Antyczny design, czyli wnętrza w starożytnym stylu

antyczne_świeczniki

Antyk w Twoim domu

Starożytna Grecja, a w późniejszym okresie także Rzym, to miejsca w których narodziły się podwaliny europejskiej architektury. I choć przez wieki rozwiązania stosowane przez starożytnych pionierów były modernizowane i przekształcane, elementy antyczne powracają we wnętrzarskich trendach.

Jak jednak wyglądały domy w starożytności i jakie elementy architektoniczne możesz zapożyczyć? Styl grecki od wieków charakteryzuje się prostymi formami i naturalnymi surowcami, takimi jak kamień, drewno, płótna. Ściany zazwyczaj nie są malowane, lecz szpachlowane, co nadaje im surowy wygląd, a nawet sprawia wrażenie, jakby wnętrze wykute było w naturalnej skale.

Wnętrza utrzymane są w kolorystyce bieli i kremu. Grecy zazwyczaj rezygnują także z nadmiernej ilości ozdób, a nawet ozdobnych zasłon - wieszają w oknach tkane i niefarbowane tkaniny, podkreślające naturalność wystroju.

Z czym jeszcze kojarzy się starożytna Grecja? Oczywiście z kolumnami! Nie musisz stawiać tradycyjnych kolumn doryckich, korynckich lub jońskich na środku pokoju, by architektonicznie odnieść się do antyku.
Wystarczy kolumna przy spiralnych schodach na piętro lub proste kolumny wydzielające poszczególne pomieszczenia w domu zamiast ścian. Będzie to stylowe i nowoczesne nawiązanie do starożytności.

antyczna_lazienka

Antyk za zamkniętymi drzwiami łazienki

Zarówno w Grecji jak i Rzymie, domy dekorowane były płaskorzeźbami i mozaikami. W nowoczesnych wnętrzach te elementy mogą wydać się ekstrawaganckie, jednak ich odpowiednie umiejscowienie rozwiąże problem połączenia antyku z nowoczesnością. Postaw na mozaikę w łazienkowych płytkach! Nadają się zarówno podłogowe, jak i te pod prysznicem.

Dodatkowo w łazience zaszaleć możesz z naturalnymi surowcami. Aby najlepiej wpisywać się w antyczne klimaty postaw na elementy gliniane lub kamienne. Może to być łazienkowa armatura lub dodatki, takie jak kubek na szczoteczki czy dozownik do mydła.

Powrót do antyku zaznaczysz także stawiając w swojej łazience akcesoria z serii Ferm Living Bon Accessories. Malowana na piaskowy kolor porcelana nada Twojej łazience lekkości oraz starożytnego akcentu.

Pamiętaj również, że antyk oznacza minimalizm. Postaw więc na wolnostojące lustro lub lusterko do makijażu z wykończeniem z naturalnych surowców.

A jeśli kochasz długie kąpiele przy blasku świec, wybierz takie pasujące do całości wnętrza! Świece Ferm Living z serii Tuck to pomysłowe wykorzystanie naturalnej struktury gliny jako elementu dekoracyjnego.
Dodatkowo, są zapachowe! Pozwól sobie na odrobinę luksusu i zanurz się w zapachu antyku.

naczynia ferm LIVING

Wnętrza ulepione z gliny

Antyk może pojawić się w każdym pomieszczeniu, jeśli tylko masz odpowiedni pomysł na wnętrze. W każdej kuchni króluje blat kuchenny - postaw więc na ten wykonany z jasnego kamienia, np. piaskowca. W połączeniu z jasnymi szafkami kuchennymi stworzy unikalny śródziemnomorski klimat już na pierwszy rzut oka.

Jeśli jednak szukasz bardziej dyskretnych odniesień do antyku, kup moździerz z marmuru. Również zapach mielonych w nim przypraw, a zwłaszcza ziół, przywiedzie na myśl śródziemnomorską kuchnię.

dzbanek ferm LIVING

Postaraj się być konsekwentna w wyborze kuchennych naczyń i dodatków. Naczynia z serii Ferm Living Flow - to strzał w 10! Ich nieregularne kształty przywodzą na myśl ręcznie robioną antyczną ceramikę. Zarówno kubki, jak i talerze, cukierniczki i dzbanki dostępne są w piaskowym kolorze oraz w wersji czarnej.

Wszystkie odznaczają się także półmatowym wykończeniem, które współgra z ideą antycznego designu.