Odkryj tajemnicę herbaty...

Herbatę pije się na całym świecie. W zależności od regionu inne jej postaci cieszą się popularnością. Z cytryną, mlekiem czy miętą, herbatę kochają wszyscy. Najwięcej pije się jej w Turcji, bo aż 3,5 kg rocznie na osobę! W Chinach i Japonii za to, ceremoniał parzenia herbaty ma wymiar duchowy. Ciekawe? W tym wpisie znajdziesz więcej informacji na temat samej herbaty, jej rodzajów oraz sposobów przyrządzania.

Krótka historia herbaty

Krótka historia herbaty

Herbata została odkryta ponad 5000 lat temu. Legenda głosi, że chiński cesarz Shen Nung szukał schronienia przed słońcem podczas podróży po Chinach. Schronił się w cieniu drzewa. Służący cesarza gotowali wodę, aby Cesarz mógł się napić, a liść drzewa Camellia Sinensis pod którym usiadł, wpadł do kubka wrzącej wody. Smak i aromat powstałego naparu był niesamowity i zwróciło to uwagę cesarza. Tak została zaparzona pierwsza filiżanka herbaty w historii świata. Poza wodą herbata jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. W każdym regionie, kraju i kulturze herbata ma swoje własne znaczenie i indywidualny smak. Pomimo wielu odmian, słowo herbata jest wymawiane praktycznie w ten sam sposób na całym świecie: tay, tea, tee, te, chah. Dlaczego w języku polskim mówimy inaczej? Słowo herbata powstało z połączenia dwóch wyrazów: herba co po łacinie znaczy zioło i thea jest zlatynizowaną postacią chińskiej nazwy drzewa herbacianego.

Przemiana herbaty z rośliny w napój jest długa i fascynująca. Jej finalny smak i zapach jest uzależniony od wielu czynników: od warunków klimatycznych i glebowych, przez sposób zbierania, fermentację, suszenie, sortowanie itp. Tak więc, mimo że podstawą do uzyskania wszystkich tradycyjnych herbat jest ten sam krzew Camellia Sinensis, rodzaj herbaty jaki otrzymamy zależy w dużej mierze od różnych etapów produkcji.

Rodzaje herbaty

Rodzaje herbaty

Herbata jest ogólnie podzielona na trzy główne typy, wszystkie oparte na liściach krzewu herbacianego Camellia Sinensis:

Herbata czarna HERBATA CZARNA – liście herbaty gdy zwiędną są skręcane, fermentowane i suszone. W zależności od tego czy użyjemy liści z dołu czy z góry krzewu, uzyskujemy inny gatunek herbaty.
Herbata Zielona ZIELONA HERBATA – liście nie podlegają procesowi fermentacji, dlatego herbata zielona zachowuje więcej cennych składników i jest delikatniejsza w smaku od czarnej herbaty.
Herbata Oolong OOLONG TEA – liście herbaty są tylko częściowo fermentowane. Proces przygotowania liści do fermentacji jest ciekawy. Liście po zebraniu wystawia się na słońce żeby zwiędły, później wstrząsa się je w bambusowych koszach aby liście się obtarły, ten proces powtarza się do momentu, aż liście zrobią się żółte
Herbata Biała HERBATA BIAŁA - Powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć.  Krzewy, z których powstać ma biała herbata, są czasami dodatkowo chronione przed słońcem – ma to zapobiec wykształceniu się chlorofilu. Z tego powodu herbata przed zaparzeniem ma kolor srebrny. Zebrane pączki są następnie suszone. Z nich uzyskujemy bardzo jasny napar, o delikatnym smaku. Herbata biała jest dość droga, ponieważ zebranie młodych pączków jest możliwe tylko na wiosnę.
Herbata Pu-erh HERBATA PU-ERH - Herbata pu-erh jest herbatą czerwoną, która przechodzi dodatkowy proces fermentacji i leżakowania. O ile herbatę pozostałych rodzajów przechowuje się nie dłużej niż rok, o tyle herbata pu-erh może leżeć nawet 50 lat. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo silny zapach i smak. Uważana jest za herbatę mającą bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

Bardzo ważna jest również wielkość liści herbaty. Przechodzą one przez różne sita i są ostatecznie gromadzone w różnych pojemnikach w zależności od wielkości - duże liście i małe liście grupowane są osobno. Według smakoszy jakość herbaty delikatnie różni się w zależności od wielkości liścia herbacianego, ale wielkość liści determinuje przed wszystkim sposób w jaki można wykorzystać herbatę do dalszej obróbki.

Jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty?

WODA

Zawsze gotuj wodę w czajniku tylko raz. Używaj świeżej wody, ponieważ jest dobrze natleniona. Tlen wydobywa właściwy smak i aromat w herbaty, więc nigdy nie używaj już raz gotowanej wody lub odstanej wody.
Jeśli chcesz, aby herbata była naprawdę wyjątkowa, użyj wody mineralnej / źródlanej zamiast nalewać wodę z kranu. Woda z kranu jest często twarda i ma dużo kamienia, co może zepsuć smak dobrej herbaty.

TEMPERATURA WODY I CZAS PARZENIA

Czas parzenia

Tutaj wszystko zależy od rodzaju herbaty jaki zaparzamy. Każda herbata podlega odmiennym zasadom co do długości parzenia, temperatury wody oraz ilości zaparzeń.

Herbata czarna – parzymy ją raz, zalewając liście wrzącą wodą, powinna być parzona ok. 5 -7 minut

Herbata zielona – dozwolone są 3 parzenia, zalewamy ją wodą w temperaturze 60-85 stopni w zależności od rodzaju i parzymy do trzech minut. Według smakoszy najlepszy smak herbaty osiągamy podczas drugiego parzenia.

Herbata biała - Tę wykwintną herbatę parzyć można trzykrotnie w temperaturze 85 stopni. Należy ją parzyć ok. 5–7 min., wtedy biała herbata zachowuje najlepsze wartości smakowe.

Herbata Pu-erh – tą herbatę możemy parzyć wielokrotnie. Za każdym razem wydobędziemy jej lecznicze właściwości. Zalewamy liości wody w temperaturze 90-100 stopni i parzymy ok. 3 minuty.

Herbata Oolong - Herbatę półfermentowaną typu oolong (ulung/czarny smok) parzy się w temperaturze 90 stopni przez około 3–4 minuty. Jako że można ją parzyć nawet do czterech razy, to trzeci i czwarty napar można zostawić nawet na około 5–6 minut aby „wycisnąć” z nich cały aromat. Uwaga, herbata typu ulung nie jest w żaden sposób rozdrabniana, są to po prostu całe ususzone i zrolowane liście. Dlatego właśnie, aby oddała cały swój aromat, powinna być parzona w dużych dzbankach, aby liście mogły się rozwinąć.

Herbatę o małych listkach zaparzysz w zaparzaczce z małymi oczkami.

WAŻNE:

Należy pamiętać, że niektóre herbaty muszą być najpierw "oczyszczone" z pyłu herbacianego. Zwykle dotyczy to herbat Oolong i Pu-erh. Zielona, biała i czarna herbata nie wymagają czyszczenia przed zaparzeniem. Aby oczyścić herbatę: nalej wody z kranu na sitko do herbaty z liśćmi w środku i przepłucz liście.

Herbatę podawaj tak jak lubisz - w dzbanku, w ulubionym kubku lub w eleganckiej filiżance. Jeśli chcesz by napój dłużej utrzymał pożądaną temperaturę użyj dzbanka z podgrzewaczem lub termosu.

PORADA:

Aby herbata w naczyniu dłużej pozostała ciepła, przed zaparzeniem rozgrzej dzbanek i kubek/filiżankę nalewając do nich gorącej wody i pozostaw na minutę.

Dzbanki do zaparzania herbatyTermosyZaparzaczki do herbatyFiliżankiŁyżeczka na torebkę herbaty AlessiKubki termiczne