Kinkiety

Najciekawsze kinkiety do salonu i sypialni. Znakomita jakość renomowanych marek: Brokis, Menu, Andtradition, ferm Living.

Ładne kinkiety

W trakcie urządzania wnętrza, poza doborem kolorystyki, mebli i dodatków, należy wziąć pod uwagę także oświetlenie. Kinkiety tworzą przytulny nastrój, rozświetlając ściany. Kinkiet jako lampa ścienna sprawdzi się zwłaszcza w niedużym wnętrzu, ponieważ nie zajmuje cennego miejsca na podłodze. Do tego jest w stanie rozświetlić nawet najciemniejszy zakątek pokoju, dzięki czemu pomieszczenie optycznie wydaje się większe.

Rodzaje nowoczesnych lamp ściennych

Kinkiety różnią się między sobą materiałami, z jakich zostały wykonane. Wśród najczęściej występujących wymienić można:

• Kinkiet ze stali malowanej proszkowo;
• Kinkiet szklany;
• Nowoczesny kinkiet drewniany;
• Kinkiet z mosiądzu;
• Kinkiet z aluminium;
• Designerski kinkiet z pierza.

Ile kinkietów wybrać?

Kinkiet jest takim rodzajem oświetlenia, które najlepiej wygląda umiejscowione w większej grupie. Lampa ścienna zamontowana po dwóch stronach lustra lub obrazu porządkuje przestrzeń, a jednocześnie jednolicie oświetla daną powierzchnię. Kilka kinkietów do salonu dobrze wygląda także w przypadku pojedynczego, dużego mebla, na przykład komody. Lampy ścienne ciekawie prezentują się również umiejscowione na klatce schodowej, symetrycznie, zgodnie z rosnącą wysokością.

Większa liczba kinkietów pozwala na stworzenie ściennej dekoracji. Dobrze wyglądać będzie na przykład we wnętrzu kawiarni lub restauracji, stwarzając większe poczucie intymności dzięki indywidualnie regulowanemu źródłu światła. W takim przypadku dobrym wyborem jest mniejszy kinkiet.

Kinkiety do sypialni

Kinkiet do sypialni warto jest wybrać w wersji podwójnej. Można w ten sposób umieścić go po obu stronach łóżka, zyskując wnętrze pełne harmonii i zapewniając regulację światła po obu stronach mebla.

Kinkiet do sypialni przyda się wieczorem, podczas lektury książki lub oglądania telewizji, pełniąc funkcję lampki nocnej. Dobrze sprawdzi się model, którego ramię można dowolnie przestawiać. Designerskie kinkiety z ruchomym ramieniem odnajdą się w roli punktowej  lampki ściennej, skierowanej dokładnie na stronicę książki. Najlepiej jest zdecydować się na taki, którego ramię ma formę długiej „sprężyny”. Taki sam rodzaj lampy wykorzystać można nad biurkiem albo nad toaletką.

Kinkiet do sypialni powinien być łatwy do utrzymania go w czystości. W tym pomieszczeniu jest to szczególnie ważne, zwłaszcza jeżeli jest to sypialnia alergików. Dobrym wyborem jest taki wykonany ze stali malowanej proszkowo. Nowoczesne kinkiety przetrzeć można ścierką, a brak zakamarków pomaga w panowaniu nad czystością.

Nowoczesne kinkiety

Nowoczesne lampy ścienne są wzbogacone o dodatkowe funkcje. Należy do nich wbudowany ściemniacz. Regulacja natężenia światła pozwoli na lepsze zbudowanie nastroju w pomieszczeniu. Na przykład w jadalni, podczas rodzinnego posiłku, światło z kinkietów powinno być raczej mocne. Inaczej jest w przypadku romantycznej kolacji we dwoje lub wspólnego oglądania filmów.

Nowoczesny kinkiet z kloszem skierowanym ku dołowi daje więcej światła. Jest to więc wybór do miejsc, w których lampa ścienna ma odegrać określoną rolę, na przykład oświetlić obraz. Klosz skierowany do góry da bardziej subtelne, rozproszone światło, które doda pomieszczeniu miękkości. W takim przypadku można się zdecydować na większą moc żarówki, ponieważ rozproszona wiązka nie będzie razić.

Dla uzyskanej intensywności światła znaczenie ma także rodzaj oprawy kinkietu. Im bardziej przezroczysty jest wybrany materiał, tym światło będzie jaśniejsze. Klosze z kolorowego lub nieprzezroczystego materiału zapewnią mniej światła i nadają się bardziej jako oświetlenie uzupełniające.

Każdy kinkiet ma oczywiście swój osobny sposób montowania go do ściany. Najczęściej należy w tym celu wywiercić jeden lub dwa otwory, co jest uzależnione od wagi lampy ściennej. Nowoczesne kinkiety można także montować na różnych wysokościach i nie ma co do tego jednej szkoły. Bierze się pod uwagę przede wszystkim wysokość danego pomieszczenia. W przeciętnym domu jest to około 2,40 metra. Wówczas kinkiet służący jako dodatkowe źródło światła można zamontować na wysokości około 2 metrów. Jednak w przypadku oświetlenia luster albo kinkietów do sypialni lub tych powieszonych ponad meblami, ta wysokość może zostać znacznie obniżona. Lampa ścienna zamontowana bliżej sufitu optycznie podwyższy pomieszczenie. Z kolei kinkiet zawieszony niżej wyrówna proporcje wysokiego mieszkania.

Niektóre kinkiety mogą zostać zamontowane nie tylko na ścianie, ale także na suficie, przejmując rolę plafonu.