Porządek i przechowywanie na małej przestrzeni

Półki Normann Copenhagen Jet

Nie radzisz sobie z przechowywaniem swoich rzeczy i utrzymaniem porządku w mieszkaniu? Spokojnie - Twój problem można szybko i łatwo rozwiązać. Przeczytaj kilka wskazówek, jak optymalnie wykorzystywać przestrzeń.

Główne zasady urządzania małych przestrzeni

 • Zabudowuj wzwyż. Projektuj meble maksymalnie wysokie, płytkie i rozkładane. Zaoszczędzisz w ten sposób dużo miejsca na podłodze. Jeśli masz wysokie mieszkanie, zdecyduj się na zbudowanie antresoli.

Meblościanka

Źródło: http://cathyfew.com

 • Wybieraj meble wielofunkcyjne (np. łóżko z wysuwanymi szufladami do przechowywania). Zaoszczędzisz przestrzeń i pieniądze na kupno dodatkowych mebli.

Łóżko z szufladami

Źródło: https://freshome.com

 • Wykorzystuj wszystkie powierzchnie – podłogi, ściany i sufity. Półki ścienne mogą służyć do przechowywania i dekorowania gołych ścian, w podwieszonym suficie schowasz mnóstwo rzadko używanych rzeczy.

Półki-pojemniki Normann Copenhagen PocketPółka Woud Stedge

 • Na widoku” trzymaj jak najmniej rzeczy. Dzięki temu wizualnie odciążysz przestrzeń i jednocześnie ułatwisz sobie sprzątanie.

Nie na widoku

Źródło: http://www.billyhurricanes.com

Zastosuj konkretne rozwiązania:

 • Zamontuj dodatkowy drążek w szafie. Jeśli masz dwa drążki, na których wiszą długie ubrania, zostaw jeden, a w miejscu drugiego zamontuj kolejne dwa (jeden nieco ponad głową, drugi poniżej w odległości ok. 100 cm). Powiesisz na nich ubrania krótsze. Zamiast dolnego drążka możesz wstawić szuflady. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz przestrzeń szafy i utrzymasz w niej większy porządek.

 • Stosuj regulowane półki w szafkach. Będziesz miał/a możliwość wybrania wysokości najbardziej odpowiadającej Twoim potrzebom.

 • Używaj mebli na kółkach (np. mały stolik -wózek pomocniczy). Korzystanie z mobilnych sprzętów jest bardzo wygodne – są ciągle pod ręką, a w razie potrzeby możesz je schować pod biurkiem.

Ruchomy wózek

Źródło: https://top3.com.au/

 • Rzeczy często używane trzymaj w łatwo dostępnych miejscach. Przedmioty wykorzystywane w określonym miejscu, przechowuj w jego pobliżu (np. zapas papieru toaletowego w toalecie). Oszczędzisz swój czas na ich szukaniu oraz zapewnisz sobie większy porządek.

 • Wykorzystując powierzchnię ścian, stwórz oryginalną dekorację z akcesoriów kuchennych. Na fartuchu zawieś patelnie, kubki, przyprawy itd. Będziesz miał/a wszystko pod ręką i zwolnisz miejsce w szafkach, a swojej kuchni nadasz osobistego charakteru.

 • Wykorzystuj różne akcesoria do przechowywania. W niewielkich pojemnikach przechowuj przyprawy kuchenne, lekarstwa czy lakiery do paznokci. W szufladach zastosuj specjalne wkłady z podziałkami. Rzeczy na biurku trzymaj w odpowiednich dla nich miejscach – dokumenty w kuwetach, dyskietki i płyty CD w specjalnych kasetkach, przybory do pisania w kubkach. Zaoszczędzisz miejsce i czas na porządki.

 • Do przechowywania ubrań i innych „ściśliwych” rzeczy używaj toreb próżniowych, które wielokrotnie zmniejszają objętość przedmiotów.

 • Stosuj sezonową dekorację, która służy zarówno przechowywaniu jak i ozdabianiu mieszkania. W ten sam sposób potraktuj swoją garderobę - segreguj ubrania zgodnie z porami roku. Takie zmiany odświeżą wystrój mieszkania i zapewnią większy porządek w szafach.