Wazon Lyngby – jak powstał najbardziej charakterystyczny wazon Danii?

Klasyczne Wazzony Lyngby VaseIkoniczny wazon Lyngby powstał w roku 1936. Pierwotnie był zrobiony z porcelany w białym kolorze. Wazon cieszył się ogromną popularnością i zainteresowaniem, dlatego gdy fabryka została zamknięta w 1969 roku, stał się produktem kolekcjonerskim, poszukiwanym na duńskich pchlich targach. Gdy w 2012 roku produkcja ruszyła ponownie, prążkowany wazon Lyngby zaczęto wytwarzać też w różnych kolorach. Porcelanowy oryginał doczekał się również brata zrobionego z ręcznie dmuchanego szkła.

Wazon Lyngby Vase z ręcznie dmuchanego szkła

Wazon Lyngby - poznaj proces produkcji

Wyprodukowanie wazonu Lyngby wymaga zaangażowania serca i duszy. Większość elementów jest wykonywana ręcznie, dlatego każdy wazon Lyngby opowiada wyjątkową historię.

Właściwy proces produkcji rozpoczyna się od wykonania form w fabryce. Jednej formy można użyć około 50 razy, do momentu w którym krawędzie stracą ostrość. Nowa forma jest przygotowywana na tokarce; środek i każdy rowek są wykonane ręcznie. Formy są o 17% większe niż wazony, ponieważ te kurczą się podczas pierwszego i drugiego wypalania.

Wazony Lyngby - produkcjaGdy formy są już gotowe, masa porcelanowa jest mieszana i rozlewana do form przez system rur i węży. Wypełnianych jest czterdzieści form jednocześnie. Ponieważ formy pochłaniają część masy, muszą być dwukrotnie wypełniane masą. Gdy z masy porcelanowej odparuje większość wody, ścianki wazonu zyskują odpowiednią grubość i prawie gotowy produkt pozostawia się do wyschnięcia by potem usunąć formę.

Wazony Lyngby - produkcja
Gdy wazony opuszczą formy poleruje się je i delikatnie myje gąbeczką. Przed wypaleniem są dokładnie sprawdzane, po sprawdzeniu odstawia się je na 48 godzin by zapobiec ewentualnemu pęknięciu podczas wypalania. Po tym czasie wazony trafiają do pieca i są wypalane przez 10 godzin w temperaturze 930 stopni Celsjusza. Po wystudzeniu na spód wazonów nanosi się charakterystyczny dla wszystkich oryginalnych produktów Lyngby zielony monogram.

Wazony Lyngby - produkcjaKolejnym etapem jet nałożenie glazury - ten etap wymaga skupienia i precyzji, aby na powierzchni wazonów nie powstały zacieki. Wszystkie wazony glazurowane są ręcznie.

Wazony Lyngby - produkcja
Po nałożeniu glazury, szkliwo zmywa się z dna wazonów, aby zapobiec jego przywieraniu podczas drugiego wypalania. Wazony są ponownie wypalane w piecu przez 12 godzin w temperaturze 1390 ° C - wystarczająco wysokiej, aby związać szkliwo z porcelaną. Podczas drugiego wypalania wazony kurczą się o 13-14% i może się dojść do ich zdeformowania, dlatego po tym etapie wazony są poddawane surowej kontroli jakości.

Wazony Lyngby - produkcja
W końcowym etapie produkcji sprawdza się również czy dno jest całkowicie gładkie. Zanim wazon zostanie zapakowany do transportu, następuje ostateczna kontrola jakości, po czym nieskazitelne wazony opuszczają fabrykę. Jeśli wazony mają być kolorowe, wymagane jest trzecie wypalanie, przez 3-4 godziny w temperaturze 1150 ° C, aby utrwalić kolor.

Wazony Lyngby - produkcjaWszystkie procesy produkcji wazonu Lyngby mają miejsce w fabryce. Każdy etap jest tak samo ważny i wszystkie czynności wykonywane są z najwyższą starannością, by dać użytkownikowi gwarancję jakości.

Plisowany wazon Lingby - zobacz wszystkie kolory i materiały >>

Kultowa kolekcja wazonów Lyngby