Miarki i lejki

Lejki i praktyczne miarki kuchenne do płynów i produktów sypkich.

Miarki i lejki kuchenne

Wśród rzeczy, które na stałe powinny zagościć w każdej kuchni są miarki i lejki kuchenne. Dzięki nim możemy zrealizować wiele przepisów bardziej precyzyjnie, a nie „na oko”. Wśród przydatnych miarek kuchennych są miarki do produktów sypkich, miarki do płynów, najczęściej w formie dzbanków z wygodnym uchwytem i często gumową podstawką, jak i wygodne miarki do kawy.

Miarki kuchenne do produktów sypkich

Podstawowymi miarkami w kuchni jest szklanka, łyżka i łyżeczka. Jednak można pójść o krok dalej i jeszcze bardziej precyzyjnie odmierzać produkty spożywcze. W dokładnym odmierzaniu składników pomogą nam zestawy miarek kuchennych, łyżki z miarką, miarki z suwakiem. Bardzo przydatne są też łyżki z wagą. Taka łyżka to idealny przyrząd do mierzenia niewielkich ilości produktów sypkich. Waży z dokładnością do jednej dziesiątej grama!

Każdy kto dobrze gotuje wie, że kilka gramów składnika za dużo lub za mało, choć wydaje się niewiele, może mieć decydujące znaczenie dla smaku potrawy. Dlatego warto mieć pod ręką różne miarki kuchenne. Najlepsze będą te wykonane z tworzyw sztucznych, które można myć w zmywarce. Są one lekkie, wygodne i nie zajmują dużo miejsca w kuchni. Duża gama miarek o różnych pojemnościach pozwala dobrać odpowiednie miarki do swoich potrzeb. Można wybierać od małych miarek o pojemności 0,62 ml, aż po 1l! Zakres jest więc ogromny. Zaproponowane przez nas miarki kuchenne mają widoczne oznaczenia wag i pojemności, są estetyczne, często bardzo kolorowe i przez to świetnie wpisują się w wystój każdej kuchni. Wybierając miarki do produktów sypkich najlepiej kupić cały zestaw. Dzięki niemu będziemy mogli łatwo odmierzyć różne wartości od „szczypty” znanej z babcinych przepisów, aż do niezbyt dokładnych miar typu „łyżka”, „pół szklanki” czy „szklanka”. Większe ilości produktów sypkich najbardziej precyzyjnie odmierzymy z pomocą wagi. Najlepsza będzie taka, która pozwoli na tarowanie.

Wśród przydanych akcesoriów kuchennych jest też miarka do spaghetti. Pozwala ona dobrać odpowiednią ilość makaronu do ilości osób, dla których szykujemy posiłek.  

Miarki kuchenne do produktów płynnych

Miarki do produktów płynnych pozwalają szybko i precyzyjnie odmierzać ilość płynów. Również w tym wypadku warto kupić zestaw miarek, choć dobra będzie też jedna wielofunkcyjna miarka po warunkiem, że będzie miała precyzyjne oznaczenia w różnych jednostkach. Warto zwrócić uwagę na podziałkę wybranej miarki, ponieważ miarki mogą podawać ilość płynu w mililitrach, centylitrach, litrach, uncjach, a nawet w filiżankach. Dlatego należy sprawdzić, czy miarka posiada jednostki, które dla nas są najwygodniejsze w użytku, przy czym najczęściej spotykane w polskich przepisach są mililitry.

Miarki do kawy

Bardzo przydatne są też miarki do kawy. Są to specjalne, głębokie łyżeczki, które pozwalają precyzyjnie odmierzyć ilość kawy wsypywanej do ekspresów ciśnieniowych lub kawiarek. Najlepiej wybrać taką miarkę do kawy, której trzonek zakończony jest płaskim ubijakiem. Pozwoli on wygładzić nasypaną kawę. Miarka sprawdzi się też przy odmierzaniu ilości kawy wsypywanej bezpośrednio do filiżanek lub do zaparzaczy do kawy. Dzięki niej zyskamy pewność, że kawa będzie miała odpowiednią moc, smak i aromat.

Lejek kuchenny

Lejek kuchenny to również przyrząd, który powinna mieć każda pani domu w swojej kuchni. Lejki pozwalają przelewać olej, oliwę, wodę i wszelkie używane w kuchni płynne produkty spożywcze, bez obaw o rozlanie się ich na kuchennym blacie. Wszystkie lejki kuchenne dostępne w naszym sklepie są wykonane z materiałów, które nie wpływają negatywnie na smak i zapach płynów, są łatwe do utrzymania w czystości, higieniczne i mają stylowy wygląd.

Bardzo przydatne są też specjalne lejki stworzone z myślą o przelewaniu domowych konfitur i dżemów do słoiczków. Są one szersze i bardzo wygodne w użyciu. W kuchni przydają się też często lejki wyposażone w filtr. Pozwalają one przelać dowolny płyn i jednocześnie zatrzymują resztki przypraw, fusy, owoce. To sprawia, że są idealne do ziół, herbat, bulionów etc.