Lyngby Porcelain

Lyngby Porcelain to duńska marka zajmująca się produkcją ręcznie robionej zastawy stołowej, dekoracji i lamp  z porcelany i ręcznie dmuchanego szkła. Najbardziej rozpoznawalnym produktem Lyngbu Porcelain jest oczywiście plisowany wazon, który początkowo był robiony wyłącznie z porcelany, teraz doczekał się swojego szklanego odpowiednika. Początki działalności działalności marki datuje się na lata trzydzieste XX w. Działając do późnych lat sześćdziesiątych, rzemieślnicy Lyngby Porcelain opracowali wiele niepowtarzalnych form i wzorów, które wywarły ogromny wpływ na historię duńskiego wzornictwa. Z manufakturą współpracowali między innymi: Joe Colombo, Aldo Bakker i Pili Wu co zaowocowało w wyjątkowe projekty, które zachwycają nietuzinkową formą i niejednokrotnie są spotkaniem różnych kultur.

Poznaj historię marki

Fabryka Lyngby Porcelain

Lyngby Porcelæn to duńska manufaktura porcelany działająca w latach 1936-1969 która powstała w miejscu dawno zapomnianej rafinerii cukru w miasteczku Lyngby. Fabryka wywarła ogromny wpływ na to jak dziś wygląda duńskie wzornictwo oraz produkcja porcelany. Manufaktura w swoich latach świetności była odpowiedzialna za produkcję 1/3 całej duńskiej porcelany. Dzięki znakomitym kolekcjom zastawy stołowej, wazonów i innych wysokiej jakości wyrobom rzemieślniczym Lyngby Porcelain położyła podwaliny pod dzisiejsze duńskie wzornictwo, tworząc prawdziwe dziedzictwo kulturowe Danii.

Fabryka została zamknięta w 1969 roku, ale przez lata swojej działalności udało jej się w znacznym stopniu wpłynąć na duńską historię projektowania dzięki unikalnym i wyróżniającym się wzorom, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego. Dzięki wzorcowej konstrukcji wazonu Lyngby, klasyczne rzemiosło łączy się z zaawansowanymi technikami produkcji. Tworzy w ten sposób unikalne DNA każdego produktu które stanowi o funkcjonalności i prawdziwym pięknie przedmiotu.

W 2012 roku duńska manufaktura Lyngby Porcelain odrodziła się niczym feniks z popiołów. Wznowiono produkcję kultowych projektów, które odtworzono z najwyższą starannością i szacunkiem dla dziedzictwa.

Dziś duńska manufaktura porcelany - Lyngby Porcelæn odkrywa nowe talenty i wprowadza nowe projekty, dalej pisząc historię duńskiego wzornictwa w jednej z najbardziej innowacyjnych firm w Danii.

Porcelana Lyngby

Najważniejsze momenty w historii marki

Poznaj lepiej markę Lyngby Porcelain. Zobacz jak toczyła się historia duńskiej manufaktury i kiedy powstawały kolejne kultowe projekty.

Lyngby Porcelain 1904

1904

Nawiązanie współpracy z duńskim sprzdawcą detalicznym Holst & Knudsen - powstaje marka Lyngby Porcelain

Wazon Lyngby 1936

1936

Powstaje fabryka porcelany Lyngby w Kongens Lyngby. Rozpoczyna się produkcja klasycznych wazonów Lyngby.

Lyngby Bonbonniere 1944

1944

Powstaje kolekcja bombonierek Bonbonniere w ilości limitowanej.

Lyngby Rhombe 1955

1955

Wprowadzenie do oferty żaroodpornej zastawy stołowej Rhombe.

Wazon 2 w 1 Lyngby Joe Colombo

1956

Joe Colombo projektuje wazon 2 w 1.

Lyngby Thermodam

1957

Do produkcji wchodzi pierwszy na świecie serwis obiadowy z porcelany termicznej, Thermodan, zaprojektowany przez Axela Brüela.

Lampa Lyngby Ebsen Klint

1961

Zostaje uruchomiona produkcja lampy Esben Klint, stworzonej wspólnie przez projektanta Esbena Klinta i Lyngby Porcelæn.

Wazony Lyngby Form

1969

Lyngby Porcelain prezentuje wazony Form. Duńska Manufaktura Porcelany zostaje zamknięta, a wszelkie prawa pozostają w gestii rodziny.

Christian Elving

2011

Christian Elving nabywa wszelkie prawa do produkcji oraz projekty duńskiej manufaktury porcelany - Lyngby Porcelæn.

Lyngby Bonbonniere 2012

2012

Wnowienie produkcji kultowej porcelanowej bomboniery i wprowadzenie do serii szklanego odpowiednika.

Wazony Lyngby 2013

2013

Produkcja wazonu Lyngby została wznowiona. Dodano nowe kolory i rozmiary.

Lyngby Rhombe 2014

2014

Do produkcji wchodzą nowe elementy zastawy stołowej Rhombe.

Lyngby Rosendahl 2016

2016

The Rosendahl Design Group przejmuje Lyngby Porcelæn.

Uwaga na produkty Lyngby-podobne

Na rynku jest wiele produktów podobnych do wyrobów manufaktury Lyngby. Oryginalne produkty z Porcelænsfabrikken Danmark - Lyngby Porcelæn można rozpoznać po zielonym, ręcznie drukowanym monogramie na spodzie. Monogram Danmark-Lyngby gwarantuje, że inwestujesz w ikonę designu.

Lyngby Porcelain - znak firmowyKolekcje Lyngby Porcelain

Produkty Lyngby Porcelain