dbać o pościel?

Przesypiamy średnio około 6-8 godzin każdej nocy.
W sypialni spędzamy ponad ⅓ życia, nic dziwnego zatem, że zależy nam na odpowiednim komforcie i jakości snu.

Na jakość naszego snu wpływa wiele czynników, jednymi z nich są poduszka, kołdra i prześcieradło. Jak więc o nie dbać, żeby każdej nocy z przyjemnością kłaść się do łóżka, a każdego poranka niechętnie z niego wstawać?

Po ciężkim dniu pracy często marzymy tylko o tym, aby jak najszybciej wsunąć się pod ciepłą i miłą w dotyku kołdrę, położyć głowę na miękkiej, ulubionej poduszce i po prostu zrelaksować się do granic możliwości.


Jaką pościel wybrać?

Jak dbać o pościel?

Wybór pościeli niejednokrotnie zależy od naszych osobistych preferencji.
Większość z nas kieruje się głównie jej wyglądem i wzorem. Jednak to nie jest główny punkt na liście w poszukiwaniu idealnego snu.


Owszem kolor i wzór powinniśmy dobrać w ten sposób, aby odpowiednio harmonizował z aranżacją sypialni.
Do nowoczesnych wnętrz pasują geometryczne, proste wzory oraz kwiatowe motywy. Stworzysz dzięki temu pozytywną atmosferę czystości, relaksu i harmonii.
Do sypialni stworzonej z myślą o naturalności idealnie sprawdzą się kolory ziemi - nude, beż, brudna zieleń, brązy, a nawet róż.


Warto również zapoznać się z pościelą w naturalny i fotorealistyczny print - jak stóg siana, słoma, czy nawet alpejska łąka. Dzięki temu w Twojej sypialni zapanuje iście naturalny i przyjemny klimat, który z pewnością wesprze dobry sen :)  

Jak dbać o pościel?

No bo któż by nie chciał poczuć przyjemny wiaterek podczas gorącej, letniej nocy, relaksując się na łące?

Wybór pościeli zależy również od materiału z jakiego jest wykonana.

Najpopularniejszym z nich jest bawełna. Nic dziwnego, znana jest od tysięcy lat i mimo upływającego czasu w dalszym ciągu nie straciła na przydatności.

Pościel bawełniana jest lekka i ciepła, dzięki swojemu materiałowi latem zapewnia nam przyjemny chłód, a zimą kumuluje ciepło, dzięki któremu zimą z przyjemnopścią możemy zawinąć się w kołdrę i wygrzewać.
Bawełna jest higroskopijna - wchłania ilgoć oraz pot, co jest wielką zaletą podczas gorących letnich nocy lub podczas choroby.

Bawełniana pościel będzie idealnym wyborem dla alergików oraz dla delikatnej skóry niemowlaków, dzięki swojej miękkości i delikatności.

Satyna bawełniana, to połączenie bawełnianej przędzy z satynową lekkością i połyskiem.
Taki rodzaj pościeli charakterysuje się ogromną wytrzymałością materiału, jest oporny na rozciąganie i zagniecenia.
Satyna bawełniana jest idealnym rozwiązaniem na gorące, letnie noce. Niezwykle gładka  oraz przyjemnie chłodna tkanina jest bardzo przewiewna, dzięki czemu komfort snu zapewniony jest w 100%.


Jak dbać o pościel?

Jak dbać o pościel?

Sam zakup kompletu, nawet najwyższej jakości niestety nie zapewni nam ciągłego komfortowego snu.
To, że pościel trzeba prać wie każda z nas. Ale czy wiemy aby na pewno jak ją pielęgnować, aby pozbyć się drobnoustrojów? Jak przygotować ja do prania oraz jak długo używać jednego kompletu?


Prolog, czyli co zrobić przed praniem?

Jak dbać o pościel?

Pościeli nie powinno się wkładać do pralki wraz z ręcznikami, ubraniami, czy innymi tkaninami i tekstyliami - chroni to jakość naszej pościeli i zapewnia jej dłuższe użytkowanie materiału.

Poszewki przed praniem przewróć na drugą stronę, dzięki temu zachowasz jak najdłużej świeżość koloru.
Dodatkowo zapnij zamki oraz guziki, a nie będziesz musiała się martwić o ewentualnie rozdarcia materiałów, czy zahaczenia zamkami.

Jak często zmieniać pościel?

Jak dbać o pościel?

Jak dotąd pozostaje to tajemnicą.
Jedni twierdzą, że raz w tygodniu, inni raz w miesiącu - według tych danych możemy ustalić najbardziej komfortowy oraz optymalny czas.
Naszym zdaniem zmiana pościeli co 2 tygodnie w zupełności wystarczy aby nacieszyć się jej miękkością oraz aspektami wizualnymi :)

Oraz aby zapobiec namnażaniu się niebezpiecznych dla zdrowia roztoczy i mikroorganizmów, które żywią się martwym naskórkiem!

Pamiętaj, że poza dbaniem o miękkość pościeli należy zadbać również o własne zdrowie.
Każdy z nas co dzień traci kilkanaście tysięcy komórek naskórka, a znaczna ich część zostaje właśnie w łóżku. To świetne miejsce dla rozwoju mikroorganizmów - dlatego warto zmieniać pościel nieco częściej.

Każdy rodzaj pościeli posiada indywidualne preferencje dotyczące temperatury prania.
Pościel bawełnianą możemy bez obaw prać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.
Satyna bawełniana preferuje nieco niższą temperaturę, najlepiej nieprzekraczającą 40 stopni.
Rekomendujemy jednak dla bezpieczeństwa pościeli za każdym razem przed pierwszym praniem zapoznać się z informacją producenta, która widnieje na metce.

Zarówno bawełna oraz satyna nie lubią czyszczenia chemicznego, przez to włókna tracą swoją elastyczność, a pościel może się mechacić, a nawet zmieniać swoje wymiary.

Bardzo często prasujemy pościel, aby wzory, motywy na niej prezentowały się jeszcze lepiej.
Jednak, czy ustawiasz odpowiednią temperaturę żelazka?
Tak, to również niezwykle istotny punkt podczas pielęgnacji pościeli.
Najlepiej aby temperatura prasowania nie przekraczała 150 stopni Celsjusza.
Uchroni to tkaninę przed odparzeniami i zniszczeniami.

Poza oczywistym praniem pościeli dobre jest również jej wietrzenie.
Niezależnie od tego, czy mamy lato, czy zimę - wywietrzyć pościel zawsze warto.

Wietrzenie pościeli zarówno na słońcu, jak i na mrozie- zabija drobnoustroje oraz odparowuje wilgoć.
Jest to świetny sposób na przedłużenie jej żywotności oraz poprawieniu miękkości i zapachu.


Jeśli nie masz możliwości wystawić pościeli bezpośrednio na promienie słoneczne, mamy dla Ciebie również całkiem dobre rozwiązanie jej wywietrzenia.

Pozostaw pościel luźno rozłożoną na łóżku, otwórz okno na około 15-20 min, a cała wilgoć pięknie z niej odparuje i nabierze pożądanej świeżości.