Stelton Cylinda Line – 50 lat na stołach

Stelton Cylinda Classic LineProste stalowe cylindry i bakelitowe finezyjne rączki to charakterystyczne cechy kultowej kolekcji Cylinda Line – dodatków na stół spod ręki Arne Jacobsen’a.

Inauguracja Cylinda-Line miała miejsce w 1967 roku, po 3 latach zmagań z technologią produkcji, która miała urzeczywistnić wizje światowej sławy architekta – Arne Jacobsen’a. Jak to się zaczęło?

Stelton Cylinda Line – pragmatyczne początki

Projektant Arne Jacobsen

Gdy Peter Holmblad, pasierb Arne Jacobsen’a objął stanowisko dyrektora zarządzającego w firmie Stelton, poczynił szereg kroków, zmierzających do jej przekształcenia w markę designerską. Wielokrotnie próbował przekonać swego ojczyma - Arne Jacobsena, by opracował nowe wzory dla Stelton, ale udało mu się to dopiero wtedy, gdy pokazał ojczymowi kilka rysunków własnych pomysłów. Arne Jacobsen uznał szkice Holmblad’a za tak beznadziejne, że w końcu ustąpił i zgodził się zaprojektować kilka przedmiotów dla marki. Celem projektu było stworzenie serii elementów zastawy stołowej, do serwowania napojów: herbaty i kawy, a także do podawania mocniejszych alkoholi: kubełki do chłodzenia wina, wiaderka do lodu, karafki i dzbanki. Wszystko miało być wykonane ze stali nierdzewnej.

Z uwagi na efektywność produkcji Holmblad zasugerował, by wszystkie elementy kolekcji stołowej były cylindryczne - aby można je było ciąć ze standardowych rur.

Interpretacja tych wytycznych przez Arne Jacobsena okazała się urzekająca, lecz trudna do zrealizowania. Trzy lata minęły, zanim Stelton wprowadził na rynek nowe produkty pod nazwą Cylinda Line.
Dzbanki i karafki Cylinda-Line osiągnęły sensacyjny sukces rynkowy – były innowacją w swojej kategorii. Czyste, cylindryczne formy i nowe zastosowanie bakelitu do specjalnie zaprojektowanych uchwytów wyróżniały całą linię. Wynikająca z tego prostota, w połączeniu z miękkim wykończeniem lekko szczotkowanej stali nierdzewnej, znakomicie kontrastowały z powszechną estetyką polerowanych obłych „platerów”, popularnych w tamtym okresie. Cylinda Line szybko zdobyła nagrodę ID Duńskiej Rady Wzornictwa.

Stelton Cylinda Classic - cała kolekcja

Dzbanki, tace, karafki i inne przedmioty Cylinda Line są nieprzerwanie produkowane do dziś, a marka Stelton nazywa ją „sercem DNA Stelton”. Cylindryczna konstrukcja stała się ponadczasowym klasykiem.

Cylinda Line – edycja limitowana 2017

Cylinda Line – edycja limitowana 2017

Z okazji 50-lecia nieprzerwanej produkcji Cylinda Line marka Stelton zdecydowała o wypuszczeniu na rynek specjalnej emaliowanej edycji kultowych przedmiotów w cudownie pastelowych kolorach.

Kolory zostały starannie dobrane, z głębokim szacunkiem dla twórczości Arne Jacobsena. Tylko wybrane elementy Cylinda Line są dostępne w wersji kolorowej.

Cylinda Line Powder

Cylinda Line Powder

W tym wysublimowanym odcieniu różu  dostępne są dzbanki do kawy, herbaty i wody, oraz cukiernica.

Cylinda Line Smokey Blue

Cylinda Line Smokey Blue

W odcieniu ciemnym gołąbkowym (smokey blue) dostępny jest dzbanek do herbaty,  kubełek do lodu, misa na przekąski/owoce, oraz shaker.

Cylinda Line Ocean Blue

Cylinda Line Ocean Blue

W głębokim granacie występują cukiernica i mlecznik, dzbanek do wody, oraz misa.

Cylinda Line Dusty Teal

Cylinda Line Dusty Teal

W pięknym odcieniu zgaszonego turkusu dostępny jest dzbanek do wody, zaparzacz do kawy (french press), cukiernica, oraz mlecznik.

Połączenie koloru z klasyczną stalą szlachetną

Kolorowe elementy Cylinda Line ze stalową, klasyczną wersją.Kolorowe elementy Cylinda Line pięknie komponują się z oryginalną, stalową wersją. Są łakomym kąskiem dla wielbicieli i kolekcjonerów twórczości Arne Jacobsen’a.