Trendy wnętrzarskie 2024. Co będzie modne w tym roku?

salon-trendy

Trendy wnętrzarskie 2024. Co będzie modne w tym roku?

To pytanie zadają sobie nie tylko ci, którzy planują w tym roku remont lub wykończenie nowego mieszkania. Czasem wystarczy wprowadzić do wnętrza drobne akcesoria, by odmienić jego charakter i wpisać je w najnowsze trendy. Jak to zrobić? Zapraszamy po garść inspiracji!  

Ciepłe kolory

Nie sposób mówić o trendach wnętrzarskich z pominięciem kolorystyki. W tym roku na topie będą spokojnie, ciepłe odcienie: od delikatnego, pastelowego Peach Fuzz, który został ogłoszony kolorem roku 2024 przez instytut Pantone, przez ciepłe beże, brązy, po spokojne  zielenie zarówno w jasnej, jak i ciemniejszej wersji. Zieleń można potraktować jako kolor neutralny i nie bać się jej w dużych ilościach – sprawdzi się na ścianach i meblach wypoczynkowych, a także drobniejszych akcesoriach. Pomieszczenia utrzymane w takiej kolorystyce wydają się bardziej przytulne i zachęcają do chwili odpoczynku.

 Wspomniany wcześniej odcień Peach Fuzz to subtelny odcień brzoskwiniowy. Doskonale sprawdzi się zarówno na ścianach, meblach wypoczynkowych (zwróć uwagę na pufę Normann Copenhagen Circus), jak i w akcentach, takich jak wazon Doiy Neko. Będzie dobrze się komponował z paletą kolorystyczną w modnych kolorach ziemi, ale również wprowadzi nieco ciepła do wnętrza utrzymanego w neutralnych barwach takich jak biel czy szarość.

złoty-świecznik

Metal i złote akcenty

Innym ważnym trendem kolorystycznym są złote akcenty. Co ciekawe, będą one doskonałym uzupełnieniem ciepłej kolorystyki, która w tym roku rozgości się w naszych wnętrzach. Złote elementy mogą się pojawiać we pomieszczeniach w różnej formie: np. w postaci baterii łazienkowej, lustra, lampy lub nawet stolika kawowego. Możesz również postawić na drobne akcesoria takie jak misa na owoce czy złoty świecznik. 

 Złote akcenty są związane z modą na metalowe elementy wyposażenia wnętrz. Mogą to być zarówno drobiazgi, takie jak wazon czy ramka na zdjęcia, jak i meble, na przykład regały, krzesła czy stoliki pomocnicze. Chłodne odcienie stali i aluminium są również mile widziane. 

Drewno. Dużo drewna

Rosnąca popularność metalowych elementów wyposażenia wnętrz, wcale nie oznacza, że drewno zostało zdetronizowane. To wciąż bardzo popularny materiał i to nie tylko na meble. Wystarczy spojrzeć na kolekcję lamp Umage Komorebi, by przekonać się o potężnym estetycznym potencjale tego materiału.

 Trudno się dziwić popularności drewna. W dużej mierze to właśnie ono sprawia, że wnętrza są przytulne, a ich mieszkańcy czują się bliżej natury. Trudno się oprzeć niepowtarzalnemu rysunkowi słojów, który stanowi naturalną ozdobę elementów wykonanych z drewna.  Ponadto drewniane elementy można stylizować na mnóstwo sposobów, dzięki czemu pasują one do niemal każdego wystroju wnętrza: stylu skandynawskiego, japandi, vintage czy rustykalnego.

salon-minimalizm

Minimalizm w nowym wydaniu

Styl minimalistyczny kojarzył Ci się do tej pory z surowymi wnętrzami, w których dominuje biel, szarość, a jedynym akcentem kolorystycznym jest czerń? Czas to zmienić! W tym sezonie minimalistyczne wnętrza zyskują przytulny charakter. Wciąż brak tu krzykliwych kolorów, paleta jest neutralna, ale jak już wspominaliśmy wyżej, opiera się na ciepłych barwach. Nie ma tu mowy o nadmiarze bibelotów czy barokowych zdobienia, jednak znajdzie się miejsce na przyjemny w dotyku wełniany pled czy miękkie poduszki na kanapie. 

 Dom ma być miejscem relaksu i ostoją w codziennej bieganinie. Uporządkowana przestrzeń i brak zbędnych akcesoriów sprzyja odpoczynkowi po dniu pełnym wyzwań, a przytulny kącik wypoczynkowy pełen miękkich faktur skłania do relaksu w gronie rodziny lub zaproszonych przyjaciół. 

Cichy luksus – postaw na jakość

O estetyce quiet luxury było głośno już w zeszłym roku w świecie mody. Obecnie przenosi się ona do naszych wnętrz. Jest nieodłącznie związana z minimalizmem, neutralną kolorystyką, a przede wszystkim stawia nie na ilość, lecz jakość. Solidne, wysokiej klasy meble, luksusowe tkaniny, ponadczasowe formy doskonale wpisują się w ten trend. Styl cichego luksusu nie krzyczy do nas jaskrawymi barwami i zaskakującymi kształtami przedmiotów użytku codziennego. Zamiast tego szeptem zaprasza do tego, by wygodnie rozsiąść się na przestronnej kanapie i odpocząć od codziennego zgiełku.

Dużą zaletą tego stylu jest jego ponadczasowość. Wnętrza wpisujące się w estetykę quiet luxury będą dobrze wyglądały zarówno dzisiaj, jak i za kilka dekad. Żaden element nie zostanie po czasie uznany za kiczowaty czy passé. Wysokiej jakości meble i akcesoria posłużą przez lata i nie trzeba będzie ich co chwila wymieniać na nowszy model. 

stolik-kawowy

Miękkie linie, obłe kształty

Trend ten utrzymuje się już od kilku sezonów i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej. Meble o zaokrąglonych, opływowych kształtach nie tylko prezentują się bardzo stylowo, ale obiecują również chwile błogiego relaksu. Fotele Normann Copenhagen Hyg wręcz zapraszają, by rozsiąść się na nich wygodnie z książką i filiżanką ulubionej herbaty. Pięknie uzupełni je okrągły stolik kawowy, taki jak ten z kolekcji Neo Spiro czy ten od marki Loft Decora. Model tej polskiej marki ma gładkie, toczone nóżki, brak w nim jakiejkolwiek ostrej krawędzi, dzięki czemu doskonale wpisuje się w ten trend.

 Miękkie linie to domena nie tylko mebli wypoczynkowych. Nadają one ciekawy wygląd również lampom, takim jak ta z kolekcji Clava marki Umage (dawniej Vita Copenhagen) lub stojący model od Audo. Łuki są również mile widziane w elementach architektonicznych.

Zwrot ku naturze

Natura stanowi niewyczerpane źródło inspiracji, również tych wnętrzarskich. Przez kilka sezonów królowała estetyka urban jungle, czyli połączenie tropikalnych motywów z dynamicznym miejskim stylem. W 2024 roku natura wkracza do naszych wnętrz w spokojniejszym, bardziej stonowanym wydaniu. Warto postawić na kolory ziemi: stonowane brązy, ceglaste czerwienie oraz zieleń, także naturalne materiały: drewno, wiklinę, len, kamień, surową ceramikę.

 Rośliny domowe umieszczone w doniczkach Menu Plantas wykonanych z nieszkliwionej kamionki wprowadzą do wnętrza nieco zieleni, która uspokaja umysł i koi zmysły. Obłe kształty doniczek i ich surowa, interesująca faktura doskonale wpisują się w aktualne trendy. 

 Zwrot ku naturze to nie tylko kwestie estetyczne, ale również codzienne wybory: wykorzystanie materiałów z recyklingu czy z szybko odnawialnych źródeł, takich jak bambus. Warto również szukać materiałów z certyfikatami, które potwierdzają, że pochodzą one ze zrównoważonych upraw, na których szanuje się środowisko naturalne i pracę ludzi.

wazony

Styl memphis

Na koniec wypada wspomnieć o estetyce, która nieco odstaje od tego, co najmodniejsze w tym sezonie. Jeśli więc znudził Ci się minimalizm, wszechobecne drewno i stonowana kolorystyka, mamy dobre wieści: modną alternatywą jest styl memphis. Jego nazwa pochodzi od popularnej w latach 80. ubiegłego wieku włoskiej grupy Memphis. Estetyka promowana przez tę grupę to żywe, radosne kolory (często zestawione dla kontrastu z czernią i bielą) i geometryczne kształty. 

 Jeśli pragniesz wprowadzić do swojego wnętrza szczyptę szaleństwa, sięgnij po akcesoria holenderskiej marki &k amsterdam, które idealnie wpisują się w styl memphis. W ofercie tej marki znajdziesz zarówno drobne akcesoria dekoracyjne takie jak świeczniki czy wazony, elementy zastawy stołowej czy meble, takie jak efektowne stoliki. Wszystko to w żywych radosnych kolorach i często zaskakujących, zabawnych formach, inspirowanymi trendami szalonych lat 80. 




Niektóre trendy są kontynuacją tendencji z poprzednich lat (minimalizm, dużo drewna we wnętrzach), inne zaś wprowadzają powiew świeżości. Niektóre są bardzo konkretne (takie jak złote czy metalowe akcenty), inne zaś bardziej ogólne, skupiające się na ogólnym wrażeniu, jakie ma panować we wnętrzu (przytulny minimalizm, cichy luksus). Jak się okazuje, wcale nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu, by modnie mieszkać. Często wystarczy wprowadzić kilka drobnych elementów, by odświeżyć swoją przestrzeń.

Który z najnowszych trendów podoba Ci się najbardziej?