Kwiaty cięte wprowadzają do domu życie, świeżość, kolor i zapach. Róże, gerbery i goździki dostępne są przez cały rok, poza nimi jednak mamy do dyspozycji całe spektrum kwiatów sezonowych: tulipany, frezje, astry, dalie, kalie... Jeśli kochasz kwiaty, poznaj nasze propozycje ich oryginalnej ekspozycji. Dowiedz się jak dobierać wazony do kwiatów i jak łatwo przygotować nowoczesne dekoracje kwiatowe.
Jak dobierać wazony do kwiatów?
Wazon powinien podkreślać urodę kwiatów, a nie konkurować z nimi formą. Dlatego proste kształty i neutralne kolory są najlepszym tłem dla świeżych pąków i zielonych fantazyjnych łodyg. W przypadku kwiatów suszonych – łatwo uzyskać oryginalną jesienną dekorację dobierając kolorystycznie wazon do suszonych kwiatów.
Dobierając wazon do kwiatów zwróćmy uwagę na długość łodyżek i wielkość bukietu. Pąki kwiatów w bukietach powinny znajdować się conajmniej 7-10 cm nad brzegiem wazonu. Bukiet należy rozwiązać przed włożeniem do wazonu, a łodygi oczyścić z nadgnitych liści. Wazon powinien być tak szeroki, by luźno zmieściły się w nim wszystkie łodygi. Zbyt szeroki wazon jednak może utrudnić układanie kwiatów w środku, gdyż łodyżki będą przechylały się pod skosem z powodu ciężaru pąków.
Szklane, przezroczyste wazony
Przezroczyste, szklane wazony wspaniale eksponują całe kwiaty wraz z łodygą. Kwiaty prezentują się w nich delikatnie i świeżo. jeśli eksponujemy kwiaty w wazonie z przeźroczystego szkła musimy pamiętać o regularnej wymianie wody dla kwiatów i przy okazji oczyszczać łodygi by wyglądały estetycznie.
Taki wazon czyścimy wodą z octem, by pozbyć się resztek osadu i wycieramy do sucha miękką ściereczką, a w miejscach trudnodostępnych – czyścikiem do karafek.
Białe wazony porcelanowe i szklane
Wazony w białym kolorze znakomicie wyeksponują kwiaty w intensywnych kolorach. Jednolity kolor ukryje łodygi, oraz pozwoli na swobodną aranżację przy użyciu np. kratki do układania bukietów.
Efekt neutralnego tła uzyskamy także umieszczając kwiaty w wazonach z polerowanej stali.
Wazony podłogowe
Wysokie wazony podłogowe stanowią znakomite wypełnienie pustego narożnika salonu, świetnie prezentują się także przy schodach I w korytarzach – ustawione w grupie wzdłuż pustej ściany.
Zwykle mają od 40 do 60 cm wysokości i są przeznaczone do kwiatów o bardzo długich łodygach (np. Kalie, kwiat czosnku, chryzantema Anastasia).
Jeśli mieszkamy z małymi dziećmi, wazony podłogowe z żywymi kwiatami nie będą bezpiecznym rozwiązaniem. Ustawmy w nich wtedy kompozycje z suchych łodyg, nie wymagające wody.
Ikebana – inny świat wartości
Japońska sztuka układania kwiatów skupia się na tworzeniu harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru.
„Podczas gdy ludzie Zachodu podkreślają ilość i barwy roślin, poświęcając uwagę przede wszystkim pięknu kwiatów, Japończycy podkreślają linearne aspekty kompozycji. Rozwinęli sztukę obejmującą nie tylko kwiaty, ale również naczynia, łodygi, liście i gałęzie.“ - Wikipedia
Ikebana to trudna sztuka, jednak gdy poświęcimy czas planowaniu dzieła, wyborowi elementów kompozycji i niespiesznemu układaniu – efekt będzie wyjątkowy i satysfakcjonujący.
Wazony do ikebany są integralną częścią kompozycji. Często w roli wazonu wybiera się klasyczne miseczki na przekąski, lub głębokie tacki. Wybierając konkretny model naczynia warto mieć przemyślane techniczne aspekty dzieła (np. czego będziemy używać - gąbek, mocowań, kleju, itd.) i obejrzeć je pod kątem możliwości sprawnego ułożenia kwiatów, łodyg i liści.