Kategorie
Producent
Kolor
Materiał
Dostępność
Specjalistyczne termometry do piekarnika, do mięsa i do lodówki
Termometry kuchenne
Funkcjonalne termometry kuchenne
Mało kto potrafi przygotować dowolne potrawy według własnego uznania. Większość z nas potrzebuje jednak dokładnych przepisów, listy niezbędnych składników, a także całego szeregu urządzeń, które nam ułatwią wykonanie perfekcyjnych dań. Jednym z nich jest termometr kuchenny, który ułatwia nam przygotowanie wielu potraw.
Termometr do piekarnika
Bez wątpienia najbardziej przydatny jest termometr do piekarnika gazowego lub elektrycznego. Często pomimo tego, że ustawiamy określoną temperaturę w kuchence, nie mamy pełnej kontroli nad rzeczywistą temperaturą w piekarniku. Tym bardziej, że możemy otwierać drzwiczki, włączać termoobieg lub zmieniać ustawienia temperatury. Zmienia to termometr do piekarnika. Można go umieścić na naczyniu żaroodpornym, postawić na blasze piekarnika lub powiesić na kratce w piekarniku. Taki termometr da nam precyzyjną informację o warunkach panujących wewnątrz piekarnika i ułatwi dopasowanie temperatury do określonych potrzeb.
Termometr do lodówki i zamrażarki
Na przeciwległym do piekarnika biegunie są lodówki i zamrażarki. Z pomocą odpowiedniego termometru można kontrolować temperaturę w lodówce i zamrażarce. Ma to duże znaczenie zarówno w kwestii utrzymania produktów w świeżości niezależnie od czynników zewnętrznych, jak i podczas schładzania potraw do określonej temperatury, takich jak galarety, serniki na zimno i inne. Termometr do lodówki i zamrażarki można umieścić w dowolnym miejscu dzięki praktycznym haczykom.
Termometr elektroniczny z sondą
Termometr z sondą ma duży zakres temperatur, zazwyczaj od 0 do 250 stopni Celsjusza. To oznacza, że dzięki niemu można zweryfikować niemal każdy rodzaj potraw. Sonda, o długości kilkunastu centymetrów sprawia, że można to zrobić zupełnie bezpiecznie bez ryzyka oparzeń. W zależności od konkretnie wybranego modelu można spodziewać się różnych udogodnień, na przykład alarmu ostrzegawczego o zbyt wysokiej temperaturze i ryzyku przypalenia potrawy.
Termometry kuchenne do zadań specjalnych
Przygotowanie potraw ułatwią też poręczne termometry do różnych zastosowań. Jednym z nich jest termometr do mleka. Dzięki nim można przygotować mleko do kawy o odpowiedniej temperaturze. Dzięki temu nie będzie ono zbyt chłodne, ani zbyt gorące. Wystarczy go zanurzyć w dzbanuszku z mlekiem. Równie przydatny jest termometr do mięsa. Pozwoli sprawdzić temperaturę wewnętrzną mięsa i zweryfikować jego stopień upieczenia. Na termometrze często znajduje się ściąga dotycząca optymalnej temperatury względem rodzaju mięsa. Sprawdzając w ten sposób stopień upieczenia lub usmażenia mięsa możemy być pewni, że nie będzie ono ani surowe, ani wysuszone. Alternatywą jest termometr na szpikulcu z pipetą do polewania mięsa sosem. Jeśli często przygotowujemy steki warto mieć do nich specjalny termometr. Dzięki niemu dokładnie można określić czy steki są wypieczone do poziomu rare (krwisty), medium (średnio wysmażony) czy well done (dobrze wysmażony).