Hand & Bowl - z posiłkiem w ręce. Wywiad z Markiem Cecułą

Miska Hand & Bowl

Lubisz jeść swoje ulubione potrawy poza stołem? 
Rozsiąść się wygodnie w fotelu lub na kanapie przed telewizorem, w jednej ręce trzymając swoją ulubioną miskę z obiadem?

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to z pewnością wiesz, jak ciężko zjeść gorący posiłek bez poparzeń dłoni. 
Jednak światowej sławy artysta, ceramik przygotował rozwiązanie specjalnie dla Ciebie, które po raz pierwszy zaprezentował szerokiej publiczności.

Miska Hand&Bowl, to nowatorskie podejście do jedzenia poza stołem, które Marek zaprezentował w programie "Kto to kupi?" i tym samym podbił nasze serca!

Marek Cecuła - artysta, który znany jest na całym świecie ze swoich nietypowych i oryginalnych dzieł wykonanych z ceramiki, stworzył miskę idealną, dzięki inspiracji innymi kulturami. 

Marek Cecuła w programie "Kto to kupi?"

Kim jest Marek Cecuła? 

Marek Cecuła

Historia życia Pana Marka toczy się na kilku kontynentach, na których zdobywał doświadczenie ceramiczne i poszerzał swoją pasję do rzemiosła. 

Pan Marek urodził się w Częstochowie. Do 16 roku życia mieszkał w Kielcach, skąd wyemigrował do Izraela. 
Po kilkunastu latach przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zadomowił się na dłuższy czas.
Założył tam studio Modus Desig oraz galerię Contemporary Porcelain, które w krótkim czasie zyskały duże uznanie. 

W latach 1985 - 2004 był dziekanem Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w nowym Jorku, a od roku 2004 - 2010 profesorem w National Academy of the Arts w Bergen.
W 2012 roku otworzył Design Centrum w Kielcach, a już rok później Ćmielów Design Studio.

Marek Cecuła przy pracy

Poznaj Marka Cecułę i jego innowacyjną miskę Hand&Bowl

Czy pamięta Pan swoje pierwsze zetknięcie z ceramiką? Jakie to uczucie mieć w dłoniach bryłę, której można nadać dowolny kształt?

Fascynowało mnie to, że glina jako materiał pierwowzorów jest wszędzie dostępna i tak wygodna w fomowaniu, że nie potrzeba żadnych narzedzi, poddaje się dotknieciem reki a co najważniejsze, że ślad, dotyk i odbicie dloni przekazuje (przenosi) bezpośrednio uczucia (energię) twórcy. Które zastyga permanentnie i przenosi użytkownikowi emocje wtopione w formę. To komunikacja poprzez materię i kontakt z obiektem.

Miska Hand & BowlMa Pan bardzo skomplikowaną ścieżkę kariery, która nieodłącznie wiąże się ze zmianami w życiu prywatnym. Czy tak częste przeprowadzki wpłynęły na Pana pomysły i twórczość?

Tak, zmiany w otoczeniu i kulturze miejsc, w których bywałem są ewidentne widoczne w moich pracach. Dlatego mam taki szeroki zakres i różnorodność projektów w koncepcjach, formach i wykonaniu. 

Czy Polska jest krajem, który docenia ceramikę jako sztukę z duszą, a nie tylko produkt użytkowy?

Polski odbiorca jest jednak jeszcze bardzo racjonalny w pojęciu współczesnego designu i pierwsza reakcja przeważnie to „Do czego to służy?" Pojęcie obiektu jako formy artystycznej jest jeszcze drugorzędne.

Skąd biorą się pomysły na projekty takie jak Hand & Bowl?
Są wynikiem długotrwałej analizy potrzeb rynkowych czy może przychodzą same, jako natchnienie lub inspiracja?

Większość pomysłów to spontaniczna obserwacja procesow zachodzących w aktywnym studio, tu dzieje się dużo rzeczy, które nasuwają następne kroki. Trzeba widzieć bardziej to czego nie ma, niż to co już jest widoczne.

Hand & Bowl to misa wykonana ręcznie - ile czasu zajmuje wytworzenie jednej sztuki?

Misy robione sa ręcznie i każda może mieć trochę inne walory, są grubsze i cieńsze, maja własny charakter bo właśnie indywidualność jest tu główną wartością. Każda misa zabiera ponad godzinę czasu na różnych etapach wykonywania.

Czy w przyszłości istnieje możliwość tworzenia Hand & Bowl spersonalizowanych? Z odciskiem dłoni użytkownika?

Nie, tego nie da się zrobić bo to odbicie ręki jest ufomowane w modelu z którego robi się formy.

W dalszym rozwoju tego produktu będą jeszcze misy w porcelanie kolorowej, czarnej, niebieskiej, szarej i ceglastej. Będą też dwa wymiary: miska mała (o średnicy 15 cm) i duża z większym wymiarem odbitej dłoni.