Karafki

Eleganckie karafki

Gdy nakrywamy stół zadbajmy również o odpowiednią oprawę serwowanych napojów. Karafki zarówno te wykonane ze szkła, kryształu czy akrylu świetnie się do tego nadają. Oprócz materiału z jakiego są wykonane, karafki różnią się od siebie kształtem. W innej karafce podamy wino czerwone, białe, wodę czy mocne alkohole.

Karafki do czerwonego wina

Karafki do czerwonego i karafki do białego wina znacznie różnią się od siebie kształtem. Charakterystyczne dla karafek do czerwonego wina jest szerokie dno, które pomaga napowietrzyć wino i wydobyć jego aromat. Karafki do czerwonego wina występują w różnych wzorach i pojemnościach. Najbardziej popularną pojemnością dla tych karafek jest pojemność około 1 l. Wielu ekspertów uważa, że każde wino czerwone powinno się przelać z butelki, by je zdekantować, czyli napowietrzyć. Wtedy bowiem trunek „otwiera się”, rozwijając swój bogaty smak i aromat. Do tego przeznaczone są specjalne karafki - dekantery. Dekanter to karafka wyraźnie szeroka w dolnej części, w której wino ma szeroką płaszczyznę styku z powietrzem. Na dnie butelki starszych czerwonych win często gromadzi się osad. Aby oddzielić osad od trunku, trzeba płyn z butelki do karafki przelewać bardzo powoli. W ten sposób otrzymamy klarowny napój gotowy do podania na stół.

Karafki do wina białego

Białe wino nie wymaga dekantyzacji. Karafki do białego wina są więc zwykle smuklejsze mają prostą stylistykę i szeroką szyjkę by wygodnie przelewać do nich wino z butelki. Można w nich podawać również wodę i inne chłodne napoje.

Karafki do mocnych alkoholi

W karafkach podajemy też likiery, brandy i whisky. Karafki do whisky zwykle są kwadratowe ale bywają też owalne, dobrze nadają się również do podawania wódki brandy lub nalewek. Karafki do mocnych alkoholi zawsze mają korek. Nieco inne natomiast będą karafki do likierów. Zwykle mają mniejszą pojemność niż karafki do wina ok 300 do 500 ml. Często wykonane są z kolorowego szkła, czasami mają ucho, by wygodniej nalewać trunek. Karafki do mocnych alkoholi najczęściej wykonane są ze szkła bądź kryształu. Nieco inaczej jest gdy wybieramy karafkę do sake. Ten trunek z dalekiej Japonii wymaga specyficznej oprawy. Karafki do sake zwykle wykonane są z porcelany lub innych materiałów nieprzeźroczystych. Często są ozdabiane w orientalne motywy.

Karafki do wód owocowych

Szczególnie latem i wiosną gdy na straganach pojawiają się świeże owoce i zioła można nimi urozmaicić podawane napoje. Do tego świetnie sprawdzi się karafka ze szpikulcem. Zwykle posiada specjalne wieczko wyposażone w wyjmowany szpikulec, na który z łatwością można nabić owoce czy, liście mięty a nawet kwiaty. W ten sposób nie tylko wzbogacamy smak podawanej wody czy herbaty ale również nadajemy jej niezwykłą formę. Po użyciu szpikulec można bez problemu wyjąć z karafki i łatwo ją umyć. Karafki na garden party Jeśli przygotowujemy przyjęcie w ogrodzie, warto pamiętać o odpowiednich naczyniach. Napoje podane w tradycyjnych szklanych karafkach będę oczywiście pięknie się prezentować, ale mogą przysporzyć gospodarzom i gościom niepotrzebnego stresu, bo szkło czy kryształ łatwo może się stłuc. Jeśli chcemy jednak by nasz stół wyglądał pięknie również w warunkach polowych doskonałym rozwiązaniem będą karafki i naczynia wykonane z akrylu. Akryl to wdzięczny materiał, łudząco podobny do szkła. Karafki wykonane z akrylu przybierają różnoraką formę i barwę, możemy więc wybrać odpowiednie naczynie według upodobań.