Back to school! Jak przygotować swoje dziecko na nowy rok szkolny?

Back to school!

Back to school! Jak przygotować swoje dziecko na nowy rok szkolny?

Wakacje znów minęły zbyt szybko, a Twoje dziecko na myśl o powrocie do szkoły nie przejawia entuzjazmu? To zrozumiałe! Nie jest łatwo pożegnać letnią beztroskę na rzecz powrotu do szkolnej rutyny i obowiązków. Mimo to początek września wcale nie musi być najtrudniejszym czasem w roku. Podpowiadamy, co zrobić, by umilić uczniowi powrót do szkolnej ławki, oraz jak się przygotować na pierwszy dzwonek.

Jak umilić dziecku powrót do szkoły?

Choć na myśl o początku roku szkolnego dzieci zazwyczaj nie skaczą z radości, jest kilka sposobów na to, by uprzyjemnić im pierwsze dni września, a sobie zaoszczędzić nieco stresu.

Pozwól mu wybrać elementy wyprawki szkolnej 

Niech Twoja pociecha zdecyduje, jakie chce mieć kredki, mazaki, okładki zeszytów czy pojemnik na drugie śniadanie. Producenci akcesoriów i przyborów szkolnych prześcigają się w tworzeniu przedmiotów o coraz to ciekawszym designie. Bez względu na to, czy Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy podstawówki, czy właśnie zaczyna liceum, na pewno będzie chętnie uczestniczyć w wyborze akcesoriów niezbędnych w szkole. W ten sposób pokażesz mu, że jego zdanie jest ważne i pomożesz budować poczucie własnej sprawczości. 

 

Poza tym zdejmiesz z siebie ciężar podejmowania decyzji, jakie mazaki lub piórnik wybrać.  Ponadto unikniesz sytuacji, w której okaże się, że Twojemu dziecku nie podoba się wygląd wybranych przez Ciebie przyborów. Dzieci najlepiej znają się na obowiązujących w modzie szkolnej trendach, warto więc przekazać im pałeczkę i pozwolić wybrać akcesoria, których użytkowanie przyniesie im frajdę (i być może podziw kolegów).

Przypomnij, że zobaczy się z przyjaciółmi z klasy

Wakacje to często czas rozłąki z najlepszymi kumplami czy koleżankami z klasy. Nie zawsze przyjaciele ze szkolnej ławki mieszkają na tym samym osiedlu, często wyjeżdżają na obozy lub wycieczki z rodzicami – powrót do szkoły to czas spotkań z dawno niewidzianymi znajomymi i okazja do opowiedzenia sobie o wakacyjnych przygodach.

Ustal jasne zasady

Rok szkolny rządzi się swoimi prawami. Wczesne wstawanie, konieczność odrabiania lekcji i przygotowywania się do sprawdzianów to rutyna zupełnie różna od tej, która obowiązuje w Waszym domu w czasie letnich miesięcy. Na kilka tygodni przed początkiem września warto więc ustalić wcześniejsze pory kładzenia się spać, zwłaszcza jeśli Twoja pociecha ma problemy z wstawaniem o wczesnej porze. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie dostosować się do nowego rytmu dnia.

 Warto również wcześniej ustalić czas na odrabianie lekcji (od razu po powrocie ze szkoły? po obiedzie? a może najpierw godzina na odpoczynek?), co pozwoli uniknąć codziennych przetargów na temat tego, kiedy dziecko ma zasiąść do nauki.

Okaż zrozumienie

Nie bagatelizuj odczuć dziecka i nie zaprzeczaj im, nie oceniaj. To naturalne, że dziecko lub nastolatek może odczuwać całe spektrum emocji związanych z powrotem do szkoły, i to niekoniecznie pozytywnych. Wysłuchanie dziecka, zrozumienie jego punktu widzenia, szczera rozmowa i przytulenie pomogą przetrwać mu ten trudny czas. 

Wyprawka szkolna na 5

Wyprawkę szkolną warto zacząć kompletować z wyprzedzeniem. Bieganie po sklepach w ostatnim tygodniu sierpnia przysporzy dodatkowego stresu, zwłaszcza jeśli Twoja pociecha nie będzie mogła się zdecydować, czy woli piórnik z jednorożcem, czy jednak z kotkami. Jeśli większość rzeczy planujesz zamówić przez internet również lepiej zrobić to odpowiednio wcześniej – nie będzie trzeba się obawiać, czy kurier zdąży dostarczyć plecak na czas, zwłaszcza że zamówiony model może okazać się nietrafiony i trzeba będzie poszukać czegoś innego. 

 Zanim ruszycie na zakupy, zróbcie listę niezbędnych rzeczy, szczególnie jeśli masz więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym. Dzięki temu na pewno kupisz wszystko, co konieczne, unikając przy tym niekontrolowanego wydawania pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebujecie. 

Plecak idealny, czyli jaki?

Bardzo ważnym elementem wyprawki szkolnej jest plecak. Ma on być nie tylko ładny i pojemny, ale również ergonomiczny. Plecak powinien być przede wszystkim lekki. Waga plecaka wraz z zawartością nie powinna przekraczać 10-15 proc. wagi dziecka. Książki, zeszyty, pudełko z drugim śniadaniem, strój na W-F – to wszystko waży całkiem sporo, więc sam plecak nie powinien ważyć zbyt dużo.

 Warto wybrać plecak z usztywnianym tyłem i regulowanymi szelkami, które umożliwią dostosowanie modelu do wzrostu i preferencji użytkownika. Nie mniej ważnym elementem są elementy odblaskowe – dzięki nim Twoje dziecko będzie dobrze widoczne nawet w pochmurny deszczowy dzień lub po zmroku, który w sezonie jesienno-zimowym zapada wyjątkowo szybko. 

 

Duże znaczenie ma również odpowiednia liczba komór i przegródek, które ułatwią utrzymanie porządku w plecaku i pozwolą na szybkie znalezienie potrzebnej rzeczy. Jeśli Twoje dziecko dopiero rozpoczyna przygodę ze szkołą, polecamy kolorowe plecaki Reisenthel. Solidne wykonanie i ciekawe wzornictwo sprawią, że będą z nich zadowoleni zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Pokój dziecka – miejsce do nauki i odpoczynku

Wraz z początkiem września pokój Twojego dziecka staje się nie tylko miejscem relaksu, ale również odrabiania lekcji i przygotowywania się do sprawdzianów. Warto zadbać o to, by panowały tam odpowiednie warunki do zdobywania wiedzy. Pamiętaj, że dziecko wyrasta nie tylko z butów i ubrań, ale również z niektórych mebli – upewnij się, że biurko, przy którym Twoje dziecko odrabia lekcje ma odpowiednią wysokość. Dziecko nie może się przy nim garbić – jeśli tak się dzieje, to znak, że czas wymienić mebel na wyższy. Jeśli z kolei Twoja pociecha zadziera ręce podczas pisania, oznacza to, że biurko jest za wysokie. Łokcie powinny być oparte na blacie, nie zaś zwisać w powietrzu. Jeśli młody człowiek korzysta z komputera, monitor powinien być ustawiony na wysokości jego oczu, w odległości co najmniej 40 cm od twarzy dziecka. 

 

Liczy się również wielkość blatu. Biurko powinno być na tyle duże, by dziecko mogło rozłożyć na nim wszelkie niezbędne przybory, zeszyty czy książki, z których aktualnie korzysta. Efektowny organizer, np. przybornik w kształcie samochodu marki Troika pomoże nie tylko zachować porządek, ale także zachęci do odrabiania lekcji najmłodszych fanów motoryzacji. 

 

Również krzesło powinno być dostosowane do wzrostu dziecka i wysokości biurka. Najlepiej sprawdzą się krzesła biurowe z ergonomicznym oparciem i regulowaną wysokością. Jeśli Twoje dziecko, siedząc na krześle przy biurku, nie sięga nogami do podłogi, warto podstawić mu podnóżek, który umożliwi odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała. Wygodne miejsce do nauki sprawi, że młody człowiek będzie chętniej zasiadał do książek, a ponadto uniknie wad postawy, takich jak skrzywienia kręgosłupa itp. 

 

Warto uczyć dziecko, by robiło sobie przerwy w czasie nauki. Długie siedzenie w jednej pozycji nawet przy najlepiej dopasowanym biurku i na najbardziej ergonomicznym krześle może powodować bóle dolnej części pleców czy sztywnienie karku. Krótkie przerwy na kilka przysiadów lub pajacyków czy zdrową przekąskę z pewnością poprawią samopoczucie Twojej pociechy.

 

Nie mniej ważną kwestią w pokoju dziecka jest oświetlenie. Oprócz światła głównego w pomieszczeniu do nauki powinna znaleźć się lampka stołowa, najlepiej na regulowanym ramieniu. Z kolei relaks po odrabianiu pracy domowej umili lampa Little Lights. To doskonała propozycja dla młodszych dzieci. Wyposażona w diody LED daje subtelne światło, w sam raz do zasypiania przy książce czytanej przez rodzica. 

 

Jeśli Twoje dziecko dopiero rozpoczyna przygodę ze szkołą, warto zadbać o to, by w jego pokoju znalazło się miejsce na podręczniki i akcesoria szkolne. Świetnie w tej roli sprawdzi się efektowny, bajkowy regalik My Mini Home. Dzięki pięknej formie pomoże budować pozytywne skojarzenia ze szkołą i książkami. 



Powrót do szkoły może okazać się całkiem przyjemnym wydarzeniem, jeśli odpowiednio się do niego przygotujecie. Skompletowanie szkolnej wyprawki z udziałem dziecka, przygotowanie miejsca do nauki oraz ustalenie jasnych zasad zapewni uczniowi (i jego rodzicom!) przyjemny początek nowego roku szkolnego.