Kategorie
Producent
Materiał
Dostępność
Dekoracyjne lampy wiszące - absolutnie unikatowe. Brokis, Menu, Normann Copenhagen, Woud, Vita Copenhagen, Seletti.
Lampy wiszące
Lampy wiszące - warto wiedzieć
Lampy wiszące stanowią główne, a czasem jedyne oświetlenie wnętrza. Barwą i rozproszeniem światła decydują o nastroju przestrzeni – dlatego wyborowi odpowiedniej lampy wiszącej do kuchni, do salonu, sypialni czy do pokoju dziecięcego należy poświęcić sporo uwagi. Obecnie jest ogromny wybór nowoczesnych i designerskich lamp wiszących – jest w czym wybierać.
O tym jak dobrać lampy i barwę światła do konkretnych pomieszczeń przeczytacie Państwo w naszym poradniku pt: Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?
Tutaj skupimy się jedynie na właściwościach dekoracyjnych lamp sufitowych.
Warto pamiętać, że przy świetle dziennym, gdy lampa wisząca jest wyłączona – znaczenia nabiera jej forma. Piękne lampy są intrygującą dekoracją przestrzeni. Niepięknych w najlepszych przypadku nie widać, a w najgorszym – nie da się ukryć.
W pierwszej kolejności zdecydujmy o tym, czy potrzebny nam jest jeden punkt świetlny, czy też potrzebujemy wielu punktów. Tą decyzję należy podjąć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej zarówno dla oświetlenia wewnętrznego jak i zewnętrznego. Warto zaplanować również odpowiednie rozmieszczenie wyłączników. Jeśli pomieszczenie jest małe, lub średniej wielkości – możemy zdecydować się na pojedynczą lampę wiszącą centralnie, konkretny wybór uzależniając od wielkości, koloru i stylu lampy. Jeśli przestrzeń, którą chcemy oświetlić jest duża – wybierzmy lampę wielopunktową, lub zdecydujmy się na kilka lamp jednopunktowych – zawieszonych np. w grupie.
Rozważmy następnie jaki efekt chcemy uzyskać. Czy lampa wisząca ma być utrzymana w stylu pomieszczenia i tworzyć spójną całość z meblami i dekoracjami, czy też chcemy “przełamać” dominujący styl, całkowicie stylistycznie odmienną lampą? Wybór nowoczesnej, skandynawskiej lampy wiszącej spójnej z resztą pomieszczenia, jest z pewnością łatwiejszy niż całkowite przełamanie stylu – np. japońską lampą z papieru.
Nie bez znaczenia jest także wielkość, kolor lampy i materiał z jakiego jest wykonana. Duże lampy w ciemnych kolorach – czarne, brązowe, granatowe wykonane z nieprzeźroczystych materiałów – drewna, metalu, tworzyw sztucznych stanowić będą mocny akcent we wnętrzu. Lampy szklane z transparentnego szkła przepuszczają światło w taki sposób, że często widać także dekoracyjną żarówkę i całość wygląda lekko. Abażury z papieru natomiast wyglądają lekko, nawet gdy lampa jest bardzo duża.
Odważnym, lecz zadziwiająco popularnym rozwiązaniem są lampy o bardzo nietypowych kształtach – jak np. lampy-małpy Seletti Monkey, lampy-balony Brokis Memory, lampy-stupy Innermost, albo lampy – ptaki Brokis Night Birds. Takie lampy przyciągają uwagę i by wzmocnić ich efekt dekoracyjny, potrzebujemy utrzymania prostoty pozostałych elementów przestrzeni. Sporą popularnością od lat cieszą się także lampy industrialne – ich surowy charakter wspaniale podkreśla przestrzeń loftów. Do loftów pasować będą znakomicie lampy z betonu Serax, “fabryczne” lampy wiszące Normann Copenhagen Bell, a także minimalistyczne lampy bez kloszy Menu Tribeca. Spektakularnie i wyraziście będą prezentować się także lampy wieloelementowe, złożone jakby z “płatków” jak Vita Copenhagen Conia, Aluvia, Silvia, czy też kultowe lampy Normann Copenhagen Norm 69. Takie lampy wiszące doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz. Wybierając lampę wiszącą w całości miedzianą, lub mosiężną (jak np. Vita Copenhagen Clava), należy pamiętać, by błyszczących miedzianych lub złotych dekoracji używać we wnętrzu oszczędnie. Zachowajmy spójną kolorystykę wnętrza i unikajmy przesady.
Co kupić – gotową lampę wiszącą, abażur czy zawieszenie i dekoracyjną żarówkę?
Lampy wiszące skomponowane przez producentów utrzymane są w konkretnym stylu i kolorze, oraz zwykle mają już fabrycznie zamontowany kabel z oprawą żarówki i kostką elektryczną – jeśli odpowiada nam design wystarczy zawiesić i podłączyć. Zwróćmy uwagę na to czy podsufitka jest w zestawie oraz jakiej jest średnicy. Osłony przysufitowe najczęściej mają za zadanie ukryć podłączenie i namiar przewodu, czasem jednak zdarza się nieestetyczne wyprowadzenie przewodów, które również powinno zostać ukryte. Ważne również jest aby sprawdzić jakiej długości jest kabel, gdyż zwykle można go skrócić, ale wydłużyć już nie i będzie konieczna jego wymiana.
Abażury to z kolei same klosze lamp – można do nich dokupić pasujące zawieszenie, podstawę podłogową albo stołową. Takie rozwiązanie jest wygodne gdy lubimy zmiany we wnętrzach i chcemy zachować elastyczność. Lampa wisząca zbudowana z osobno kupowanego abażuru i zawieszenia, może szybko stać się lampą podłogową lub stołową, gdy zamiast z zawieszeniem połączymy abażur z podstawą. Gdy będziemy poruszać się w obrębie jednej marki abażury będziemy mogli zamieniać, gdyż mocowania często są takie same. Ważne aby sprawdzić czy wybrane modele pasują zarówno do zawieszenia sufitowego jak i planowanego stelaża.
Także zawieszenia z dekoracyjną żarówką dają duże możliwości zmiany wyglądu lampy. To samo zawiesie będzie wyglądać zupełnie inaczej z małą mleczną okrągłą żarówką energooszczędną, inaczej z żarówką LED, a inaczej z fantazyjną żarówką Edisona.
Jeśli mają Państwo problem z doborem oświetlenia nasz zespół jest do Państwa dyspozycji. Odpowiemy na pytania, doradzimy lub skontaktujemy Państwa z naszym architektem wnętrz.