Sztuka relaksu - 5 sposobów na skuteczny odpoczynek

sztuka relaksu

Chociaż jesienne, leniwe wieczory dawno już minęły, zimowa szarówka nie zachęca do aktywnego wypoczynku. W styczniowe popołudnia, gdy za oknem ciemno i mdło, o produktywności nie ma mowy. Warto więc wykorzystać ten czas na efektywny odpoczynek - a takowym nie jest ani Netflix, ani praca zdalna, ani bezmyślne patrzenie w ścianę. Jak odpoczywać dobrze - a więc, jak odpocząć, żeby wypocząć? W tym artykule odnajdziesz 5 sposobów na zimowy odpoczynek!

hobby w fotelu

Hobby w fotelu

Styczeń rozpoczął się prawie 2 tygodnie temu, a Ty wciąż nie zaczęłaś nadrabiać listy lektur, którą przygotowałaś jako noworoczne postanowienie? Stosik noblistów i klasyki literatury piętrzy się znacząco na szafce? A może chcesz poszerzać horyzonty muzyczne i czekasz na możliwość przesłuchania nowych albumów? To znak, że czas na odpoczynek intelektualny - a jego ważnym elementem jest wygodny fotel!

Idealny fotel dla mola książkowego to taki, który nie tylko zapewnia maksymalny komfort użytkowania poprzez wygodne wypełnienie i ergonomiczne wyprofilowanie dopasowane do kształtu ciała, lecz także pozwala Ci zapomnieć, że w nim siedzisz i daje możliwość całkowitego zanurzenia w świat lektury. Niemożliwe jest skuteczne zrelaksowanie z książką w dłoni, jeśli podłokietniki wbijają się w kość, a po parunastu minutach pośladki zaczynają drętwieć. Wybierając więc fotel dla czytacza, pamiętaj o tym, by dopasować go do siebie niczym buty. Niektóre produkty posiadają dodatkowe walory - jak np. fotel Umage The Reader, który został zaprojektowany tak, by swoją formą wyciszać dźwięki z otoczenia.

Jeśli jesteś osobą, która niczym kot, ceni sobie wygodę, zastanów się nad kupnem fotela z podnóżkiem lub wygodnego szezlongu - czasami maksymalną wygodę można osiągnąć tylko pozbywając się napięć wszystkich mięśni.

aroma
Aromaterapia

Aromaterapia uważana jest za formę medycyny niekonwencjonalnej. Stosowana była już w starożytnym Egipcie, gdzie olejki eteryczne stosowano w leczeniu niektórych przypadłości, balsamowaniu zwłok czy po prostu nadawaniu zapachu wnętrzom.

Chociaż niektórzy uważają aromaterapię za zapachowy zabobon, udowodniono, że olejki eteryczne zawierają substancje chemiczne, które mogą wpływać na poprawę niektórych procesów w ludzkim organizmie.Estry, fenole i alkohole wpływają na układ limbiczny, odpowiedzialny za odczuwanie emocji, a tym samym mogą hamować nieprzyjemne objawy somatyczne np. stresu - takie jak bóle głowy, bezsenność, chroniczne zmęczenie.

Aromaterapię stosować można na wiele sposobów. Możesz dodać kilka kropli olejków eterycznych do ciepłej wody, a następnie wykorzystać tę mieszankę do tradycyjnych inhalacji. Doskonałym sposobem na relaks są także kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych. Jeśli jednak chciałabyś, żeby zapach roznosił się po Twoich wnętrzach, zastosuj świeczki zapachowe, zapachy do domu lub specjalne kominki, które podgrzewają olejki i pozwalają im unosić się w powietrze, rozprzestrzeniając zbawienne zapachy dookoła.

joga
Joga i medytacja

Z każdym rokiem joga zyskuje coraz większą popularność jako aktywność rozluźniająca i pozwalająca pozbyć się napięć dnia codziennego. Relaksujące działanie jogi da się wyjaśnić w sposób nieskomplikowany. Kiedy długotrwale się stresujesz, w Twoim organizmie utrzymują się zawyżone ilości kortyzolu i adrenaliny, które m.in. podnoszą ciśnienie krwi i obniżają efektywność procesów trawiennych. Regularne uprawianie jogi pozwala wyciszyć organizm na tyle, by nie odczuwał on ciągłego zagrożenia - a tym samym poziom wymienionych hormonów stresu wraca do normy.

Joga ma różne stopnie trudności, jednak jej urok polega na tym, że absolutnie każdy może zacząć ją uprawiać - należy tylko dobrać poziom zaawansowania asan do Twojej kondycji i możliwości fizycznych. Co jest Ci potrzebne? Mata do jogi! Są one zazwyczaj cieńsze niż te do fitnessu, wyeliminowane zostało także ryzyko ślizgania się. Dobra mata do jogi pozwoli Ci wykonywać skomplikowane asany nawet w Twoim salonie!

natura
Jedność z naturą

Relaksującym zajęciem może być również kontakt z naturą - zarówno poprzez pielęgnowanie roślin doniczkowych czy obserwowanie przydomowego otoczenia. Jeśli do tej pory uważałaś, że nie jest to zajęcie dla Ciebie, zacznij od małego kwiatu lub rośliny wymagającej tylko podstawowej pielęgnacji. Pielęgnowanie roślin doniczkowych nie tylko wzmacnia nasze umiejętności wykonywania zadań w sposób regularny i odpowiedzialny, ale także jest niezwykle relaksujące!

Dodatkowo, dużo zieleni w domu ma działanie uspokajające. Kwiaty w domu sprawiają, że wnętrza są bardziej przytulne i pełne uroku - a w 2021 roku modne! W tym sezonie królować będzie prawdziwa dżungla. Wybierz więc ceramiczne doniczki pasujące do Twoich wnętrz i… łopatka w dłoń! Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić wymagania każdej z Twoich roślin - co do gleby, nasłonecznienia i wilgoci.

Jeśli jednak wiesz, że wszystkie Twoje kwiaty do tej pory kończyły zżółknięte i uschnięte, zachęcamy do przeczytania naszego wpisu o roślinach dla początkujących. Dowiesz się tam jakie rośliny wybrać do każdego wnętrza i jak o nie zadbać.
Relaksującym hobby jest również… amatorska ornitologia. W zimie bardzo łatwo zwabić ptaki, które będą przedmiotem Twoich obserwacji. Wystarczy, że za oknem powiesz karmnik dla ptaków i wypełnisz go różnymi rodzajami nasion.

powernap
Power nap

Najlepszym odpoczynkiem jest sen. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na 8-godzinne dawki snu - chociaż każdy powinien! Z tego względu, czas wolny możesz bez wyrzutów sumienia przeznaczyć na sen, jednak w określonych sekwencjach. Power nap to termin ukuty przez znanego badacza snu, który w jednej ze swoich książek przekonywał, że krótka, maksymalnie 20-minutowa drzemka w ciągu dnia, może zwiększyć koncentrację i efektywność w pracy, a praktykowana regularnie - zmniejszyć ryzyko zawału! Jej sekretem jest to, że składa się wyłącznie z lekkiego snu w 2 fazie.

Aby power nap działała prawidłowo, układając się do snu zadbaj o swój komfort. Oprócz wygodnego fotela, hamaka lub wygodnej sofy, potrzebujesz miękkiej poduszki i ciepłego koca. Pamiętaj jednak, by ustawić budzik! Zbyt długa drzemka może sprawić, że zamiast myśleć o pracy, będziesz chciała wrócić pod kołdrę.