Wolna kurka - zdrowe jajko

Bez wątpienia jajko króluje na wielkanocnym stole. Z naszego poradnika dowiesz się więcej nie tylko o cennych zdrowotnych właściwościach tego przysmaku, ale też czym kierować się przy jego wyborze.
Zaprezentujemy też kilka metod na przygotowanie jajek. Na pewno wybierzesz swój ulubiony sposób!



Jajko czy kura?

Kura bez wątpienia jest nielotem, natomiast jajko w opinii dietetyków i Światowej Organizacji Zdrowia miało zarówno swoje wzloty jak i upadki. Jest ono przede wszystkim źródłem łatwo przyswajalnego przez organizm białka i wielu cennych aminokwasów. Ich proporcje są tak idealne, że w latach 60' XX wieku jajko służyło jako wzorzec przy ich pomiarze w żywności. Niecałe 10 lat później opinia jajka została zszargana przez dietetyków, którzy uważali że zawarty w żółtku cholesterol pokarmowy przyczynia się do zachorowań na choroby układu krążenia. Obecnie to przekonanie nie jest już tak popularne, a przysmak znów wrócił do łask. Ma na nasz organizm dobry wpływ i z racji na jego niską kaloryczność, jest często włączany do różnego rodzaju diet.

Wiesz co jesz, czyli jajko rozkodowane!

Nie wszystkie jajka dostępne na rynku będą miały taką samą wartość odżywczą. Jeśli w momencie kupna chcemy się dowiedzieć czegoś więcej na ich temat, (prawie) wszystko powie nam etykieta wybijana na samej skorupce. Na każdej powinniśmy znaleźć kod w formacie:

X - YY - AABBCCDD. Zobacz co oznaczają poszczególne symbole:

X - odpowiada za sposób hodowli kur. To najważniejsza część kodu. Sposób w jaki hodowane są kury determinuje to jak ich jajka będą smakować i ile będą miały witamin!

  • X = 3 To jajka od kur z chowu klatkowego. W wielu krajach UE ten sposób chowu jest zabroniony- kury żyją w bardzo małych klatkach, nigdy nie widząc słońca. Są karmione paszą z antybiotykami, aby uniknąć chorób w tak dużym skupisku zwierząt.
  • X = 2 To jajka od kur z chowu ściółkowego. Ten rodzaj chowu daje kurom trochę więcej wolności- kury przemieszczają się w ciasnych oborach.
  • X = 1 To jajka od kur z wolnego wybiegu. W tym przypadku kury mogą opuszczać kurnik, mają swoje grzędy i są karmione paszą.
  • X = 0 To jajka z hodowli ekologicznej – zdecydowanie najzdrowsze. Kury żyją na wolnym wybiegu, są karmione naturalna paszą bez chemicznych dodatków.

YY - to kraj pochodzenia, jajka z Polski są oznaczone symbolem PL

AABBCCDD- wskazuje bezpośrednio na producenta jajek.

Gdy wybraliśmy już jajka, czas na ich przygotowanie!  Oto kilka łatwych sposobów!

Na miękko lub twardo

Każdy kto lubi jajka ugotowane na miękko zapewne ma własny sposób ich przygotowania. Można gotować wkładając je do zimnej lub gorącej wody.

Niestety często zdarza się, że wychodzą one raz na miękko a raz na twardo. Mimo tego, że było gotowane tyle samo czasu! Od czego to zależy?

Bez względu jaki sposób gotowania wybierzesz nie bez znaczenia jest rozmiar jajka i jego temperatura przed włożeniem do wody.

Ważne by przed gotowaniem jajko miało temperaturę pokojową. Jeżeli jest zimne, po włożeniu do wrzątku może pęknąć.

Porada: jeśli zamierzasz gotować jajko wyciągnięte prosto z lodówki możesz je ogrzać wkładając je na kilka minut do ciepłej wody!

Kileiszki do jajek Authentics Eiko

1. Przygotuj średni garnek (np. 0,5 l) i nalej do niego wody. Powinno jej być tyle by po włożeniu jajka do wody było ono całe zakryte.

2. Zagotuj wodę, a gdy zacznie wrzeć zmniejsz delikatnie moc palnika. Włożenie jajka do mocno gotującej się wody, może skutkować tym, że zacznie ono podskakiwać i skorupka ulegnie uszkodzeniu.

3. Włóż delikatnie jajko do wody za pomocą łyżki. Możesz też użyć kieliszków na jajka Authentics Eiko. Można w nich gotować jajko zawieszając kieliszek na brzegu garnka! To idealne rozwiązanie dla posiadaczy kuchenek elektrycznych oraz indukcyjnych!

Gotuj jajko od 3,5 do 5 minut. Czas gotowania dobierz do jego wielkości:

  • jajko małe (S) gotuj 3,5 minuty

  • jajko średnie (M) gotuj 4, 5 minuty

  • jajko duże (L) gotuj 5 minut

4. Jeśli należysz do zapominalskich, po włożeniu jajka do wody włącz timer, który nie pozwoli ci przegapić właściwego momentu na wyciągnięcie jajka.

5. Na koniec wyciągnij je i włóż pod zimną wodę. W ten sposób zapobiegniesz dalszemu ścinaniu się środka. Dzięki temu też, skorupka łatwo odejdzie od białka!

Jajko gotowe! Można podać do stołu! Zobacz najciekawsze kolekcje do jajek na miękko:

Kieliszek na jajko z łyżeczką Alessi DressedBlomus Ovo2 Kieliszki na jajka Georg Jensen AlfredoKieliszek na jajko WMF Kubuś Puchatek

Jajko w koszulce - jajko na miękko topless!

Jajko w koszulce zwane też poszetowym to jajko gotowane w wodzie. Białko powinno być ścięte a żółtko płynne. To tak jak, na miękko tylko bez skorupki!

Zobacz jak zrobić jajko w koszulce krok po kroku:

Jajko powinno mieć temperaturę pokojową. Chcesz szybko ogrzać jajko, zobacz naszą poradę!

1. Przygotuj średni garnek (ok 2 l) wypełnij go wodą mniej więcej do połowy i zagotuj ją. Ważne jest, aby nie doprowadzić wody do wrzenia!

2. Do gotującej się wody dodaj 2 łyżki octu.

Porada: Jeśli chcesz gotować bez octu dodaj do wody soku z cytryny. Efekt będzie identyczny!

3. Rozbij jajko i wlej je do miseczki.

4. Mieszaj gotującą się wodę tak aby na środku garnka powstał charakterystyczny wir.

5. Szybkim i zręcznym ruchem przelej żółtko z białkiem z miseczki w sam środek wiru.

6. Cały czas mieszając wodę gotuj jajko ok. 3 minut.

Przekładanie białka i żółtka z miseczki do garnka w teorii jest bardzo proste. Jednak jest to najtrudniejszy moment... jak przełożyć jajko do garnka by tak pięknie się „zamknęło”?

Jeśli wpadasz w wir nieudanych prób ten etap możesz sobie ułatwić! Zobacz sprytne zestawy do jajek w koszulkach:

Zestaw do jajek w koszulkach Mastrad2 Foremki do jajek w koszulkach CuisiproNaczynie do gotowania jajek w koszulkach Joseph JosephZestaw do jajek w koszulce Joseph Joseph Poach

A może jajko z patelni?

Jajko sadzone podawane na grzance to tradycyjne śniadanie Brytyjczyków. Nie tylko Brytyjczycy je lubią! Sposób przygotowania tego dania jest bardzo prosty. Wystarczy ( poza jajkiem, oczywiście) sól, pieprz,odrobina tłuszczu i dobrze rozgrzana patelnia. Rozbijamy jajko, chwilę smażymy i gotowe! Nie ma w tym wielkiej filozofii, zatem dołóżmy odrobinę finezji!

Kolorowe foremki Mastard w zabawnych kształtach wywołają uśmiech na twarzy i sprawią że zwykłe jajko sadzone stanie się niezwykłe.

Foremki do jajek MastradPatelnia do jajek Skeppshult

Jeśli nie lubisz smażyć możesz je też upiec je w piekarniku! Solidna patelnia do jaj Skeppshult posiada 4 okrągłe wgłębienia do których możesz wbić jajka. Patelnia jest zrobiona z żeliwa – materiału o bardzo wytrzymałego i przyjaznego środowisku. Żeliwo jest materiałem w 100% naturalnym, dlatego żadne związki chemiczne nie wydzielają się podczas gotowania. To zdrowa alternatywa dla tradycyjnego smażenia.



Jajko na twardo z niespodzianką

Naczynia do gotowania jajek Lekue Ovo

Naczynia Lékué Ovo to świetny sposób na przygotowanie jajka z niespodzianką. Rozbij jajko do naczynia i dodaj dowolny dodatek: szczypiorek, szpinak czy bekon będą stanowiły nie lada urozmaicenie. Naczyń z serii Ovo możesz używać zarówno w tradycyjny sposób- gotując w garnku jak i w mikrofalówce. Poniżej wskazówka jak długo gotować:

  • na miękko - gotuj 7-9 minut (w garnku) lub 45 sek. (w mikrofalówce 800W).
  • na twardo: 15 minut (w garnku) lub 1 min. i 10 sek. (w mikrofalówce 800W).

Tak zaserwowane jajko chce się zjeść od razu!