Jaka patelnia do steków, jajek, naleśników?

Jaka patelnia do steków, jajek, naleśników?

W tym poradniku znajdziesz cenne wskazówki, jak wybrać odpowiednią patelnię do steków, która patelnia najlepiej sprawdzi się do smażenia jajek i naleśników i dlaczego najlepiej wybrać patelnię typu wok do przyrządzania dań azjatyckich. Miłej lektury!

1. Jaka patelnia do smażenia steku?

Jaka patelnia do steku?

Nic nie przebije smaku świeżo grillowanego steku. Niestety niejednokrotnie grillowanie na świeżym powietrzu nie jest możliwe. Na zewnątrz jest za zimno lub grillowanie jest niedozwolone w naszej okolicy. W takich przypadkach patelnia grillowa jest opcją, która pozwoli cieszyć się tym samym smakiem, jaki można uzyskać przyrządzając stek na grillu.

W każdej dobrze zaopatrzonej kuchni powinna znaleźć się patelnia grillowa. Jej dno przypomina grillowy ruszt, dzięki czemu możemy na niej przyrządzić soczyste, aromatyczne mięso i pyszne warzywa.

Najwyższej jakości patelnie grillowe są zwykle wykonane z nieprzywierających materiałów, dzięki czemu po smażeniu nie tracisz czasu na szorowanie.
Rygorystyczna konstrukcja tych patelni jest sekretem uzyskania "grillowanego" smaku. Stek opiera się o wystające żeberka, pozwalając tłuszczom i sokom spływać na dno patelni.

Patelnia z grillową, karbowaną powierzchnią

Zalety patelni grillowych:

Smak jak z grilla bez bałaganu

Jedną z najbardziej oczywistych zalet posiadania patelni grillowej jest to, że możesz cieszyć się wyjątkowym smakiem bez bałaganu i konieczności czyszczenia grilla.

Dzięki nieprzywieralnej powłoce, mięso nie przyklei się do patelni, zachowa swoje właściwości i pięknie się zrumieni. Po smażeniu z łatwością umyjesz patelnie przy pomocy gąbki do naczyń..

Łatwe w użyciu

Grille na wolnym powietrzu nie są zbyt skomplikowane w użyciu, ale nie są tak proste jak patelnia. Nie musisz martwić się o rozkładanie i rozpalanie. Po prostu podgrzej patelnię na kuchence i gotowe.
Patelnie grillowe są wyjątkowo łatwe w użyciu, więc kucharze o różnych poziomach zaawansowania i wieku mogą z nich korzystać.

Zdrowsze gotowanie

Nie jest tajemnicą, że grillowanie jest zdrowym sposobem gotowania potraw, ale grillowanie na świeżym powietrzu niesie ze sobą pewne ryzyko. Podczas przyrządzania mięsa na grillu, wyciekający z niego tłuszcz po zderzeniu np. z węglem wydziela dym, który, jest uważany za rakotwórczy. Smażąc na patelni grillowej nic takiego się nie dzieje.

Patelnia grillowa pozwala również wyeliminować większość tłuszczu ze steku. Podobnie jak w przypadku grilla na wolnym powietrzu, tłuszcz kapie na dno patelni.. Efektem końcowym jest soczysty, aromatyczny stek bez dodatkowych kalorii.

Trwałe i łatwe w utrzymaniu

Wysokiej jakości patelnia grillowa wykonana jest z bardzo wytrzymałego materiału, na przykład twardego anodowanego aluminium lub żeliwa. Wysokiej jakości materiały to także zdrowsze posiłki, ponieważ patelnia nie wydziela toksycznych substancji chemicznych, które później dostają się do żywności. Te patelnie są również bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu.

2. Jaka patelnia do jajka?

Patelnia do jajek

Prawdziwego szefa kuchni poznasz po tym jak przyrządza jajka sadzone, nie tylko w jaki sposób to robi, ale również jakich narzędzi używa.

Do smażenia jajek najlepiej używać patelni z nieprzywierającą powłoką. Może być to popularna powłoka teflonowa lub trwała powłoka ceramiczna. Używając patelni z powłoką teflonową należy pamiętać o tym, by używać wyłącznie dostosowanych do niej narzędzi, tzn. łopatek i mieszadełek z drewna lub tworzywa, ponieważ stal może uszkodzić teflon. Uszkodzenie teflonowej powłoki powoduje wydzielanie się szkodliwych cząsteczek teflonu.

Można też użyć dedykowanej patelni do jajek lub placuszków. Patelnia znana także jako dołkownica. Pozwala przygotować perfekcyjne jajka sadzone, omlety lub placuszki. Posiada specjalne wgłębienia, dzięki czemu wszystkie krążki są idealnie równe i jednakowo wysmażone. Dostępne są także patelnie z wgłębieniami w kształcie serduszek lub wesołych buziek. Takie naczynie pomoże przygotować pożywne śniadanie dla całej rodziny.

3. Jaka patelnia jest najlepsza do naleśników?

Patelnia do naleśników

Często klasyczne patelnie mają zbyt wysokie brzegi, które utrudniają podważanie naleśników oraz obracanie ich podczas smażenia.  Specjalna patelnia do naleśników o niskich brzegach i nieprzywierającej powierzchni świetnie sprawdzi się do smażenia i obracania. Jeśli jesteś miłośnikiem naleśników i często je smażysz taka patelnia będzie doskonałym rozwiązaniem. Patelnie naleśnikowe ułatwią wylewanie ciasta, podważanie i obracanie placków oraz pozwolą na wysmażenie cienkich naleśników na niewielkiej ilości tłuszczu. Warto wybrać patelnię, która spełni swoje zadanie i długo posłuży nam w kuchni. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozmiar i kształt

Patelnie do naleśników mogą być małe średnie lub duże. Duże i średnie patelnie pozwolą na usmażyć większe naleśniki które łatwo zawiniemy w rulon i podamy z ulubionym nadzieniem. Mniejsze patelnie dobrze sprawdzą się do smażenia amerykańskich pancake'ów. Puszyste i mniejsze placki łatwiej będzie obrócić na mniejszej patelni. Podsumowując, na większej patelni usmażysz większe naleśniki, a małą patelnią łatwiej jest manewrować. Wybór kształtu zależy od  upodobań, można wybrać bardziej tradycyjne patelnie do naleśników okrągłe i nowoczesne- kwadratowe patelnie. Kwadratowa patelnia do naleśników przyda się również przy przyrządzaniu dań z większą ilością farszu. Naleśnika w takim kształcie znacznie łatwiej zawinąć w „kopertę”. Patelnia kwadratowa do naleśników pomoże także w przyrządzeniu tradycyjnego, japońskiego omletu Tamago.

Rodzaj powłoki

Patelnia naleśnikowa powinna umożliwiać smażenie użycia tłuszczu lub tylko niewielkim wykorzystaniem masła czy oleju. Dlatego też patelnie naleśnikowe powinny posiadać nieprzywierającą powłokę. Przywieranie ciasta utrudnia smażenie i obracanie placków, a także późniejsze czyszczenie naczynia.

Patelnia do naleśników może posiadać powłokę: teflonową, ceramiczną, tytanową, marmurową, stalową, żeliwną albo mineralną. Każda z powłok ma swoje indywidualne wady i zalety. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule o tym Jak wybierać garnki.

Najważniejsze cechy dobrej patelni do naleśników. Podsumowanie:

  • patelnia powinna mieć niskie ścianki- to ułatwia przewracanie

  • powłoka patelni powinna być wykonana z nieprzywierającego materiału, który nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie zagraża naszemu zdrowiu,

  • patelnia powinna być odporna na zarysowania,

  • przyda się dość grube dno, które nie odkształca się w razie upadków (min. 4 mm),

  • powinna równomiernie rozprowadzać ciepło,

  • patelnia do naleśników powinna być dobrze wyprofilowana i nienagrzewająca się rączka,

  • średnicę patelni dopasowujemy do naszych potrzeb,

  • patelnia wygodna w przenoszeniu, a jednocześnie stabilna,

  • dostosowana do posiadanej przez nas kuchenki.


4. Jaka patelnia do dań azjatyckich?

Wok - patelnia do dań azjatyckich

Do dań kuchni azjatyckiej najlepsza będzie patelnia typu wok. To głęboka patelnia, o stosunkowo wąskim dnie i wysokich ściankach.

Gotowanie na patelniach typu wok  pozwala nam na przygotowanie dań stir fry czyli bardzo szybko smażonych. Gotując tą techniką w woku musimy jednak pamiętać o odpowiedniej kolejności smażenia składników. Wok musi być dobrze rozgrzany z niewielka ilością tłuszczu- na przykład kokosowego. Na patelni typu wok najpierw smażymy mięso, dopiero później warzywa. Jeśli przyrządzam danie jarskie, smażenie warzyw zaczynamy od tych najtwardszy.
Istnieje wiele szkół dotyczących właściwego momentu, w którym należy przyprawić danie przyrządzane w woku. Niektórzy preferują dodanie ich już na początku, po samym rozgrzaniu oleju do smażenia, inni z kolei skłonni są uznawać, że powinno się je dosypać tuż przed końcem smażenia. Niezależnie od wybranej metody warto mieć na uwadze fakt, że rozgrzana powierzchnia woka bardzo szybko rozprowadza aromat, dzięki czemu działanie przypraw może wydawać się intensywniejsze.

Do dań kuchni bliskiego wschodu najlepiej sprawdzi się specjalne naczynie do duszenia - tagine.

Wybierając woka, dopasuj jego rozmiar do kuchenki!

Dobranie woka do kuchenki jest niezwykle istotną kwestią, biorąc pod uwagę, że naczynia te przez lata były używane bezpośrednio na ogniu. Jeśli posiadamy kuchenkę gazową lub elektryczną powinniśmy kupić pierścień stabilizujący do woka lub zwrócić uwagę na dno naczynia, które musi być spłaszczone. Natomiast najlepszy wok na indukcję to wykonany ze stali węglowej, ponieważ materiał ten najszybciej reaguje na pole magnetyczne.