Dywany

Dywany od wieków ozdabiają naszą przestrzeń, a te dobrze wykonane poza walorami estetycznymi również świadczyły o statusie właściciela. Dywany ręcznie tkane, z naturalnych materiałów zawsze były najwyżej cenione. Dzisiaj, przy ogromnym wyborze sztucznych produktów coraz trudniej znaleźć je w Europie. Poniżej prezentujemy wybrane pozycje - nowoczesne i eleganckie dywany w stylu skandynawskim. Dywany wełniane, ze skóry, z wiskozy... Również w naszym ulubionym duńskim stylu.

Skandynawskie dywany

Dywany mają swoich przeciwników i miłośników. Każda ze stron ma mocne argumenty, ale nie ulega wątpliwości, że zalet jest o wiele więcej. Dywany pomagają kreować przestrzeń, wprowadzają do wnętrza akcenty kolorystyczne, sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. W zależności od wyboru kolorów, wielkości dywanu oraz jego materiału można osiągnąć różne efekty – dywan może rozjaśnić przestrzeń i powiększyć ją lub zmniejszyć. Zwolennicy dywanów zauważają także, że dywany świetnie izolują od zimnej podłogi, a także pozytywnie wpływają na akustykę we wnętrzu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dywany chronią podłogę przed zniszczeniem – bez wątpienia łatwiej i taniej jest wymienić dywan niż parkiet czy panele.

Dywany do salonu i sypialni

Salon to miejsce, w którym dywan pojawia się najczęściej. Warto wykorzystać go w aranżacji wnętrza tak by osiągnąć fantastyczny efekt. Dywan można dopasować na zasadzie harmonii lub kontrastu. Warto postarać się, by dobrze wkomponować dywany do salonu. Akcent kolorystyczny z dywanu warto powtórzyć na poduszkach ozdobnych, zasłonach lub innych tekstyliach obecnych w salonie. Warto pamiętać, że jednokolorowe dywany do salonu wizualnie uspokajają wnętrze, natomiast te o wyrazistych wzorach dodają charakteru wnętrzom minimalistycznym. Wybierając dywan warto pamiętać, że trendy zmieniają się w każdym sezonie. W ostatnim czasie popularność zdobywały marokańskie wzory, miękkie dywany do salonu typu shaggy, dywany z roślinnymi motywami czy dywany do salonu o nietypowym kształcie. Szukając jednak dywanu ponadczasowego, który będzie cieszył oko przez wiele lat warto postawić na ciepłe beże, odcienie niebieskiego, czy też szarość i antracyt. Dywany do salonu w tych kolorach pasują do większości wnętrz i wyglądają bardzo elegancko. Oczywiście najlepiej będzie się prezentował dywan z prawdziwej wełny, która jest ciepła i przyjemna w dotyku. W dodatku wełniane dywany pozytywnie wpływają na utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza!

Stylowy chodnik do kuchni i do przedpokoju

Każdy kto nie chce się decydować na duży dywan, może sięgnąć po mniejsze chodniki. Chodnik do salonu, kuchni, czy do sypialni również spełni funkcję dywanu, a przy tym nie zakryje całej podłogi. W salonie można go umieścić przy sofie lub fotelu, by zapewnić sobie maksimum komfortu. Chodniki świetnie wpisują się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem jest też zastosowanie kilku różnych chodników w jednym pomieszczeniu, co pozwoli osiągnąć efekt charakterystyczny dla stylu eklektycznego. Chodnik do salonu może też uzupełniać dywan, który stanowi najważniejszy akcent na podłodze. Warto też wykorzystać chodniki w innych pomieszczeniach. Chodnik można położyć po obu stronach łóżka w sypialni albo też położyć go w przedpokoju. Chodniki do salonu są dostępne w tak wielu kolorach, wzorach, rozmiarach, że każdy dopasuje odpowiedni chodnik do charakteru wybranego pomieszczenia.