Kubki termiczne

Szczelne kubki termiczne

Kubek termiczny stanowi praktyczny gadżet dla wszystkich osób prowadzących aktywny tryb życia. Przy wyborze kubka termicznego należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Liczy się także pojemność, kształt i materiał. Dla osób poruszających się głównie samochodem nie jest tak bardzo istotna waga, a raczej rozmiar pasujący do schowka oraz obecność wygodnego uchwytu. Osoby, które planują nosić kubek ze sobą w torebce lub plecaku, muszą wziąć pod uwagę jego szczelność.

Kubki termiczne mają zwykle pojemność od 200 do nawet 750 mililitrów. Mały kubek (200-350 ml) odpowiada przeciętnej objętości ciepłego napoju, jaką zazwyczaj wypija się w domu. Większa objętość jest odpowiednia gdy chcemy gorący napój „popijać” przez kilka godzin.

Kubek termiczny powinien mieć kształt, który pozwala na jego stabilne trzymanie i podnoszenie. Najpewniejszy chwyt zapewniają kubki z przewężeniem pośrodku, lub kubki termiczne z uchwytem. Niektóre wyposażone są również w powłokę antypoślizgową, często wykonaną z silikonu, która zapobiega wyślizgnięciu się kubka z dłoni. Kubek termiczny z podwójnymi ściankami nie powinien nagrzewać się na zewnątrz, dlatego można go wziąć do ręki nawet wówczas, gdy do środka wlejemy wrzątek.

Pokrywa kubka termicznego jest jego bardzo istotnym elementem. Powinna być ona szczelna, by opóźnić proces wychładzania się napoju, a jednocześnie zabezpieczyć płyn przed wylaniem się. Dodatkowo powinna ona również ułatwić sprawne napicie się, używając w celu otwarcia tylko jednej ręki. Takie rozwiązanie jest istotne dla osób podróżujących komunikacją miejską, które cały czas muszą trzymać się uchwytów.

Warto zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia kubka termicznego. Niektóre nadają się do mycia w zmywarce. Brak zakamarków w pokrywie ułatwia utrzymanie higieny kubka.

Specjalistyczne kubki termiczne są droższe, ale jednocześnie zapewniają większą szczelność, a więc lepiej sprawdzą się podczas dłuższych pieszych wędrówek. Przeciętny kubek termiczny powinien utrzymywać temperaturę przez minimum dwie godziny, najczęściej są to 3-4 godziny.

Kubek termiczny najczęściej wykonany jest z metalu połączonego z tworzywem sztucznym. Powinno być ono wolne od szkodliwych związków BPA i ftalanów..

Rodzaje materiałów, z jakich wykonuje się kubki termiczne:

• Kubki termiczne z tworzywa sztucznego do parzenia herbaty –główną zaletą takiego rozwiązania jest niska waga i atrakcyjna cena. 
• Kubki termiczne ze stali – zaletą stalowych kubków jest ich solidna konstrukcja i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są one również obojętne chemicznie, nie wydzielają żadnych szkodliwych związków. Długo trzymają ciepło, ale stalowe kubki termiczne są niestety dość ciężkie;
• Kubki termiczne z porcelany – są one z pewnością bardzo dekoracyjne, idealne na prezent. Pełnią funkcję tradycyjnego kubka, który nieco dłużej utrzymuje temperaturę dzięki silikonowej pokrywie. Nie chłoną zapachów. Są nieco cięższe niż kubki plastikowe i mogą się stłuc. Najlepiej sprawdzą się do użytku w biurze lub w domu;
• Kubki termiczne szklane dobrze utrzymują temperaturę i mają atrakcyjny wygląd. Dodatkowo w przypadku większości takich kubków termicznych można je myć w zmywarce i wstawiać do kuchenki mikrofalowej. Są one jednak dość ciężkie i można je stłuc. Najlepiej sprawdzą się w domu i w pracy;
• Kubki termiczne z tritanu są bardzo lekkie, odporne na drobnoustroje. Ich minusem jest nieco wyższa cena, a także podatność na ewentualne zarysowanie. Sprawdzą się jako kubek na czas podróży lub wycieczki.

Kubki termiczne różnią się także między sobą rodzajem wieczka. Istnieją takie, w których wieczko jest całkowicie odkręcane, co przybliża je do małych termosów. Są one zdecydowanie najbardziej szczelne, ale całkowite odkręcanie sprawdza się jedynie w przypadku możliwości stabilnego postawienia kubka, a więc na przykład w pracy. W chwili odkręcania zakrętki traci się dużo ciepła.

Kubki termiczne z ustnikiem mogą mieć półautomatyczne wieczko. Często posiada ono przycisk. Jego wciśnięcie powoduje powstanie szczeliny, z której można się napić. Takie rozwiązanie jest wygodne na przykład podczas jazdy na rowerze. Kubek termiczny z ustnikiem może mieć również zabezpieczenie w formie przesuwnego albo podnoszonego zamknięcia. Taki sposób jest niewątpliwie wygodny, ale jednocześnie kubek nie jest w pełni szczelny.

Kubek termiczny samochodowy

Kubek samochodowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które sporo czasu spędzają w trasie. W korku albo podczas postoju na parkingu wygodnie jest sięgnąć po kubek z ciepłym napojem. W parę chwil można się napić i odstawić kubek.

Warto sprawdzić średnicę kubka termicznego do samochodu. Powinna być ona zgodna ze średnicą samochodowej podstawki do jego wstawiania. Najlepiej sprawdza się kubek termiczny, który zwęża się ku dołowi. W przypadku kubków termicznych samochodowych duże znaczenie ma obecność rączki do trzymania.

Kubki termiczne mogą być również wykorzystywane w zaciszu domowym lub w pracy. To wybór dla osób, które wiele czasu spędzają przed ekranem komputerów i którym notorycznie stygnie zaparzona kawa lub herbata. Dzięki szczelnemu kubkowi nie ma obawy, że cokolwiek wyleje się na klawiaturę laptopa. To rozwiązanie także na wypadek choroby – osoba z grypą lub przeziębieniem może mieć gorący napój w zasięgu ręki.

Kubek termiczny sprawdzi się dla osób lubiących długie wycieczki albo spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Można go zabrać na piknik, na wycieczkę w góry, na plażę, do pociągu lub autobusu.

Kubek termiczny na ciepły i zimny napój

Kubek termiczny może być używany zarówno do ciepłych, jak również do zimnych napojów. Utrzymuje długo także niską temperaturę, co jest szczególnie cenne w upalne dni. Nie ma obaw, że po kilku godzinach napój stanie się równie ciepły, co powietrze dookoła.