Kategorie
Producent
Kolor
Materiał
Dostępność
Skandynawskie krzesła do jadalni i do biura. Zjawiskowe modele AndTradition, ferm Living, Normann Copenhagen, Woud, Vita Copenhagen.
Krzesła
Krzesła skandynawskie
Skandynawskie krzesła słyną z stabilności i wygody. Krzesła dobrze zaprojektowane zapewniają optymalne podparcie dla ciała zarówno w obrębie siedziska jak i w oparciu. Dlatego pozwalają na komfortowe przebywanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin. Pomijając względy techniczne (krzesło tapicerowane, czy z poduszką? Z podłokietnikiem czy bez?) i stylistyczne - warto wiedzieć jak wybrać wygodne krzesło.
Krzesło do jadalni i salonu
Krzesła do jadalni i salonu mają najprostszą konstrukcję i w ich wyborze w pierwszej kolejności sugerujemy się wyglądem i ceną. Warto jednak sprawdzić parametry techniczne krzesła, by zapewnić w jadalni komfort siedzenia sobie i gościom.
Siedzisko krzesła do jadalni powinno znajdować się około 30 cm poniżej blatu i jednocześnie być około 3-5 cm poniżej zgięcia kolana. Inaczej mówiąc – siedzisko powinno być na takiej wysokości by stopy siedzącego swobodnie w całości spoczywały na podłodze zapewniając odpowiednie podparcie dla nóg. Zbyt wysokie krzesła obciążają uda, powodując nadmierny ucisk naczyń krwionośnych, co szybko prowadzi do uczucia “zmęczonych nóg”. Krzesła zbyt niskie natomiast wymuszają nienaturalne zgięcie w stawach biodrowych i szybko stają się przyczyną bóów kręgosłupa.
Glębokość krzesła do jadalni i salonu także ma znaczenie. Zbyt głębokie krzesła sprawiają, że nasz kręgosłup prawie nigdy nie ma kontaktu z oparciem, a więc nie jest należycie podtrzymywany podczas siedzenia. Zbyt płytkie natomiast – powodują wrażenie “spychania” i nie pozwalają na rozluźnienie mięśni nóg. Głębokość krzesła powinna zapewnić prawidłowe, zgodne z konstrukcją podparcie kręgosłupa przez oparcie. Zwykle przyjmuje się, że przy dosunięciu części lędźwiowej do oparcia krzesła siedzisko powinno “kończyć się” w około dwóch trzecich uda.
Zwróćmy także uwagę na profil oparcia – punkt podparcia powinien znajdować się w dolnej części kręgosłupa piersiowego.
Krzesło z podłokietnikiem
Jeśli nasza jadalnia, lub salon są przestronne, krzesła z podłokietnikiem będą dobrym wyborem. Poza oczywistymi względami wygody (ramiona można swobodnie rozluźnić, opierając łokieć czy przedramię) krzesło z podłokietnikiem prezentuje się “dostojniej” i jest bardziej reprezentacyjne.
Sklep Czerwona Maszyna rekomenduje skandynawskie krzesła do jadalni i salonu marek Normann Copenhagen, Woud, Menu i Andtradition. Są one wykonane z trwałych materiałów znakomitej jakości. Krzesła drewniane tych marek charakteryzuje świetnie wykończona powierzchnia drewna, a krzesła tapicerowane mają starannie wybrane tapicerki materiałowe, lub skórzane z znanych europejskich manufaktur.
Krzesło obrotowe
Krzesła obrotowe najczęściej znajdują zastosowanie jako krzesła do biurka. W wersji na kółkach, lub bez – krzesło obrotowe to najpopularniejsze krzesło do pracy. Spędzamy w nim często dłuższe chwile, dlatego jego ergonomia jest niesłychanie ważna dla naszego zdrowia. Nowoczesne krzesło obrotowe do domu nie musi przy tym nachalnie przypominać typowego krzesła biurowego. Do domu, lub mieszkania lepiej jest wybrać dobrze zaprojektowane krzesło przypominające kształtem… wygodny fotel.
Powszechne jest przekonanie, że w przypadku obrotowych krzeseł do biurka “im więcej regulacji, tym lepiej”. Bywa ono prawdziwe w przypadku krzeseł biurowych do ciągłej pracy, jednak gdy pracujemy w domu, dysponujemy większą swobodą i lepiej jest dopasować wygodne krzesło obrotowe do aranżacji domowej przestrzeni biurowej, niż stać się ofiarą niepasującego do wystroju krzesła. Według niektórych ekspertów wzornictwa mnogość regulacji jest potrzebna jedynie… źle zaprojektowanym krzesłom. Krzesło dobrze zaprojektowane wymusza prawidłową pozycję ciała przy pracy i nie wymaga zabiegów dostosowywania.
Krzesła obrotowe powinny mieć solidną pięcioramienną podstawę. Jeśli planujemy zakup krzesła na kółkach, upewnijmy się do jakich powierzchni przeznaczono kółka (inne kółka są przeznaczone do dywanów i wykładzin, inne do gładkich powierzchni podłogi.