Kategorie
Producent
Kolor
Materiał
Dostępność
Dozowniki do mydła
Nowoczesne dozowniki do mydła
Dozownik do mydła to zwykle pierwszy przedmiot od którego rozpoczynamy poszukiwania niezbędnych akcesoriów łazienkowych. Dzieje się tak dlatego, że dozownik, oprócz swej podstawowej funkcji – dozowania mydła wpływa znacząco na estetykę wnętrza.
Obecnie popularne są dwa rodzaje dozowników i dwa sposoby ich umiejscowienia wokół umywalki czy zlewozmywaka. Pierwszy to dozownik mechaniczy, inaczej nazywany ręcznym lub manualnym - musimy go nacisnąć aby znajdująca się wewnątrz pompka wypchnęła mydło przez wylot dozownika. Drugi rodzaj to sensorowy dozownik elektryczny - bezdotykowy. Gdy zbliżymy do niego rękę sensor, czy też bardziej po polsku czujnik ruchu przekazuje informację do układu elektrycznego, który uruchamia pompkę. Dozowniki na mydło są przeznaczone do postawienia - potrzebujemy wtedy kawałek płaskiej, poziomej powierzchni, oraz przeznaczone do montażu na ścianie. Dozowniki mogą służyć zarówno do podawania mydła jak i płynu do mycia naczyń, chyba że producent ogranicza używanie któregoś z płynów. Ważna jest gęstość wlewanego płynu, gdyż nie każdy dozownik poradzi sobie z bardzo gestym mydłem.
Dozownik na mydło, czy mydelniczka – co wybrać?
Coraz częściej wybieramy dozowniki na mydło zamiast mydelniczek, z kilku praktycznych powodów. Dozowniki są bardziej higieniczne - pozwalają ograniczyć kontakt użytkowników z bakteriami, oraz ułatwiają utrzymanie czystości wokół umywalki. Są także bardziej ekonomiczne, gdyż mydło w płynie kupujemy zwykle w dużych opakowaniach.
Dozownik stojący czy ścienny? Manualny, bezdotykowy czy spieniający – jaki wybrać?
Z pewnością najpopularniejsze są manualne dozowniki stojące. Manualne dozowniki do mydła są łatwe w obsłudze i łatwe do utrzymania w czystości. Także oferta wzorów i kolorów jest w tej kategorii najbogatsza, więc wybór konkretnego modelu nie nastręcza trudności.
Dozowniki ścienne pomagają utrzymać minimalistyczny charakter wnętrza i są odpowiednie jeśli chcemy wyeksponować walory estetyczne umywalki. Decydując się na dozownik ścienny należy sprawdzić czy będzie się go dało łatwo przytwierdzić do ściany w wybranym miejscu. Niektóre rodzaje wykończenia ścian (np. twarde gresy) są trudne do nawiercania. W takim przypadku dozownik także będzie można zamontować, jednak bezpieczniej będzie nawiercić fugę.
Dozowniki bezdotykowe zapewniają najwyższy stopień higieny, gdyż nie wymagają żadnego kontaktu – rękę należy jedynie podsunąć pod dozownik. Z tego powodu znakomicie sprawdzają się w łazienkach dla gości. Niektóre dozowniki sensorowe posiadają także regulację dozowania, dzięki której wielkość porcji mydła możemy zwiększyć lub zmniejszyć. Kupując dozownik bezdotykowy należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest zasilany. Większość modeli posiada akumulatory, które trzeba od czasu do czasu naładować (średnio co 2-3 miesiące), inne zasilane są z baterii AA lub AAA. Zasilanie bateryjne będzie dodatkowym kosztem eksploatacyjnym dozownika.
Dozowniki spieniające mydło coraz częściej pojawiają się w ofercie wiodących producentów akcesoriów łazienkowych. Tworzą z mydła przyjemną piankę i pozwalają zużywać go mniej o około 70-80%.
Wybierając konkretny model dozownika dopasujmy go stylistycznie do wnętrza.
Do nowoczesnych “sterylnych” łazienek znakomicie będą pasować stalowe dozowniki na mydło. Dozowniki stalowe występują w wersji polerowanej I matowej. Polerowane świetnie komponują się z błyszczącą armaturą, lecz są dość trudne do utrzymania w czystości, gdyż na stali polerowanej łatwo osadza się kamień z wody, a także widać na niej ślady “palcowania”. Jeśli szukacie państwo dozownika ze stali polerowanej warto sprawdzić modele z kolekcji Blomus Areo, Blomus Nexio, lub Zack Scala. Dozowniki ze stali wykończonej matowo wyglądają bardzo elegancko i są mniej wymagające w utrzymaniu.
Marmurowe dozowniki do mydła świetnie sprawdzą się w przestronnych łazienkach skandynawskich, lub stylizowanych na domowe SPA. Trzeba jednak pamiętać, że są one dość ciężkie i gdy upuścimy je na podłogę mogą pęknąć, lub uszczerbić się na krawędziach. Jednak ich szlachetny wygląd wynagradza niedogodności, dlatego w Czerwonej Maszynie niezwykłym powodzeniem cieszą się dozowniki z kolekcji Aquanova Hammam, Flint i Aquanova Conor .
Bezpieczniejszy w użytkowaniu jest dozownik na mydło z poliresinu, który wygląda równie elegancko, a jest znacznie trwalszy, jak np. Aquanova Moon, Blomus Ara, lub Aquanova Ona.
Do łazienek industrialnych świetnie pasować będzie surowy dozownik z betonu, lub z metalu lakierowanego proszkowo (Aquanova Barril).
Do łazienek dla dzieci polecamy natomiast dozownik do mydła z tworzywa sztucznego w żywych kolorach: niebieskim, zielonym, czerwonym. Będzie odporny na przypadkowe obtłuczenia i z pewnością spodoba się dzieciom.
Wybierając dozownik sprawdźmy także, czy będziemy mogli łatwo dokupić do niego pozostałe akcesoria łazienkowe z tej samej kolekcji - lub przynajmniej zbliżone stylistycznie.
Zachęcamy do kontaktu z nami - o dozownikach wiemy prawie wszystko i pomożemy w wyborze!