Przechowywanie w łazience – sposób na ręczniki

Przechowywanie w łazience – sposób na ręczniki

Przystępując do aranżacji łazienki, czy to nowej, czy w trakcie remontu musimy rozwiązać szereg problemów natury użytkowej i estetycznej. Pierwsze decyzje które musimy podjąć dotyczą zwykle rodzaju płytek, wyboru urządzeń sanitarnych i armatury. Warto już na tym etapie przemyśleć wybór akcesoriów łazienkowych, które ułatwią pzechowywanie codziennie używanych przedmiotów. W tym poradniku podpowiadamy jak zadbać o przechowywanie ręczników, aby zawsze pozostawały suche i długo zachowywały świeżość. Prezentujemy także rzetelny przegląd wieszaków na ręczniki.

Od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, należy określić ile i jakich ręczników będziemy przechowywać w łazience.

Ręczniki Aquanova LondonW typowej północnoeurpejskiej łazience używamy dość grubych ręczników bawełnianych w trzech rozmiarach:

  • Ręcznik kąpielowy – około 70 x 130 cm – tego używamy najczęściej do owijania ciała po kąpieli.
  • Ręcznik uniwersalny – około 50 x 100 cm – służy jako ręcznik kąpielowy (z uwagi na rozmiar – częściej służy panom), lub do zawijania mokrych włosów.
  • Ręcznik do rąk - niewielki ręczniczek (30 x 50 cm) którym wygodnie można osuszyć ręce.

Każdy domownik powinien mieć własny komplet ręczników. Dodatkowo, jeśli przyjmujemy gości, warto przygotować dla nich świeże ręczniki do rąk.

Planując rozmieszczenie wieszaków na ręczniki w łazience trzeba zadbać o to by każdy ręcznik wisiał oddzielnie w takiej odległości od innych, by nie stykać się z nimi.

Jeżeli planujemy przechowywać w łazience zapas świeżych ręczników, przeznaczmy na nie zamykaną szafkę. Szafka na ręczniki powinna posiadać otwory wentylacyjne, tak by z jednej strony ograniczać zawilgacanie, z drugiej zapewniać możliwość odprowadzenia nadmiaru wilgoci.

Pojedyncze haczyki

Pojedyńcze wieszaki - haczyki na ręczniki.

Pojedyńcze i podwójne wieszaki – haczyki na ręczniki pozwalają na przechowywanie wielu ręczników na stosunkowo niewielkiej przestrzeni . Dlatego są popularnym wyborem do małych łazienek. Wieszaki tego typu występują w wersji montowanej na kołkach rozporowych wkręcanych w ścianę, lub w wersji samoprzylepnej.

Wieszaki samoprzylepne

Wieszaki montowane do ściany

Zalety:

  • Brak konieczności rozwiercania płytek
  • Łatwy montaż

Zalety:

  • Wysoka trwałość montażu
  • Spory udźwig

Wady:

  • Niska trwałość montażu
  • Niewielki udźwig

Wady:

  • Konieczność wiercenia

Porada

Jeśli na ścianach jest twardy gres, łatwiej będzie wkręcić kołek rozporowy wieszaka w fugę. Unikniesz ryzyka pęknięcia płytki!

Planując zakup wieszaków / haczyków upewnijmy się, że nasza łazienka jest odpowiednio wentylowana, gdyż ręczniki zwisające luzem na haczykach tworzą fałdki, które dość długo schną.

Pamiętajmy także, że nasze ręczniki powinny posiadać małe uchwyty na haczyk, by moża było wygodnie i estetycznie je odwieszać.

Listwy na ręczniki

Listwa

Listwy z kilkoma wieszakami na ręczniki są odpowiednim rozwiązaniem dla małych łazienek z których korzysta wielu domowników. Typowo listwy mają od 4 do 8 haczyków rozstawionych optymalnie dla zachowania higieny i wentylacji. Zaletą montażu listwy zamiast wielu haczyków jest łatwość jej montażu – listwy wymagają zazwyczaj wywiercenia 2-3 dziur na kołki. Montaż listwy także ekonomicznie się opłaca, gdyż w niższej cenie zyskujemy wiele haczyków.

Reling Zack LineaListwy i wieszaki z ruchomymi ramionami

Pojedyńcze lub podwójne listwy na ręczniki, a także wieloramienne wieszaki pozwalają na odkładanie ręczników w pozycji całkowicie rozłożonej. Takie rozwiązanie sprawia że ręczniki szybciej schną, a także dłużej zachowują świeżość i puszystość. Jest to rozwiązanie bardzo higieniczne i odpowiednie dla dużych i średnich łazienek, z których korzysta niewielu domowników. Listwy z odwieszonym ręcznikiem zajmują dużo miejsca zarówno w poziomie jak i w pionie, natomiast wieloramienne wieszaki wymagają przestrzeni także w wymiarze głębokości.wieszak Aquanova Icon

Drabiny i stojaki na ręczniki

Drabinki i stojaki ręczniki to najbardziej “przestrzeniochłonny”, ale też najbardziej urokliwy sposób na przechowywanie ręczników. Zakorzenione w trendach skandynawskich szybko zyskują na popularności.

Ich główną zaletą jest mobilność i wielofunkcyjność. Brak konieczności stałego montażu sprawia, że możemy po prostu popróbowac, czy w codziennym użytkowaniu łatwiej będzie drabinę na ręczniki mieć w tej, czy innej części pomieszczenia. Niewielki wieszak stojący można też łatwo przesuwać i raz mieć go bliżej wanny, a raz bliżej prysznica.

stojak na ręczniki Blomus Menoto

A jeśli takie mobilne rozwiązanie się nie sprawdzi możemy wieszak przenieść do sypialni, lub do przedpokoju i użyć do odkładania ubrań

To idealne rozwiązanie dla osób, którym decydowanie przychodzi z trudem!

Ręcznik Aquanova OsloRęczniki do rąk dla gości

Wobec ręczników do rąk dla gości stosujemy nieco inne kryteria przechowywania. Goście którzy odwiedzają nas na kilka godzin powinni mieć do dyspozycji świeży ręcznik i móc w jasny sposób pokazać, że go użyli. Trochę jak w hotelu, prawda?

Ręczniki do rąk dla gości są niewielkie. Świeże ręczniki najlepiej zwinąć w estetyczne, fantazyjne ruloniki i umieścić w okolicy umywalki w niewielkim otwartym pojemniczku. Obok stawiamy pusty pojemnik, do którego goście będą mogli odłożyć ręcznik używany. W ten elegancki sposób zadbamy o komfort i higienę zarówno gości jak i domowników.