Donice, kwietniki, akcesoria

Kwietniki i donice ogrodowe

Ogród czy patio to najlepsze miejsce, by otoczyć się roślinnością. Jednak nie musimy być ograniczeni tylko tymi kwiatami, które sadzimy w ziemi. Donice i kwietniki ogrodowe są wspaniałe do tego, by posadzić w nich rośliny, które nie wytrzymają w ogrodzie cały rok (w chłodnych miesiącach można je przestawić do oranżerii, ogrodu zimowego, na klatkę schodową etc.). Doniczki pozwalają też budować przestrzenne konstrukcje, które nie zawsze byłyby możliwe do stworzenia w oparciu o ukształtowanie terenu. Najlepiej wybrać duże i stabilne donice oraz pojemniki na kwiaty.

Modne donice do ogrodu

Stylowe doniczki są piękną dekoracją ogrodu, tym bardziej, że są dostępne w wielu kolorach, kształtach, rodzajach i wielkościach. Dzięki temu można wybrać odpowiednią doniczkę do każdego gatunku roślin, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Najpopularniejsze są bez wątpienia donice stojące. Pięknie prezentują się zarówno gdy stoją pojedynczo, jak i w grupie tworząc efektowny kwietnik. Świetnie wyglądają także kwiaty posadzone w donicach wiszących. Jest to doskonały sposób na ozdobienie pergol, altanek, tarasu, ganku i wielu innych miejsc. W przypadku roślin, które najlepiej prezentują się na wysokości doskonałe będą też mocne uchwyty na doniczkę. Alternatywą dla doniczek wiszących i stojących są wszelkiego rodzaju stojaki i kwietniki, które pozwolą stworzyć wyjątkowe kompozycje roślinne, a najpiękniejsze kwiaty umieścić na wysokości wzroku.

Rodzaje donic i osłonek na doniczkę

Istnieje wiele materiałów, z których wykonuje się doniczki i osłonki na doniczki. Najbardziej elegancko i stylowo wygląda bez wątpienia ceramika, która jest ponadczasowa, więc ceramiczne doniczki pasują do niemal każdego ogrodu. Bardziej nowoczesną propozycją są doniczki wykonane ze stali lub z betonu. Najbardziej wymagające są donice drewniane, choć wyglądają naturalnie i mogą być stylizowane na różne sposoby. W bardziej naturalistycznych ogrodach sprawdzą się z kolei donice kamienne,  a także wszelkiego rodzaju doniczki i osłonki wykonane z wikliny lub jej imitacji.

Mini ogródek w doniczkach

Donice i kwietniki świetnie się sprawdzają także w roli mini ogródków warzywnych. Nie w każdym ogrodzie jest możliwość wydzielenia miejsca na posadzenie warzyw i ziół, a tego typu rozwiązanie pozwoli na stworzenie własnego warzywnika. Przy tworzeniu takiego ogródka przydadzą się znaczniki do roślin, które można powkładać do poszczególnych doniczek.

Akcesoria do kwiatów

W każdym ogrodzie do pielęgnacji kwiatów potrzebne są też narzędzia ogrodowe, które po skończonej pracy można schować do estetycznego pojemnika na narzędzia i akcesoria. Są też wygodne rozwiązania jak samopodlewacz do doniczek, który zadba o to, by nasze kwiaty miały odpowiednią ilość wody, nawet jeśli przez kilka dni nie będziemy mogli opiekować się ogrodem, choćby z powodu wyjazdu na urlop.