Jaki młynek do przypraw wybrać?

Czy potrafisz wyobrazić sobie swoje życie bez pysznego jedzenia? A pyszne jedzenie bez dodatku aromatycznych przypraw? Właśnie! Połowa sukcesu każdego dania to jego umiejętne doprawienie. Przechowywane w słoiczkach zmielone przyprawy, takie jak chociażby pieprz lub kardamon, szybciej tracą swój aromat i charakterystyczny smak. Warto więc wyposażyć swoją kuchnię w młynki do przypraw, które pozwolą Ci w każdym momencie wydobyć pełnię smaku ze smakowitych dodatków. Jednak każdy miłośnik kulinariów choć raz zadał sobie pytanie: jaki młynek do przypraw wybrać? W tym artykule staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

Młynek ręczny czy elektryczny

Młynek ręczny czy elektryczny?

To najbardziej podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać. W tradycyjnych młynkach mielenie odbywa się za pomocą ręcznych obrotów korbki lub pokrętła znajdującego się w główce młynka. Młynki ręczne zazwyczaj mielą ziarna na grubsze fragmenty niż młynki elektryczne, lecz jeśli jest to dla Ciebie problem, na pewno znajdziesz młynek ręczny z możliwością sterowania mechanizmem grubości mielenia - jak dostępne na naszej stronie młynki AdHoc Smoos.

Młynki elektryczne to natomiast gwarancja wygody. Dzięki mechanizmowi napędzanemu bateriami, zaledwie w kilka sekund możesz cieszyć się zmielonymi, aromatycznymi przyprawami. Są one zazwyczaj droższe i głośniejsze niż młynki ręczne do soli i pieprzu, a dodatkowo należy pamiętać o częstej wymianie baterii, która umożliwia korzystanie z urządzenia. Niektórzy specjaliści twierdzą również, że rozgrzewane elektrycznym mechanizmem żarna mogą niszczyć część walorów smakowych np. pieprzu. Jednak jeśli cenisz sobie funkcjonalność, młynek elektryczny do przypraw będzie idealnym uzupełnieniem Twojej kuchni.

Czerwony młynek w kuchni

Rodzaje mechanizmów mielących

Mechanizm mielący to najbardziej istotna część młynka. W końcu to on odpowiada za rozdrobnienie przypraw i wydobycie z nich pełni aromatu. Warto więc zainwestować w wytrzymały mechanizm mielący wykonany z ceramiki lub stali. Nie trać nawet pieniędzy na młynki do przypraw o plastikowych ostrzach - można powiedzieć, że są one jednorazowego użytku.

Zarówno ceramika, jak i stal mają swoje plusy oraz minusy. Ceramiczny mechanizm mielący, choć wydaje się, że powinien być kruchy i podatny na uszkodzenia, może przetrwać wiele lat użytkowania. Dzięki odpowiedniemu wypaleniu, ceramika może stać się mocna, zahartowana i bardzo ostra. Ceramiczne ostrza rozdrobnią więc kryształki soli, ziarna pieprzu, gałkę muszkatołową lub kardamon. Nie nagrzewają się, a więc nie wchodzą w interakcję z rozdrabnianymi substancjami i nie zmieniają ich smaku. Ceramiczny mechanizm mielący nie jest też podatny na rdzę.

Stalowe ostrza to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w kwestii młynków do przypraw. Są trwałe, niebywale ostre oraz trudno je stępić. Stalowe mechanizmy mielące wykorzystuje się w młynkach Peugeota, które w świecie profesjonalnych szefów kuchni zdążyły już wyrobić sobie renomę. I tak, dobrze myślisz - to ta sama firma, która produkuje samochody. Oprócz motoryzacji, rozwijają się także na gruncie kulinarnym, produkując noże, młynki do przypraw i kaw, akcesoria do wina. Stalowe mechanizmy mielące nie mogą być jednak wykorzystywane do mielenia przypraw o dużej zawartości wody - grozi im wtedy postępująca korozja.

Zmielone przyprawy

Regulacja grubości mielenia

Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, regulacja grubości mielenia to absolutny must have wśród opcji Twojego nowego młynka do przypraw. Sam pieprz lub sól należy mielić na różne sposoby, w zależności od specyfiki serwowanego dania. Do zup i sosów lepiej dodawać przyprawy zmielone w drobny pył, z kolei w marynatach lub sałatkach możesz pozwolić sobie na grubsze fragmenty ziaren. Zawierają więcej walorów smakowych. Niezależnie więc od tego, czy zdecydujesz się na drewniany młynek ręczny czy na metalowy młynek elektryczny, upewnij się, że istnieje możliwość regulacji grubości mielenia. Młynek z regulacją mielenia ułatwi Ci przygotowanie ulubionych potraw.

Przyprawianie potraw

Rozmiar młynka

Rozmiar młynka wpływa zarówno na walory estetyczne, jak i na aspekt funkcjonalny. Duże młynki są zazwyczaj wyposażone w większe zbiorniki na przyprawy, dzięki czemu możesz uniknąć uzupełniania ich po każdym daniu. Jednak często bywają one nieporęczne, zwłaszcza jeśli Twoja kuchnia nie grzeszy metrażem.

Małe młynki do przypraw sprawdzą się także jako solniczka i pieprzniczka do postawienia na stole. Nie zajmą dużo miejsca, estetyką mogą wpisać się w wystrój jadalni i stanowić jej funkcjonalną ozdobę (jeśli poszukasz odpowiednich!), a w dodatku każdy z gości może doprawić potrawę zgodnie ze swoimi kulinarnymi gustami. I to przyprawą w pełni aromatu i smaku!

Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu miejsca, możesz zdecydować się na dwukomorowe młynki do pieprzu i soli. Na naszej stronie znajdziesz między innymi: młynek Bodum Bistro, podwójny Küchenprofi, czy dwukomorowy młynek AdHoc Duo Spice.

Młynek Tucan Spring Copenhagen

Harmonijny design

Młynki do przypraw to mały, acz funkcjonalny element wyposażenia wnętrz. Jeśli jesteś miłośnikiem kulinarnego świata, na pewno powinnaś mieć go pod ręką - a tym samym, designem musi on komponować się z kuchnią lub jadalnią.

Najbardziej uniwersalne będą czarne młynki lub metalowe zestawy do mielenia. Jednak jeśli nudzą Cię minimalistyczne palety barw, możesz dopasować kolorowy młynek do przypraw do innych mocnych akcentów kolorystycznych w Twojej kuchni. Wśród naturalnych surowców, takich jak drewniane lub marmurowe blaty, idealnie wyglądać będą drewniane młynki w naturalnym kolorze sosny. Natomiast w kuchniach industrialnych, postaw na stal - i to nie tylko w ostrzach!