Poradnik - na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie?

Obecnie do wyboru mamy niezliczoną ilość modeli lamp oraz żarówek. W poradniku znajdziesz wskazówki jak dobrać odpowiednią lampę do sypialni, salonu czy jadalni. Podpowiemy też czym się kierować przy doborze żarówek, co to jest barwa światła i jak dobierać jego natężenie. Zobacz proste wskazówki - czym kierować się przy wyborze lampy i żarówki do wnętrza!

Lampy do jadalni

 Abażury Vita Copenhagen AluviaLampy wiszące Brokis Night birds

Wybierając lampę do jadalni, należy kierować się przede wszystkim wielkością stołu i wysokością sufitu.

 • Konfiguracja standardowa: Stół [~ 100 x 160 cm]; Wysokość sufitu [~ 2,7 m]:
  Wybierz lampę wiszącą o średnicy klosza ok. 40 cm. Bardzo duże lampy mogą za bardzo drażnić, z kolei małe dają niewystarczające światło.
 • Konfiguracja: XL Bardzo duży stół [ponad 100 x 160 cm]; Wysoki sufit [3 m]
  Postaw na 2 – 3 małe lampy wiszące - zapewnią równomierne oświetlenie całego blatu, co jest szczególnie ważne, jeżeli przy stole zasiada kilka i więcej osób. Warto zadbać o to, aby klosz był nieprzepuszczalny i emitował skoncentrowane światło w dół . Zapewni to równomierne oświetlenie całego blatu i stworzy intymną atmosferę.

Lampy do salonu

Abażury Vita Copenhagen SilviaLampy Brokis Balloons

 • Jeśli masz mały salon:
  TAK: Klosze transparentne – dają światło rozproszone, które powiększa optycznie pomieszczenie. Klosze z połyskującego mosiądzu lub miedzi. Światło emitowane przez żarówkę zyskuje dodatkową powierzchnię odbicia i jest go po prostu ... więcej.
  NIE: Masywne czarne abażury lub betonowe klosze – zwłaszcza wąskie. Tłumią światło.
 • Jeśli masz duży salon:
  TAK: Dwie lampy o średnicach ok. 40 cm, wysokie klosze (nawet do 70 cm). Światło będzie równomiernie rozłożone i łatwiejsze w regulacji – w razie potrzeby jedną z lamp można po prostu... wyłączyć!
  NIE: Małe abażury, żarówki dające bardzo ciepłą barwę (poniżej 2000 K). Możemy mieć problem nawet z przeczytaniem gazety.

 

Lampy do sypialni

Lampa stołowa Normann Copenhagen CapLampa Vita Copenhagen Conia

Zanim wybierzesz lampę do sypialni, zadaj sobie pytanie: czy sypialnia służy Ci tylko do spania, czy też do czytania i pracy?

 • CZYTASZ / PRACUJESZ:  Wybierz kinkiet z wysięgnikiem. Jeżeli posiadasz przy łóżku szafkę, wybierz lampkę nocną z możliwością regulacji.
 • ODPOCZYWASZ: Wybierz kinkiety zwężające się ku górze, świecące dekoracje wiszące.

 

Jak dobrać odpowiednią żarówkę?

 

Barwa (temperatura) światła

Wybierając żarówki LED mamy możliwość dobrania również barwy światła. Barwę tę określa się w Kelwinach. Oto jak interpretować podane przez producenta wartości:

 • <2200 Kświatło czysto dekoracyjne. Porównywalne z naturalnym żarem ognia.
 • 2700 – 3000 K – opdowiada tradycyjnej, żarowej żarówce. Idealna do domowych wnętrz. Barwa ta ma relaksujący wpływ i dodaje wnętrzu przytulności. 
 • 4000 K – doskonała do biur i magazynów. Nie wywołuje senności. Temperatura światła naturalnego.
 • 6000 – 11 000 Kświatło czysto dekoracyjne. Bardzo jasne i zarazem eleganckie, pasuje do białych wnętrz. Im bliżej krańcowej wartości, tym bardziej przechodzi w światło niebieskie.

Moc żarówki

Przy tradycyjnych jarzeniówkach przywykliśmy do wartości podanych tylko w  watach. Dziś jednak, moc oświetlenia określa się wraz z lumenami.
Minimalna ilość lumenów, jaką musi dać żarówka o mocy określonej na opakowaniu to - w odniesieniu do najpopularniejszych wartości:

 • 15 W – 136 lm
 • 25 W – 249 lm
 • 60 W – 806
 • 100 W – 1521 lm


Jaką żarówkę wybrać?

 • Do pomieszczeń w których pracujesz: Wybierz żarówkę o temperaturze światła zbliżonej do naturalnego, jest to temperatura pobudzająca (2700 – 3000 K). Dobrze, jeżeli stopień wierności oddawania barw (CRI) wynosi powyżej 80, w skali od 0 do 100. Widzimy wtedy otoczenie i przedmioty w barwach zbliżonych do naturalnych, nasz wzrok mniej się męczy i pracujemy wydajniej.
 • Do pomieszczeń, w których odpoczywasz: Wybierz żarówkę o temperaturze światła od 2700 K w dół - ma relaksujące, usypiające działanie.

 

Żarówki