Czerwona Maszyna. Prezenty dla niej, prezenty dla niego

Duński design

Mniej znaczy więcej, czyli kwintesencja duńskiego designu

Mniej znaczy więcej 

Czerwona Maszyna pragnie pielęgnować tradycje duńskiego wzornictwa, dlatego wprowadza do swojej oferty produkty wiodących marek. Wśród starannie wyselekcjonowanych przedmiotów znaleźć można duńskie meble oraz akcesoria wyposażeniowe od Normann Copenhagen, &tradition, Woud, ferm LIVING oraz OK Design. W osiągnięciu beztroskiego stanu hygge pomogą piękne, duńskie dodatki do domu od Vita Copenhagen, Eva Solo, Menu, Stelton, Holmegaard czy Rosendahl.


Duński styl, na czym polega?Garderoba Woud Töjbox
Duński design łączy w sobie miłość do prostych form i jasnych, stonowanych kolorów. Projektanci stawiają na minimalizm oraz funkcjonalizm, którego celem jest podkreślenie użyteczności danego przedmiotu.
W pomieszczeniach zaaranżowanych w tym charakterystycznym stylu główną rolę odgrywa przestrzeń oraz harmonia pomiędzy barwą, funkcją i kształtem. Na ścianach króluje biel i subtelne pastele, które stanowią doskonałą bazę dla wyposażenia wnętrza – mebli z naturalnych surowców oraz unikatowych duńskich dodatków do domu. Wysokiej jakości materiały idealnie współgrają z bielą, a co najważniejsze – są solidne, wytrzymałe i przyjazne dla środowiska. Warto zwrócić uwagę na duńskie dodatki do domu, które stanowią doskonałą przeciwwagę dla mebli o surowych, czystych liniach. Odpowiednio dobrane detale są kluczem do stworzenia przytulnego i harmonijnego wnętrza.Lampa &tradition Bellevue

To właśnie harmonia stała się wyznacznikiem i znakiem rozpoznawczym duńskiego designu. Widać ją nie tylko w aranżacjach wnętrz, ale również w ludziach i w ich specyficznym podejściu do życia. Warto zauważyć, że niektóre cechy duńskiego wzornictwa są mocno zakorzenione w filozofii narodu – na przykład w przekonaniu, że mniej znaczy więcej. Ciekawostką jest, że Duńczycy uznawani są za społeczeństwo, które umie cieszyć się z życia i potrafi odnaleźć radość w codziennych, prozaicznych czynnościach. Według rankingu magazynu Forbes („World Happiness Report”) Dania jest drugim najszczęśliwszym narodem na świecie. Jaki jest zatem sekret permanentnego szczęścia?
   Wpływ Hygge na duński design

 
Eva Solo GlobeWszystko można sprowadzić do jednego określenia – hygge. Tak Duńczycy nazywają stan fizycznego i psychicznego relaksu. Hygge to umiejętność dostrzegania piękna w małych, z pozoru nieistotnych rzeczach oraz sytuacjach. To poczucie bezpieczeństwa i chwilowe oderwania się od realnego świata. Czyż nie brzmi bajecznie? Duńczycy pielęgnują tradycję hygge poprzez celebrowanie ulotnej chwili i bycie „tu i teraz”. Sposobem na osiągnięcie stanu spokoju i wewnętrznej harmonii jest zrobienie czegoś tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności. Cichej kontemplacji sprzyja odpowiednia aranżacja pomieszczenia – przygaszone światła, ogień w kominku oraz świece zapachowe.
 
&tradition

Po chwili wytchnienia nadchodzi czas na powrót do rzeczywistości. Na szczęście Duńczycy potrafią dostrzec praktyczny wymiar życia. Dowodem na to jest trend zwany lagom, który zachęca do dbania o siebie i otoczenie oraz dostrzegania piękna w otaczającym świecie. Wspomniana tendencja zakłada, że każdy może być szczęśliwy – małym kosztem albo nawet za darmo. Wystarczy szukać piękna w przedmiotach codziennego użytku albo rzeczach wykonanych własnoręcznie.
Młynki Menu New Norm


Historia duńskiego wzornictwa


Mówiąc o duńskim wzornictwie, nie możemy zapomnieć o osobach, które miały największy wpływ na jego rozwój. W ukształtowaniu i rozpropagowaniu stylu duńskiego ogromny udział miał szwedzki malarz – Carl Larrson, uważany za prekursora nurtu Hygge. Na swoich obrazach przedstawiał codzienne sytuacje, rozgrywające się w jasnych, przestronnych pomieszczeniach. Dzieła Larrsona pomogły utrwalić w świadomości ludzi obraz duńskiego designu – prostego, funkcjonalnego i harmonijnego.
 
Stelton Cylinda
Kolejnym istotnym aspektem duńskiego wzornictwa jest zachowanie odpowiednich proporcji. Dostrzegł to jeden z najważniejszych prekursorów duńskiego designu – Arne Jacobsen. Do jego najpopularniejszych prac należą kultowe krzesła i fotele oraz kolekcja akcesoriów kuchennych Cylinda, którą można znaleźć w bogatym asortymencie Czerwonej Maszyny.

Zobacz najpopularniejsze duńskie marki:

 
&tradition Eva Solo ferm LIVING Georg Jensen Holmegaard
Normann Copenhagen OK Design Vita Copenhagen Rosendahl Menu
Stelton Woud Skagerak Scanpan Rig-Tig
Oferta dnia
Odbiór zamówień: Kraków, ul. Wileńska 4 tel. 12 312 4000,
Pon.-Pią. 9-19, Sob 11-15.