Poznaj markę Kay Bojesen

Małpki Kaya Bojesena

Kay BojesenDuński złotnik i projektant Kay Bojesen zyskał międzynarodową sławę tworząc drewniane zabawki, które do dziś podbijają serca dzieci i dorosłych. Zabawki mają duszę i odzwierciedlają szelmowskie poczucie humoru artysty. Spod ręki Kaya Bojesena wyszło ponad 2000 zabawek czyniąc go jednym z najbardziej płodnych duńskich rzemieślników XX wieku. Znany jest głównie z zabawek, ale jego bogata twórczość obejmuje również biżuterię, sztućce, czajniki i srebrne puchary.

Historia

Kay Bojesen został złotnikiem w 1910 roku po ukończeniu stażu u jubilera Georga Jensena. Wtedy zafascynował się funkcjonalizmem i jako jeden z pierwszych swoje prace tworzył właśnie w tym nurcie. Był jednym z pionierów Den Permanente – stowarzyszenia, które obejmowało artystów, ich sklepy i przestrzeń wystawienniczą, które przez dziesięciolecia stały się liderami w projektowaniu duńskim i skandynawskim.

Przełomowym rokiem w życiu Kaya Bojesena był rok 1919. Ożenił się i urodził mu się syn Otto. To pobudziło jego wyobraźnię i fascynację światem dzieci, zabawek i drewna. Narodziny syna przywróciły wspomnienia dzieciństwa, gdy jego ojciec Ernst Bojesen wycinał dla małego Kaya drewniane figurki i zachęcał do kreatywnej zabawy. W latach trzydziestych Kay Bojesen zaczął intensywnie pracować z nowym materiałem. Stworzył całą gamę drewnianych zabawek. Sympatyczne zwierzątka były okrągłe, miękkie i przyjemne w dotyku.

Zabawka Kay Bojesen Konik

1930

Grzechotka Kay Bojesen

1932

Zabawka Kay Bojesen Pies

1934

Zabawka Kay Bojesen Zebra

1935

Zabawka Kay Bojesen Pies Tim

1935

Koń na biegunach Kay Bojesen

1936

Żołnierzyki Kay Bojesen

1940

Zabawka Kay Bojesen Mikołaj

1948

Zabawka Kay Bojesen Ptaszek

1950

Zabawka Kay Bojesen Małpka

1951

Zabawka Kay Bojesen Miś

1952

Zabawka Kay Bojesen Słoń

1953

Zabawka Kay Bojesen Pingwin

1954

Zabawka Kay Bojesen Hipopotam

1955

Zabawka Kay Bojesen Królik

1957

Dziecięcy świat uśmiechniętych linii

Zabawki z drewna Kay Bojesen

Projekty Kaya Bojesena to nie realistyczne kopie prawdziwych zwierząt. Artysta nie skupia się na detalach i anatomicznych szczegółach, ale na tworzeniu kreatywnych zabawek opartych na dziecięcym świecie, w którym "linie muszą się uśmiechać". Drewniane zabawki musiały być proste, solidne i inspirować dzieci do zabawy. Przyjmując tę filozofię pracy, Kay Bojesen tworzył swoje ukochane drewniane zabawki, które przemawiają do dziecka w nas wszystkich.

Od pokoleń Kay Bojesen był postrzegany jako duch duńskiego wzornictwa przemysłowego. Dziś Artysta jest uważany za jednego z największych projektantów w Danii, a jego projekty należą do najpopularniejszych w duńskim wzornictwie.

Tradycja która przetrwała

Kay Bojesen zachował dziecięcą ciekawość i radość życia aż do końca. Zmarł w wieku 72 lat, a jego dziedzictwo jest obecnie pilnie strzeżone przez jego wnuki. Sklep Kaya Bojesena w Bredgade zamknięto w 1990 roku. Obecnie w porozumieniu i za zgodą Sus Bojesen – wnuczki artysty, wznowiono produkcję zabawek na podstawie oryginalnych rysunków artysty. Zabawki produkowane są wielkim szacunkiem dla surowych standardów Kaya Bojesena dotyczących materiałów i wykonania.

Produkcja zabawek Kay Bojesen


Poznaj całą rodzinę zabawek:
Zabawki Kay Bojesen