Od flower power do Flowerpot

Lampy &tradition Flowerpot

Premiera lampy wiszącej Flowerpot Vernera Pantona nie była najważniejszym wydarzeniem w 1968 roku. Jednak jej powstanie było przełomowym postępem zarówno w duńskim designie jak i w karierze znanego projektanta. Dowiedz się jakie są sekrety lampy Flowerpot – ikony duńskiego designu, produkowanej od ponad 50 lat!

Verner PantonVerner Panton (1926-1998) był wychowany w tradycji duńskiego modernizmu, który preferował rzemiosło z drewna. Stał się jednak  znany z projektów w tworzywach sztucznych, stali, gumie i innych materiałach syntetycznych właściwych dla epoki.

Panton, pod wielkim wpływem Arne Jacobsena, u którego praktykował, założył swoje pierwsze studio w 1955 roku i rozpoczął projektowanie w nurcie futuryzmu.  Wtedy powstały słynne projekty krzeseł Cone i Panton – produkowane i lubiane do dziś.

Lampa stołowa &tradition Flowerpot

Lampa Flowerpot zaprojektowana w kolejnej dekadzie była artystyczną odpowiedzią na niepokoje społeczne. Stała się próbą uchwycenia ducha hippisowskiego ruchu flower power w zabawnej i jednocześnie minimalistycznej formie. Od początku lampę produkowano w psychodelicznej palecie kolorów i wzorów charakterystycznej dla Pantona. Była radosna, żywa i wyrazista. Dziś jest dostępna na rynku w bardziej stonowanych kolorach i w polerowanym mosiądzu.

„Większość ludzi żyje w szaro-beżowej zgodności i śmiertelnie boi się używać kolorów”

Verner Panton

Lampa stołowa &tradition Flowerpot

Lampa Flowerpot składa się z dwóch półkulistych mis, wykonanych z emaliowanej blachy stalowej i ustawionych pionowo naprzeciw siebie. Lampa wykazuje dążenie do matematycznej precyzji: dolna półkula ma dokładnie połowę rozmiaru górnej części, a lampa jest zaprojektowana tak, aby delikatnie rozpraszać światło.  Pomimo swojej ponadczasowej prostoty, lampa Flowerpot zaznacza ważny trend w karierze artysty: jego walkę z układną burżuazyjną estetyką wnętrz i dominację funkcjonalizmu w przedmiotach codziennego użytku.

Lampy wiszące &tradition Flowerpot

Lampa Flowerpot rozpoczęła serię eksperymentów Pantona z kręgami i kulami, które stały się głównymi motywami w jego projektach oświetleniowych z lat siedemdziesiątych: Spy Lamp (1971), Wirelamp (1974) i Panto Lamp (1977).

Spy Lamp Verner Panton Wire Lamp Verner Panton Panto Lamp Verner Panton
Spy Lamp Wire Lamp Panto Lamp

Dziś lampy Flowerpot nadal świecą... triumfem. Dostępne są ich wersje wiszące o średnicy 23 cm i 50 cm, oraz stojące w 2 wersjach – z stałym i regulowanym kloszem. Znajdują zastosowanie zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i w przestrzeniach publicznych, przy czym pełnią zarówno funkcję lampy, jak i funkcję dekoracyjną.