Kategorie
Producent
- AdHoc (1)
- Alessi (13)
- Audo Copenhagen (9)
- Blomus (4)
- Emile Henry (3)
- Eva Solo (3)
- Gefu (2)
- Georg Jensen (1)
- Joseph Joseph (5)
- Kähler (8)
- Küchenprofi (2)
- Kyocera (2)
- Legnoart (1)
- Normann Copenhagen (7)
- OXO (1)
- Raeder (1)
- Rig-Tig (4)
- Rosendahl (4)
- Spring Copenhagen (4)
- Stelton (4)
- Tivoli (2)
- Zack (1)
- Zassenhaus (1)
Kolor
Materiał
Dostępność
Znakomitej jakości młynki kuchenne: do soli, pieprzu, chilli, gałki muszkatułowej i innych przypraw. Młynki do sera, czekolady i do kawy.
Funkcjonalne moździerze kuchenne: porcelanowe, granitowe, drewniane i stalowe
Młynki i moździerze
Funkcjonalne młynki kuchenne
Świeżo zmielone przyprawy i zioła są najbardziej aromatyczne i zapewniają najbardziej intensywny smak przygotowywanych dań i napojów. Mielenie ziół i przypraw ułatwiają młynki kuchenne. Duża gama dostępnych produktów pozwala wybrać takie młynki, które zapewnią szybkie i precyzyjne mielenie, a do tego będą stylową ozdobą kuchni.
Młynki do pieprzu i soli
Młynki do pieprzu i soli są najczęściej używane w polskich kuchniach. Wśród nich mamy do wyboru młynki ręczne i elektryczne. Tradycyjny, ręczny młynek do pieprzu i soli pozwala precyzyjnie zmienić sól i pieprz, a do tego podczas procesu mielenia pieprz zachowuje swój aromat i smak. Zazwyczaj ręczny młynek do soli i pieprzu ma możliwość regulacji grubości mielenia, dzięki czemu można dopasować sposób mielenia do konkretnych potrzeb. W dodatku młynki do pieprzu i soli mają bardzo ciekawy wygląd, zachwycają kolorami i kształtami, przez co są pięknym dodatkiem zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznie urządzonych kuchni. Młynek elektryczny do pieprzu i soli również ma sporo zalet. Przede wszystkim nie wymaga użycia siły, proces mielenia przebiega szybko i spranie, a do tego ma możliwość regulowania grubości mielenia. Elektryczny młynek do pieprzu może działać w oparciu o mechanizm udarowy lub żarnowy. Pierwszy pozwala na rozdrobienie pieprzu w pył, ale może przy tym powodować utratę smaku i aromatu. Żarnowe młynki elektryczne zachowują wysoką jakość pieprzu i innych przypraw. Rzadziej spotykane są młynki grawitacyjne, które rozpoczynają mielenie w momencie ustawienia ich w pionowej pozycji i przerywają pracę po obróceniu młynka o 180 stopni, co jest niezwykle wygodne. Elektryczny młynek do soli i pieprzu działa na baterie, więc możemy z niego korzystać w każdych warunkach. Dzisiejsze młynki wyglądają bardzo nowocześnie, dlatego świetnie współgra z nowocześnie urządzonymi kuchniami, w których króluje minimalizm.
Młynki do przypraw i ziół
Z pomocą młynków można zmielić bardzo wiele ziół i przypraw, jak choćby bazylię, oregano, chili, ziele angielskie, cynamon, kolendrę, gałkę muszkatołową. Do ich mielenia najlepiej sprawdzają się elektryczne młynki do przypraw i ziół . Młynki te mają mechanizmy wykonane ze stali lub ceramiki. Taki młynek do ziół i przypraw cicho pracuje, jest odporny na tępienie się i uszkodzenia, a do tego doskonale rozdrabnia przyprawy nie miażdżąc ich. Młynek do przypraw i ziół,może mieć obudowę z drewna, plastiku, akrylu bądź stali. Drewniany młynek wygląda najbardziej tradycyjnie. Akrylowe młynki są przeźroczyste dzięki czemu można śledzić cały proces mielenia. Młynki z tworzyw sztucznych wyglądają bardzo nowocześnie. Z kolei młynki ze stali nierdzewnej są eleganckie, trwałe i higieniczne.
Ładne moździerze
Moździerze są dziś dość zapomnianym akcesorium kuchennym. Wszystko dlatego, że rozpowszechniła się sprzedaż mielonych ziół i przypraw, a także gotowych mieszanek do różnego rodzaju potraw z mięs i ryb. Jednak osoby, które znają się na gotowaniu wiedzą, że gotowe przyprawy i ich mieszanki przechowywane przez długi czas tracą swój aromat, smak i inne właściwości. Dlatego właśnie warto zakupić własny moździerz i samodzielnie przygotowywać mieszanki przypraw i marynaty.
Dobry moździerz kuchenny
W sprzedaży są dostępne moździerze wykonane z różnych materiałów. Możemy wyróżnić moździerze zrobione z porcelany, ceramiki, kamienia, jak również moździerze żeliwne, stalowe, a nawet drewniane. Każdy typ ma swoje specyficzne właściwości. Dobry moździerz kuchenny poradzi sobie z najtwardszymi przyprawami jak na przykład ziarna ziela angielskiego, pieprzu, jałowca lub kolendry. Z jego pomocą można stworzyć dowolne mieszanki przypraw i marynaty do różnych potraw, według własnych upodobań. Ale to nie wszystko bo moździerz jest też gadżetem kuchennym, który umożliwia rozgniatanie orzechów na miazgę, a także przygotowywania własnych mieszanek herbacianych z dodatkiem ziół, przypraw czy suszonych owoców.
Moździerz porcelanowy i ceramiczny
Moździerze porcelanowe i ceramiczne są niezwykle praktyczne. Pozwalają kruszyć, rozdrabniać, mielić, tłuc i ucierać zarówno produkty suche, jak i płynne. Dlatego są idealne zarówno do przygotowania mieszanek przypraw, jak i marynat czy pesto. Zazwyczaj moździerze te mają dzióbki, dzięki czemu łatwiej przelewa się zawartość moździerza do innych naczyń. Moździerz porcelanowy, podobnie jak ceramiczny jest trwały i solidny, nie przebarwia się, jest łatwy w myciu, nie pochłania zapachów, jest bardzo higieniczny i nie odkształca się. Ponadto materiał jest odporny na działanie kwasów i całkowicie obojętny chemicznie. W dodatku takie moździerze wyglądają bardzo dekoracyjnie i pasują do każdej kuchni.
Moździerz kamienny i żeliwny
Zaletą moździerzy kamiennych jest duża waga, przez co są one stabilne i pewnie trzymają się blatu. Nowoczesne moździerze kamienne mają często antypoślizgowe dno, dzięki któremu użytkowanie moździerza jest jeszcze łatwiejsze. Moździerze kamienne są też o wiele bardziej odporne na uszkodzenia, wgniecenia, zarysowania czy stłuczenia od chociażby moździerzy porcelanowych. Zazwyczaj moździerze kamienne są wykonane tak, że w środku mają lekko chropowatą powierzchnię, co ułatwia rozdrabnianie i ścieranie składników, a z zewnątrz są bardzo gładkie i eleganckie, co sprawia, że pięknie się prezentują w każdej kuchni. Niezależnie od tego czy są wykonane z marmuru czy z granitu nie chłoną zapachów i nie spływają na smak rozdrabnianych produktów, są higieniczne i nie przebarwiają się. To czy wybierzemy moździerz granitowy czy marmurowy zależy wyłącznie od gustu i stylu kuchni. Podobne właściwości mają moździerze żeliwne – są tak samo stabilne, mocne i trwałe. Nadają się zarówno do suchych, jaki i mokrych produktów spożywczych. Jedyna różnica dotyczy wyglądu i tego, że żeliwne moździerze mają chropowatą powierzchnię, nie są więc tak idealnie gładkie jak moździerze kamienne. Jednak dzięki temu pasują do kuchni w rustykalnym stylu lub w stylu vintage.
Stalowy moździerz kuchenny
Moździerze wykonane ze stali są lżejsze od moździerzy kamiennych i żeliwnych, są higieniczne, trwałe, zazwyczaj można je myć w zmywarce. Stal nie chłonie zapachów, ani się nie przebarwia. Do tego jest odporny na zarysowania, wyszczerbianie się, zniekształcenia czy stłuczenia. Pod względem designu moździerz ze stali najlepiej ze wszystkich pasuje do nowoczesnych kuchni.
Moździerz z drewna
Choć drewno to naturalny materiał, a wykonane z niego moździerze wyglądają bardzo stylowo, to jest to typ, który ma najwięcej wad. Nawet jeśli jest wykonany z najtwardszego drewna to może pochłaniać zapachy przypraw, a także przebarwiać się. W dodatku nadaje się wyłącznie do ścierania suchych produktów. Jest to moździerz dla osoby, która korzysta z niego sporadycznie i raczej poszukuje oryginalnego dodatku do kuchni.
Designerski moździerz kuchenny
Jeśli wybierzemy stylowy moździerz to będziemy mieli fajny i jednocześnie praktyczny dodatek do kuchni. Bez względu na materiał, z którego jest wykonany, zawsze pięknie prezentuje się na kuchennym blacie. Korzystanie z moździerza zaprocentuje też doskonałym smakiem przyrządzanych potraw.