Ręczniki

Puszyste ręczniki

Idealny ręcznik powinien być miękki w dotyku, dobrze chłonąć wodę i też ładnie wyglądać w naszej łazience. Jednak ręcznik ręcznikowi nie równy. Najważniejszy przy dobieraniu ręcznika jest wybór materiału z jakiego został wykonany. Najlepszym wyborem będą ręczniki bawełniane bez syntetycznych domieszek, lub ręczniki z domieszką włókna bambusowego. Ręczniki z bawełny nie uczulają, dobrze wchłaniają wodę i są bardzo miłe w dotyku. Ręczniki z domieszką włókna bambusowego mają właściwości bakeriobójcze i bardzo szybko schną. Bez wątpienia najlepsze pod względem chłonności są ręczniki z bawełny egipskiej. Bawełna egipska ma dwa razy dłuższe włókna niż inne rodzaje bawełny. Dzięki temu jeszcze lepiej osusza ciało. Włókna materiału po zamoczeniu za każdym razem lekko podnoszą się podczas suszenia dlatego ręcznik zyskuje na miękkości po każdym praniu.

Jak wybrać ręcznik?

Cechą na którą powinno się zwrócić uwagę przy wyborze ręcznika jest jego gramatura czyli ciężar i grubość materiału. Ręczniki o małej gramaturze czyli od 300 do 400 gr/m2 będą cienkie i lekkie, a co za tym idzie będą szybko schnąć, ale słabiej wchłaniać wodę niż ręczniki grubsze. Ręcznik o mniejszej gramaturze będzie dobrym wyborem jeśli nie masz na półkach zbyt wiele miejsca, cieńki ręcznik zajmuje go po prostu mniej. Ręczniki o gramaturze 450 – 500 gr/m2 są to ręczniki średniej grubości, które wchłoną więcej wody i szybciej osuszą ciało. Taki ręcznik doskonale sprawdzi się jako ręcznik kąpielowy. Ręczniki grubsze niż 550 gr/m2 to ręczniki bardzo grube, dobrze wycierają ciało, ale są znacznie cięższe od pozostałych i mogą zajmować dużo miejsca. Poza tym – bardzo długo schną i trudniej utrzymać ich świeżość.

Jaki rozmiar ręcznika?

Wybraliśmy już materiał i grubość ręcznika, teraz czas na rozmiar. Małe ręczniki 30 x 50 cm idealnie sprawdzą się jako ręczniki do rąk i dla gości. Zwykle kupujemy ich kilka sztuk, gdyż z uwagi na częstość użycia i względy higieniczne – często je wymieniamy na świeże. Takie ręczniki zajmują niewiele miejsca i w łazience trzeba położyć je przy umywalce, tak by były widoczne dla gości. Idealnie jeśli każdy gość ma do dyspozycji własny ręcznik do rąk.

Ręczniki w rozmiarze 55 x 100 cm to typowe ręczniki kąpielowe. Z uwagi na ich średni rozmiar są najbardziej uniwersalne – będą odpowiednie zarówno do wycierania ciała po kąpieli, jak i zawinięcia włosów.

Duże ręczniki kąpielowe, w rozmiarze 100 x 130 cm to ręczniki kąpielowe pokaźnych rozmiarów. Spodobają się najbardziej tym którzy lubią otulić się miękkim ręcznikiem po wyjściu z kąpieli. Ładny i schludny ręcznik to wizytówka łazienki. Dobrze wybrany zdobi łazienkę i podnosi komfort codziennej kąpieli.

W kwestiach estetycznych powinniśmy kierować się zarówno dopasowaniem do aranżacji łazienki jak i względami praktycznymi. Kolor dobieramy do aranżacji metodą kontrastu, lub uzupełnienia. Metoda kontrastu polega na przeciwstawieniu kolorów i dobrze sprawdza się w łazienkach o intensywnej kolorystyce. Na przykład do kafelek w kolorze antracytowym dobieramy ręczniki turkusowe, a do kafelek ecru – ręczniki czarne.Metoda uzupełnienia polega na wzbogaceniu aranżacji łazienki poprzez dodanie ręczników w zbliżonej tonacji kolorystycznej i o podobnej intensywności koloru. Np. do kafelek jasnoszarych dobieramy jasne ręczniki miętowe, a do écru – w odcieniach pudrowego różu.

Ręczniki jednolite w fakturze, lub z prostą bordiurą są uniwersalne i odpowiednie zarówno do tradycyjnej jak i do nowoczesnej łazienki. Zachowują formę i estetyczny wygląd nawet po wielu praniach. Ręczniki z haftem są bardzo dekoracyjne, trzeba jednak restrykcyjnie przestrzegać instrukcji prania, gdyż w przypadku prania w wyższej niż przewidziana temperaturze tkanina może zbiec się wokół haftu tworząc mało estetyczne fałdki.

Pamiętajmy także o kwestiach czysto praktycznych. Jasne ręczniki – białe, écru, jasnoszare będą z biegem czasu trudniejsze do utrzymania w idealnej kondycji.